Володимир КАЛІЧКО:
«Є тенденції росту і перспективи розвитку»
– 2010 рік для Надвірнянщини був складним у тому, що, як і вся держава, пройшла через вибори, які відбулися без порушень, демократично.

Під час розмови із журналістами
Надвірнянщина – промисловий і один з основних районів Івано-Франківської області. Тому і вимоги до нас – більші. Маємо закритий цикл видобутку й переробки нафти, кінцеву переробку деревини, і тому весь бюджет формується на цих великих підприємствах. На жаль, тільки два рази протягом півтори місяця працювало ВАТ «Нафтохімік Прикарпаття». Але і це дало змогу наповнити наш бюджет. Прогнози роботи нафтозаводу – оптимістичні. Із 2011 року починають реконструкцію й опісля планують запустити виробництво нафтової продукції, яка відповідатиме європейським стандартам. А з 2012 р. планується уже розвиток всієї соціальної сфери.
Намічаються тенденції до покращення і в лісовій галузі. Уже на постійній основі працюють усі наші лісопереробні підприємства. Є попит, збут продукції. Наприкінці року відновило роботу Делятинське підприємство «Серін Юкей Лімітед». Тут створено 60 робочих місць і планується надалі їх нарощення.
Звичайно, на фоні області ми виглядаємо краще, ніж інші райони. Тому що навіть середня заробітна плата у нас у галузі промисловості – 2199,6 грн., що на 16,9% більше, ніж середня заробітна плата по області. У нас вироблено продукції на душу населення – на 13,8% більше, ніж за минулий рік. Тому є тенденція росту, є перспектива розвитку району.
Разом з тим основні наші зусилля спрямуємо і на туристичний бізнес, який нині далеко не на такому рівні, як потрібно. 34 садиби зеленого туризму – це не є показник для нашого району. Є багато напрацювань, планів. Передусім у тому, щоб зацікавити туриста. А для цього в районі має бути якась «родзинка».
При зустрічі з викладацьким колективом Івано-Франківського Національного технічного університету нафти і газу під орудою Євстахія Крижанівського позитивно відгукнулися на нашу ініціативу залучити студентів до створення інвестиційних проектів у районі. Це уможливить показати село у зовсім іншому ракурсі, знайшовши в кожному те, чим зацікавиться турист. А таких перспектив у населених пунктах є дуже багато. Основна «родзинка» нашої співпраці з університетом нафти і газу – спільна зацікавленість професорсько-викладацького складу і нас у відкритті на базі нафтопромислу у Биткові навчальної точки з вивчення усіх етапів розвитку нафтової промисловості, видобутку нафти і газу в Карпатах. Зараз вивчають можливості залучення іноземного капіталу щодо створення на цій базі музею під відкритим небом (де є 9-річна школа, там ще є костел, копальні, був підйомник).
Мусимо ще знайти інвесторів і відновити сокоекстрактний завод у Лісній Тарновиці, котрий простоює, хоч знаходиться у дуже економічно вигідному становищі (збережені приміщення, залізнична станція завантаження і розвантаження поруч).
Багато напрацювань і з питань створення сільськогосподарських кооперативів. Цьогоріч розпочали свою діяльність два таких кооперативи: з вирощування овець (один із фермерів довів їхню кількість до 60); інша структура також вирощуватиме поголів`я овечок у Середньому Майдані з метою їх розповсюдження по цілому району. У с. Камінному колишні заробітчани бажають укласти власні інвестиції у бізнес із вирощування екологічно чистої продукції. Є багато питань, які слід вирішувати з інвестором та й самими фермерами. Бо маємо 19 зареєстрованих фермерських господарств, але на пальцях можна перелічити тільки тих, котрі працюють, дають продукцію тощо. Це, зокрема, фермери з Камінного, Тисменичан, Ланчина, Красної, Цуцилова та Волосова. Усім решта потрібно думати, як підтягнутися. Ми проводили з ними нараду і свої пропозиції з баченням полегшення їх функціонування, придбання техніки передали до Верховної Ради.
Більшість жителів району – сільські, і зробити все для відтворення робочих місць – наш прямий обов`язок. Деякі сільські голови, новообрані цієї каденції, є дуже ініціативними. З ними приємно працювати. Скажімо, хочуть відновити два ставки у Биткові на території лісництва; у Ланчині, Саджавці – було колись 18 ставків, що нині заросли. А взагалі то у районі колись перебувало 120 га землі під водним дзеркалом. Словом, є над чим працювати.
Великий наш «бич» – дороги. Наша команда поставила перед собою завдання відремонтувати їх. Провели перемовини з усіма керівниками. Є взаємне розуміння. Маємо чотири кар`єри, і стидно за такі дороги. Свого часу в Надвірній працювала установка з окислення бітуму, яка давала можливість тримати дороги в хорошому стані і колись щомісячно виготовляли його по 120 тонн. Відбулася зустріч з управлінням Облавтодору з питань взаємодії. Районну філію днями очолив Віктор Зінкевич. Тому, домовились, що до квітня наступного року відновимо роботу цього обладнання з виготовлення бітуму. Є домовленість із керівництвом ВАТ «Нафтохімік Прикарпаття» про забезпечення гудроном та нафтою. У 2011-му власними силами відновимо дороги. Із власниками-орендарями кар`єрів домовлено про знижену ціну на щебневу продукцію для нашого району. Зараз із 400 тисяч тонн шефського щебеню виготовляємо блоки для Білоославського ДНЗ; з цієї шефської допомоги 70 тонн цементу через цементно-шиферний комбінат за сприяння голови ОДА Михайла Вишиванюка також виділили на ці блоки.
Для того, щоб скористатися досвідом колишніх керівників усіх галузей, представлених у районі, при райдержадміністрації вирішено створити раду з питань економічного розвитку Надвірнянщини під керівництвом колишнього голови РДА Романа Гончарука. Думаємо, спільними зусиллями нам вдасться втілити у життя всі прогресивні ідеї.
– Економіка, виробництво повинні йти в ногу із соціальною сферою. Наскільки соціальні питання піднесені на достатній, необхідний для людей, рівень?
– Ми розпочали з того, що об`єднали сили районної ради, громадських організацій, РДА, сільських, селищних рад вивчити питання, скласти план соціально-економічного розвитку. Цей план обговорили вже на колегії, районному форумі громадських організацій і готуємо до затвердження на сесії районної ради. План передбачає розвиток району і в соціальній сфері до 2020 року. Нам зараз потрібно зробити так, щоб будинки культури приваблювали молодь і щоб працював кінотеатр у Надвірній; щоб наші заслужені мистецькі колективи могли мати в себе, тут, гідний палац культури. Якщо ми не бачитимемо за кожним своїм кроком економічного, соціального розвитку людини, то втратимо все. Треба, щоб кожен краянин усвідомив, що він може брати участь у суспільно-політичному житті району, що з його думкою рахуються. Зараз виноситимемо на громадське обговорення і конкурс із благоустрою території парку ім. І. Франка, міської зони відпочинку, а також центральної площі міста – майдану Т. Шевченка – у райцентрі, оскільки є задум зробити її пішохідною зоною. Тільки тоді ці проекти приживуться і служитимуть громаді.
– На якому етапі перебуває реконструкція Пнівського замку?
– Найбільша проблема Пнівського замку в тому, що він не має господаря. Зараз подали документи для вступу в асоціацію «Древній Галич», що уможливить використання їхніх коштів. Між іншим, на нашому замку туристичні фірми Яремчанщини заробляють гроші, оскільки в їхньому маршруті (за додаткових 60 грн.) є відвідини руїн Пнівської твердині. Маючи в себе Пнівський замок, а також фортифікаційні споруди замку в міському парку, не використовуємо їх, на жаль.
– Надвірнянські трампліни могли б стати тренувальною базою при підготовці до Олімпіади. Але зараз внаслідок пошкодження моста спортсменам дуже важко туди добиратися…
– Нам потрібно працювати над ліквідацією наслідків повені 2008 і 2010 років. Як заявив на останній колегії ОДА Михайло Вишиванюк, усі необхідні кошти для цієї потреби закладені у державному бюджеті на 2011 рік. У райбюджеті, крім 200 тис. грн. із резервного фонду, коштів не передбачено. Кошти держава виділятиме у три етапи. Спершу – на заклади освіти і медицини, потім – на мости і дороги. 700 тис. грн. уже отримали Каміннецька ЗОШ, Делятинські міська лікарня, поліклініка, а також дерматологічне відділення ЦРЛ. Про їх освоєння звітуватимемо перед державою. Фінансування моста також закладено в Державний бюджет. Але спочатку своїми силами зробимо пішохідний перехід.
– Котрі населені пункти району можуть претендувати на вхід у «двадцятку» згідно з обласною програмою «Писанкове Прикарпаття»? І протилежне питання – Ваш погляд на нинішній стан і розвиток села Середній Майдан.
– Середній Майдан, на жаль, депресивне село, але влада від нього не відвертається. 4 грудня завершили тут будівництво газопроводу високого тиску. На газорозподільному пункті уже є газ. Це – один із населених пунктів, який має велику площу орних земель і паї складають понад 100 га. Тому перспектива Середнього Майдану – у сільському господарстві. Сільська рада зберегла колишні ферми у держрезерві. Тому для інвесторів є можливість з чого починати. Зараз ведуться перемовини з питань вкладення інвестицій у тваринництво (молочне стадо). Також плануємо скоротити через Верхній Майдан до Середнього Майдану наполовину транспортне сполучення між районним центром і цим селом. Це також єдине село, яке має дитячий садок і не використовує його (там 6 дошкільнят). Якщо там створити робочі місця, дати можливість розвиватись, то до Середнього Майдану почнуть повертатися люди. До речі, тільки Середній Майдан може похвалитися, що там у дикій природі ростуть нарциси. Отже, долина нарцисів є не тільки поблизу Хуста, але й у нас. А те, що колись потужне село тепер занепадає, свідчить, що у певний час хтось прийняв помилкове недалекоглядне і необгрунтоване рішення.
Щодо «Писанкового Прикарпаття», то, вважаю, що допомагатимуть тим, котрі працюють. Я б поставив конкуренцію перед Перерослем, Битковом, Красною, Бистрицею, Білими Ославами, Ланчином, Добротовим, Молодковом. Там працюють і голови, і громада.
– Зупиніться детальніше на проходженні чотирисмугової автомагістралі вздовж Надвірної.
– Проходитимуть дві траси: міжнародна, що з`єднає Румунію з Молдовою і пройде через наш, Верховинський, Коломийський райони на Чернівці та друга, яка з`єднає Івано-Франківськ і Буковель – траса швидкісна. Частина дороги, що пролягає через центр Надвірної, вже виведена зі статусу державної, а державною вважається об`їзна попри мікрорайон на вул. Ломоносова. Її розширюватимуть і ми матимемо таку трасу. Звичайно, вона не скрізь буде чотирисмуговою, бо поруч – населені пункти. Роботи розпочнуть із 2011 року за кошти Держбюджету.
– Якою бачиться співпраця з представницьким органом влади, зокрема, з головою районної ради?
– Думаю, що будь-який держслужбовець, котрий переступив поріг державного будинку, має стати на службу громаді. Не можуть дві влади, які переслідують одну і ту ж мету, розділити державу навпіл і говорити «я більше служу, а ти менше». Треба бути пліч-о-пліч в одній упряжці. Співпраця розпочалась на взаєморозумінні.
– Чи прогнозуються скорочення в апараті РДА?
– У деякій мірі вони можуть торкнутися нас відповідно у тих структурах, що не підпорядковуються нам, вони будуть підпорядковані. Мені відомо, що в 2011 році чисельність райдержадміністрації не змінюватиметься. Зі слів Президента це передбачено на 2012 рік. Поки що реформують зверху до ОДА включно. Наш апарат із 36 працівників має вирішувати завдання у тому складі, що є. Вважаю, що дві гілки влади в районі немає чого скорочувати. Це ті «стрілочники», які несуть на собі всі навантаження.
– Ваше ставлення до проекту Пенсійної реформи?
– Будь-яка реформа, що проводиться у державі, викликає і позитивні, і негативні емоції. Коли дивимось на освіту, медицину, зразу запитуємо, мовляв, чому там працюють пенсіонери. А чому не можемо працевлаштувати молодих спеціалістів, зокрема, у цих двох галузях? У держслужбі це трохи регулюється, є свої критерії. Поступовий перехід до збільшення вікового цензу дасть можливість людям законно продовжити діяльність. А з іншого боку, нам одночасно треба подумати і про турботу за здоров`я нації, продовження життя. У зв`язку з цим Президент уже поставив вимогу реформувати медицину, повернувши її на користь суспільства. У районі зараз починається широке обговорення проекту Пенсійної реформи.
– Як торкнулася діяльність створеної в області ради боротьби з корупцією та організованою злочинністю роботи правоохоронних органів нашого району?
– Це – проблема. Корупція – там, де є «легкі» гроші і можливість використати службове становище в особистих цілях. Тому всі заходи, що проводять у державі, області та районі, зокрема, спрямовані на зменшення доступу до державних грошей, можливості чиновника використовувати своє службове становище. Скажімо, йдуть напрацювання щодо дозвільного центру, що уможливить людям звертатися не до кожного персонально, а набагато простіше. І, звичайно, усі служби попереджені. При перевірках використання бюджетних коштів виявляють ряд випадків завищення тарифних сіток із надання послуг і виконаних робіт тощо. Кошти, якими незаконно заволоділи, повертають. З деяких справ суд ще не виніс рішення. Із цим злом треба боротися всією спільнотою, адже відомо: хабар беруть, коли його дають.
– Проблема перевізників у районі загострилася вже не перший рік. Мікроавтобуси, буває, не опалюються, часто виходять з ладу; часто спостерігається нетактовна, груба поведінка водіїв. Як думаєте впливати на ситуацію?
– Я повністю солідарний з цими людьми-пасажирами. Їхні нарікання справедливі. Перевізники забули свою основну функцію – обслуговування пасажирів. Зараз створена комісія, яка всебічно вивчає це питання (графіки маршруту), а також створення альтернативної служби перевезень. На базі колишньої військової частини у Надвірній, де є бокси, створять асоціацію перевізників, яка дасть можливість обслуговувати на високому рівні транспорт і контролювати їх роботу. Все це перебуває на стадії оформлення відповідних документів. А тих людей, котрі бачать тільки в цьому особистий, бізнесовий інтерес, будемо позбавляти ліцензій. Бо вже накопичились скарги з Молодкова, Гвозда, Камінного, Верхнього Майдана, Красної, Ланчина, Лісної Велесниці, Саджавки. Шукатимемо інших водіїв, здатних надавати якісні послуги пасажирам, а не просто заробляти гроші.
– Які асоціації у Вас викликають Новорічно-Різдвяні свята?
– Ми всі – родом із дитинства. Це – щось світле, приємне. Завжди очікуємо чогось кращого і нового. Це – сімейне свято і, як усі краяни, відзначатиму його в колі сім`ї, дітей, внуків, бо з ним пов`язані найрадісніші почуття.
Леся ДУТЧАК
«Народна Воля»
Світлина Назарія ГРИДЖУКА