Шість років у телекомунікаційному просторі Надвірної діє Надвірнянська ТРК «Еліпс» (кабельне телебачення). Набуто вже чималого досвіду, набито багато ґуль на шляху розширення кола абонентів та якісної подачі телепродукту глядачеві.

Майже 3 тисячі телеглядачів Надвірної в особі кабельного телебачення мають нині цілком зрілого і доступного надавача телевізійних послуг, хоча й накопичили немало негативних суджень про його роботу. Окремі з них висловлюють також у телефонних дзвінках до «Народної Волі». Із ними ми познайомили директора телерадіокомпанії «Еліпс» Богдана Шуфліна.
– Чому так часто змінюється частота каналів, які продукує в телеефір Надвірнянське кабельне телебачення?
– Частоти змінюємо не ми. Сигнали кожного із 50 каналів одержуємо із супутників. Якщо частоту каналу змінюють на ньому, то це мусимо зробити і в себе на станції. Не виконавши даних умов, цього каналу телеглядачі взагалі не бачитимуть. Повідомлення про зміну частот надходять від провайдерів із Києва. Ми змушені занести її на супутник, тюнер і включити її. Не уможлививши цього, канал зникне із частоти супутника.
– Трапляється, що і самі телеканали витісняєте з
ефіру?
– Це стосується, насамперед, російських каналів. Вони вже давно зникли з мережі кабельного телебачення,
оскільки заборонені Національною радою з питань телебачення і радіомовлення України, яка, до речі, видала ліцензію і на діяльність ТРК «Еліпс». Робота нашої ТРК регламентована спеціальним документом, в якому вказано назву телеканалів, трансляцію яких дозволено в Україні, а яких ні.
Російські канали не ратифіковані на Європу. Поки цього не здійснить Російська Дума, доти ми не зможемо транслювати їх у межах своєї держави. Та чи аж таким доцільним є приймання програм російськомовних каналів на теренах України, які по-своєму трактують історію становлення нашої держави, її роль у світовому співтоваристві? Для прикладу, канал НТВ, котрий транслює наше кабельне телебачення, приймаємо аж із Нідерландів, на що є відповідна угода, а не з Російської Федерації.
Не в наших інтересах перемикати на тюнері частоти справа наліво чи навпаки. Майже щоріч кожний канал змінює супутник, а не тільки частоти. Інакше не буває. Абоненти повинні розуміти, що частоти змінюють на супутникові, а не тут, на ТРК «Еліпс». Це не наші вимоги. Наразі транслюємо всі канали згідно з пакетами, які передбачені в договорі з абонентами.
– Недавно став свідком розмови, що ТРК «Еліпс» боргує перед каналами, що спричинює прикрі непорозуміння.
– 50 на 50 відсотків – це правильно. Адже тільки 48 відсотків абонентів проплачують щомісяця послуги кабельного телебачення. Є й такі, на жаль, котрі не платять по 6-7 місяців. Телефонуємо їм защораз, нагадуємо «біжучим рядком» на каналі «1+1». Від`єднуємо без попередження навіть тих, які заборгували нам оплату за 2 місяці.
Спіткало нас і відімкнення п`яти каналів через заборгованість. Серед них і «ВІАСАТ», «АНІМАЛПЛАНЕТ» та «ДИСКАВЕРІ», показ яких найдорожчий – близько 16 тис. грн. на місяць. Із одержаної проплати першочергово виплачуємо заробітну плату працівникам, за оренду приміщення, енергоносії та усі податки. Якщо кошти залишаються, то оплачуємо бодай частково за демонстрацію програм каналам. Щоправда, дані канали відключили тимчасово. У межах 7 тис. грн. боргуємо ще «ВІАСАТУ». За результатами фінансово-господарської діяльності у грудні сподіваємось погасити наявну заборгованість і працювати у звиклому режимі, маючи гарантії від провайдерів.
Інформація про те, що це є причиною втрати абонентів, нічим поки що не підтверджена. За останніх три роки від мережі нашого КТБ від`єдналися тимчасово лише три абоненти, і то з поважних причин – виїзд на невизначений час за межі Надвірної.
Дедалі більше надвірнян стають абонентами ТРК «Еліпс». От і сьогодні приходило кілька з них, щоб задіяти їх у мережу кабельного телебачення. Ви саме стали свідками цього.
Ніхто не розрахувався від нас. Хіба що один майстер, який вирішив знайти високооплачуванішу роботу. Працює у нас шість чоловік, включаючи одного інваліда.
Щодо скарг абонентів, то вони інколи надходять і стосуються здебільшого неякісного зображення на каналах. Але це залежить не від нас, а від примх погоди. При морозі понижується сигнал проходження і зображення дещо гіршає, а коли надворі тепло, то сигнал посилюється. Тоді і зображення – якісне. Наші працівники регулярно обстежують кабельні лінії.
Виявляємо втручання в них людського фактора. Нещодавно на вул. Мазепи у Надвірній, на даху одного будинку обрізали центральний 700-метровий 540` магістральний кабель, напевно, з думкою про його мідне «начиння». Він дуже дороговартісний. Дошкуляють працівникам ТРК «Еліпс» і нелегальні підключення. Дуже часто ми їх виявляємо, від`єднуємо від своєї кабельної мережі. На жаль, у багатьох випадках вони знову туди «прилипають».
– Матеріально-технічна база дозволяє розширювати мережу кабельного телебачення у Надвірній?
– Звичайно, дозволяє. Можемо розширюватись. І колектив цього прагне. Залучаємо нових абонентів, запрошуємо громадян до співпраці. Кабельні мережі проходять від будинку до будинку. У житлах, які з`єднані кабелем зі станціями ТРК «Еліпс», нам, звичайно, легше уможливлювати кабельне телебачення бажаючим громадянам, а до тих, котрі не задіяні у наших мережах, трохи важче. Бо прокладання кабелю – трудомістка і затратна справа. Підвішувати кабель до опор ліній електропередач, телефонних стовпів нам заборонено.
У прихильників КТБ просимо повсякчас одного – вчасної оплати за послуги ТРК «Еліпс». Маємо знати, що отих 30 грн. непроплат за повний пакет програм – це вилучення каналів із мережі кабельного телебачення. І знову ж таки не нами, а провайдерами чи то в Донецьку, чи то у Дніпропетровську, чи то в Києві. Зважте, що угоди на трансляцію, навіть, російських каналів підписали
з Англією, Нідерландами, Францією через їхніх представників у Києві. За дозволи транслювати їхні програми Україна розраховується іноземною валютою. Заборгувавши перед провайдерами через неоплату місцевих операторів кабельного телебачення, країна-партнер договору відключає канали. Штрафів при цьому не оминути. А повторне під`єднання досить і досить проблематичне.
– Чому впродовж тривалого періоду абоненти Надвірнянського кабельного телебачення позбавлені можливостей переглядати програми обласного телебачення «Галичина»?
– Нарешті, здається, крига скресла. Зроблено перші кроки для того, щоб телепередавальні станції ТРК «Еліпс» транслювали програми ОТБ «Галичина».
Ситуація така: телеканал «24 години» транслюють з Івано-Франківська. Інтернет наш «НЕТ-ГРУП» – також із обласного центру. І от кілька каналів домовилися з цим провайдером щодо трансляції каналом «24 години» новин Івано-Франківська, які виходять тричі на день у ранковий та вечірній час. Показ цих новин для своїх абонентів уможливили череж мережу Інтернет, завівши його на свою станцію. Бо з Інтернету телеканал прямо до абонентів ніяк не може транслюватися.
Буде так і з ОТБ «Галичина». Домовлено з Інтернетом. Програми ОТБ «Галичина» запустимо через кілька днів по другому кабелю, який уже заведено на станцію КТБ у Надвірній. Під`єднаємо до станції Інтернет і аж тоді уможливимо для своїх абонентів показ програм обласного телебачення.
– Дуже часто Ви «біжучим рядком» інформуєте телеглядачів, що ТРК «Еліпс» не відповідає за якість зображення каналів, які транслює.
– Оператор КТБ і справді не відповідає за якість показу ефірних каналів, тобто тих, демонстрацію яких забезпечують ретранслятори. Попередньо мали проблеми з якістю приймання програм каналу «Інтер». Ретранслятор, котрий уможливлював показ його програм, знаходився в околицях села Любіжня Делятинської селищної ради в лісі серед гір. Досить часто ламався. Але видався сприятливий момент і ми
ним скористалися – беремо «Інтер» із супутника.
Щодо ТРК «Надвірна», то нещодавно два дні її програми не виходили. Вийшла з ладу передавальна станція. Вони вже її полагодили і тепер якість зображення програм телерадіокомпанії «Надвірна» – відмінна.
Щоправда, і далі проблема з якістю телепрограм Першого національного каналу. Маємо бажання порушити розв`язання її перед керівниками деяких інших телеканалів. Можливо, вдасться запустити і Перший національний через Інтернет, задіявши його на станцію нашого кабельного телебачення.
Микола ПИТЛЮК
«Народна Воля»