28 січня 2011, 13:33 | Рубрика: Влада, Духовність, Новини, Тема дня
Версія для друку
1,498 переглядів

Історія України взагалі та історія національно-визвольних змагань українців зокрема наповнена рядом прикладів зразків героїзму, високого патріотизму та яскраво вираженого почуття обов’язку.

Меморіал Пам’яті Героїв Крут поблизу села Крути Чернігівської області
Помічний студентський курінь Січових Стрільців виступив на захист Києва від наступу армії Муравйова. До складу куреня входили учні київських гімназій та студенти університету. Студентський Курінь об`єднався з Куренем юнаків із військової школи та гайдамаків. 29 січня 1918 року молоді українські патріоти вступили до бою з армією більшовиків під станцією Крути. Причина цього – складне становище у самому Києві. Столиця України охоплена повстаннями, мета яких якомога швидше повалення української влади. Така поспішність викликана бажанням більшовиків позбавити українську делегацію можливості брати участь у переговорах у Бресті, які стосувалися перемир`я між Австрією і Німеччиною, з одного боку, та більшовицькою Росією і Україною – з другого. Центрально-європейські держави прагнули закрити східний фронт і повернути вивільнені війська на західний для покращення свого становища у війні з державами Антанти. Крім того для армії потрібне було продовольство. Більшовики ж намагалися усунути делегацію УНР від переговорів у Бресті, а право ведення переговорів здобути для пробільшовицького уряду, насадженого ними в Харкові. То ж придушення заворушень у Києві і затримка армії Муравйова під Крутами мали наслідком те, що делегація УНР всупереч прагненням Москви продовжила переговори у Бресті. У підсумку Німеччина, Австрія, Туреччина і Болгарія підписали мирний договір з Україною, що одночасно стало і визнанням незалежної України. За угодою, укладеною на переговорах, німецькі війська увійшли в Україну і за кілька місяців звільнили українську територію від більшовиків. Разом із німцями увійшли в Україну австрійські війська, а в їх складі Українські Січові Стрільці, які надалі воювали із більшовиками спільно з військами УНР.
Подвиг 300 молодих героїв під Крутами мав виняткове історичне значення. Вони затримали армію Муравйова. А в той час військові формування УНР, до складу яких входили і формування Січових Стрільців під командуванням Євгена Коновальця, звільнили Київ від повсталих більшовиків. Завдяки цьому уряд УНР дістав можливість залишитися в столиці до завершення переговорів у Бресті. Тому жертовний подвиг українських юнаків під Крутами маємо вписати золотими буквами в історію України.
Володимир ПАВЛЮХ,
депутат районної ради, голова районної організації Народного Руху України.
Богдан БЕРЕЗИЦЬКИЙ,
голова Надвірнянської міської організації НРУ.