Газета по-надвірнянськи
 

Місцеве самоврядування як інструмент демократичного управління

7 грудня 2010, 14:21 | Рубрика: Влада Версія для друку Версія для друку 1,061 переглядів

Первинним суб`єктом місцевого самоврядування, основним носієм його функцій та пов­новажень є територіальна громада. Досвід найактивніших з них дає підстави ствер­джувати, що відбуваються корінні зміни у пріоритетах реалізації народовладдя на користь саме безпосереднього здійснення народом належної йому публічної влади, що в кінцевому підсумку сприяє справжньому і реально широкому залученню громадян до управління державними справами, створює умови для зменшення відчуженості громадян від влади, яке фактично певною мірою завжди існує за умов будь-якого суспільства, навіть, найбільш демократичного.У Надвірнянщині діє 31 територіальна громада. Із них – 1 міська, 3 селищних та 28 сіль­ських. До місцевих рад у жовтні ц. р. обрано 648 депутатів, із них: 526 – до сільських, 84 – до селищних, 38 – до Надвірнянської міської рад, кілька сотень працівників сумлінно трудяться у виконавчих апаратах місцевих рад та обрані членами виконкомів цих рад.

Розбудова суверенної демократичної правової Укра­їнської держави відбувається одночасно із становленням громадянського суспільства. Важливими елементами взаємозв’язку держави і су­спільства є місцеве самоврядування.

Шлях до самоврядування був одночасно шляхом до демократії і свободи. Адже люди вільні саме настільки, наскільки можуть самі орга­нізувати своє життя.

Поява в Україні інститутів місцевого і регіонального самоврядування в ході реформи місцевих рад народних депутатів у 1990-1992 роках свого часу розцінювалася як свідчення еволюційного переходу України від тоталітарної командно-адміністративної системи до режиму політичної демократії і правової держави.

Відповідно до Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» громадяни України реалізують своє право на участь у місцевому самоврядуванні за приналежністю до відповідних територіальних громад і будь-які його обмеження забороняються. Ця стаття українського законодавства повністю відповідає Європейській хар­тії місцевого самоврядування, згідно з якою саме на міс­це­вому рівні найкраще створювати умови для побудови такої гармонійної громади, належність до якої громадяни добре б усвідомлювали і відповідали за її діяльність.

У статті 140 Конституції України зазначено, що органами місцевого самоврядування, які представляють спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ і міст, є район­ні та обласні ради.

Сільські, селищні, міська ради можуть за ініціативою жителів створювати будинкові, вуличні, квартальні та інші органи самоорганізації жителів і наділяти їх частиною власної компетенції, фі­нансів, майна.

Життя диктує свої вимоги. І ми вже сьогодні реально відчуваємо їх, особливо аналізуючи, як швидко й активно зміни на краще відбуваються у наших найближчих сусідів по Європі, де реформування місцевого самоврядування дало величезний поштовх до розвитку і села, і малого містечка, і промислового центру.

Сам інститут місцевого самоврядування вимагає для себе ширшої самостійності і реальної віддачі.

Чимало труднощів у повсякденній роботі завдає не­чіткість законів про місцеве самоврядування і місцеві держадміністрації, про необхідність внесення змін до яких мовиться не вперше. Зрештою, треба, аби парламент приймав чітко допра­цьовані закони, а не після їх прийняття змагався у численних доповненнях і змінах до них.

Думається, ці зауваження під силу вирішити Верховній Раді, і тоді місцеве самоврядування принесе набагато більше практичної віддачі для покращення життя наших співвітчизників.

Практика переконує, що місцеве самоврядування, працівники його органів зобов’язані предметніше та ефективніше, з більшою віддачею працювати над покращенням у нашому районі соціально-економічного та культурно-освітнього розвитку кожного села, селища, міста.

На цьогорічних місцевих виборах обрано 16 нових селищних і сільських голів у 31 територіальній громаді. Звичайно, що всі вони, як і новообрані секретарі сільських рад, потребують законодавчо методичної допомоги в їхній повсякденній роботі. Керівництво районної влади в особі районної ради і райдержад­міністрації, як і їхні відповідні виконавчі апарати, відділи та управління, уже надають таку допомогу і розраховують на предметну і корисну працю в інтересах жителів Надвірнянщини. Як нас поінформували у районній раді, її керівництво високо цінує досвід і практичні результати владного господарювання у селах Добротові, Камінному, де сільськими головами Михайло Мельник та Андрій Федорович, а також відзначають сумлінну роботу на ниві місцевого самоврядування колишнього Зарічанського сільського голови Миколи Абрам`юка та ін.

Цьогорічне відзначення Дня місцевого самоврядування має мати ознаку серйозного аналізу чинних районних і місцевих програм соціально-економічного та культурно-мистецького розвитку наших населених пунктів, підвищеної відповідальності до кожного працівника, який пов`язав долю із місцевим самоврядуванням.

Інф. «Н. В.»

Прокоментуй!

Залиште коментарій

*

!!! Коментарій буде розміщено після погодження модератором !!!