Газета по-надвірнянськи
 

Пам’ять про героїв бою під Крутами

28 січня 2011, 13:33 | Рубрика: Влада, Духовність, Новини, Тема дня Версія для друку Версія для друку 1,425 переглядів

Історія України взагалі та історія національно-визвольних змагань українців зокрема наповнена рядом прикладів зразків героїзму, високого патріотизму та яскраво вираженого почуття обов’язку.

Меморіал Пам’яті Героїв Крут поблизу села Крути Чернігівської області

Помічний студентський курінь Січових Стріль­ців виступив на захист Києва від наступу армії Муравйова. До складу куреня входили учні київських гімназій та студенти університету. Студентський Курінь об`єднався з Куренем юнаків із військової школи та гайдамаків. 29 січня 1918 року молоді українські патріоти вступили до бою з армією біль­шовиків під станцією Крути. Причина цього – складне становище у самому Києві. Столиця Укра­їни охоплена повстаннями, мета яких якомога швидше повалення української влади. Така по­спішність викликана бажанням більшовиків позбавити українську делегацію можливості брати участь у переговорах у Бресті, які стосувалися перемир`я між Австрією і Німеччиною, з одного боку, та більшовицькою Росією і Україною – з другого. Центрально-європейські держави прагнули закрити східний фронт і повернути вивільнені війська на західний для покращення свого становища у війні з державами Антанти. Крім того для армії потрібне було продовольство. Більшовики ж намагалися усунути делегацію УНР від переговорів у Бресті, а право ведення переговорів здобути для пробільшовицького уряду, насадженого ними в Хар­кові. То ж придушення заворушень у Києві і затримка армії Муравйова під Крутами мали наслідком те, що делегація УНР всупереч прагненням Москви продовжила переговори у Бресті. У підсумку Німеччина, Австрія, Туреччина і Болгарія підписали мирний договір з Україною, що одночасно стало і визнанням незалежної України. За угодою, укладеною на переговорах, німецькі війська увійшли в Україну і за кілька місяців звільнили українську територію від більшовиків. Разом із німцями увійш­ли в Укра­їну австрійські війська, а в їх складі Українські Сі­чові Стрільці, які надалі воювали із більшовиками спільно з військами УНР.

Подвиг 300 молодих героїв під Крутами мав виняткове історичне значення. Вони затримали армію Муравйова. А в той час військові формування УНР, до складу яких входили і формування Січових Стрільців під командуванням Євгена Коновальця, звільнили Київ від повсталих більшовиків. Завдяки цьому уряд УНР дістав можливість залишитися в столиці до завершення переговорів у Бресті. Тому жертовний подвиг українських юнаків під Крутами маємо вписати золотими буквами в історію України.

Володимир ПАВЛЮХ,

депутат районної ради, голова районної організації Народного Руху України.

Богдан БЕРЕЗИЦЬКИЙ,

голова Надвірнянської міської  організації НРУ.

Прокоментуй!

Залиште коментарій

*

!!! Коментарій буде розміщено після погодження модератором !!!