28 січня 2011, 12:56 | Рубрика: Здоров`я
Версія для друку
733 переглядів
Багато захворювань мають керовані етіологічні чинники,тобто впливати на виникнення, перебіг чи наслідки того чи іншого захворювання можемо ми самі. Та чи хочемо? Дайте чесну відповідь собі: скільки разів Ви проігнорували вимогу лікаря про постільний режим при інфекційних захворюваннях? Але ж перенесені «на ногах» ГРЗ ведуть до таких ускладнень як пневмонія, отит, пієлонефрит, стоматит, гломерулонефрит, пієтоцистит і навіть захворювань серця – міокардит! Деякі «уважні» до свого здоров’я люди ухитряються навіть інфаркт переносити на ногах!
Або як проходимо медогляд? Стараємось будь-яким способом уникнути обстежень, мовляв, «немає часу», «соромлюсь» і т. д. У результаті – пізнє виявлення пухлин, різних запальних захворювань, у дітей – вад розвитку та ін.
Пізнє звернення при болях у животі (апендицитах, кишковій непрохідності, проривній виразці, позаматковій вагітності та ін.), веде до тяжких ускладнень, іноді несумісних із життям.
Вагітна жінка, яка не стає вчасно на облік, ризикує здоров’ям своїм і дитини, оскільки пізнє виявлення різних захворювань як матері, так і плоду, ускладнює вагітність і пологи.
Окреме запитання до хворих, котрі повинні регулярно проходити обстеження (при цукровому діабеті – кров на цукор, при підвищеному згортанні крові і прийомі антикоагулянтів – контрольні аналізи). Чи усвідомлюєте, які загрози таїть невчасне обстеження? Гіпо- чи гіперглікемічні стани, кома; кровотечі або тромбемболії легеневої артерії, що в 30% закінчується смертю.
Багато людей мають проблеми з артеріальним тиском. Та чи задумуємося над тим, що, просто вживаючи щодня призначені лікарем таблетки, можна прожити довго і щасливо, а не боротись із важкими кризами, інсультами, бути паралізованим?
І, нарешті, найболючіше для нашого суспільства питання: надмірне вживання алкоголю. Кожний 10-12-ий пацієнт, який потребує невідкладної допомоги, знаходиться у стані алкогольного сп’яніння, що ускладнює діагностику і перебіг будь-якого захворювання.
Цей список можна продовжувати довго. Впізнаєте себе? То, що таке лікарська халатність і чому вона карається, а халатність людини до свого здоров’я чи здоров’я своєї дитини ні? Жоден лікар не хоче, щоб стан пацієнта погіршився, бо для людини це особиста проблема, а для лікаря – особиста, професійна і юридична. Тому довіряйте лікарю.
Лариса СУЛЯТИЦЬКА,
лікар невідкладних станів Надвірнянської центральної райлікарні.