6 січня 2011, 11:07 | Рубрика: Економіка, Закон, Новини, Політика Версія для друку
897 переглядів
Необхiднiсть проведення пенсiйної реформи обумовлена демографiчною та економiчною ситуацiєю в країнi, загальносвiтовою тенденцiєю. В Українi, як i в усьому свiтi, продовжуються процеси старiння населення, а пенсiйний вiк один iз найнижчих у свiтi. У 2009 р. дефiцит бюджету Пенсiйного фонду України складав 30 млрд. грн., у 2010 р. – 26,6 млрд. грн., у 2011 р. – за умови вiдсутностi реформ складе 20 млрд. грн. Якщо нiчого не змiнювати, дефiцит пенсiйної системи зростатиме, стане реальною затримка з виплати пенсій, що остаточно розбалансує солідарну пенсійну систему.
Урядом пiдготовлено законопроект, обговорення якого триватиме до лютого 2011 року.
Особливості проведення пенсiйної реформи в Українi
Щонайперше, необхідно удосконалити порядок призначення, перерахунку пенсiй. Для цього Уряд пропонує: пiдвищити мiнiмально необхiдний страховий стаж для одержання пенсiї за вiком з 5 до 15 рокiв; для новопризначених пенсiй пiдвищити нормативну тривалiсть страхового стажу для призначення пенсiї за вiком у мiнiмальному розмiрi для жiнок з 20 до 30 рокiв та для чоловiкiв з 25 до 35 рокiв; для призначення пенсiї брати розмiр середньої заробiтної плати за три календарнi роки, що передують року звернення за призначенням пенсiї, а перерахунок пенсiї проводити iз середньої заробiтної плати, з якої призначено (перераховано) пенсiю; проводити перерахунки пенсiй працюючим пенсiонерам, якi отримують пенсiю за вислугу рокiв, тiльки пiсля досягнення пенсiйного вiку; призначати пенсiї iз заробiтної плати лише за даними персонiфiкованого облiку з липня 2000 р; розпочати десятирiчний етап збiльшення пенсiйного вiку для жiнок з 55 до 60 рокiв на 6 мiсяцiв кожного року; як компенсатор на перiод пiдвищення вiку пенсiя жiнок збiльшуватиметься на 2,5% за кожнi пiвроку. За 10 рокiв розмiр пенсiї може зрости максимально на 25 вiдсоткiв.
Для врегулювання пенсiйного забезпечення держслужбовцiв пропонують: пiдвищити з 2013 р. пенсiйний вiк для чоловiкiв – державних службовцiв до 62 рокiв. Він буде граничним, iнститут продовження перебування на державнiй службi буде скасовано. Довiдково: для осiб, котрі ранiше отримали погодження на продовження перебування на державнiй службi до 65 рокiв, погодження залишають чинними, вони обiйматимуть свої посади до досягнення цього вiку; обмежити максимальний розмiр пенсiї на рiвнi 12 розмiрiв прожиткового мiнiмуму для осiб, якi втратили працездатнiсть (на сьогоднi це 8808 гривень); для обчислення пенсiї зменшити з 90 до 80 вiдсоткiв заробiтну плату держслужбовцiв, яка є базою для призначення цих пенсiй; достроково (за пiвтора року) призначена пенсiя державним службовцям, депутатам, прокурорам, суддям виплачуватиметься лише непрацюючим пенсiонерам;
Із метою покращення умов пенсiйного забезпечення працiвникiв бюджетної сфери (освiти, культури та охорони здоров’я) при виходi на пенсiю є намір запровадити одноразову допомогу у розмiрi 10 призначених їм пенсiй.
Для вiйськовослужбовцiв перiод перебування на вiйськовiй службi буде збiльшено з 20 до 25 календарних рокiв; строк служби визначатиметься лише у календарному обчисленнi, пiльговi (для окремих категорiй вiйськових) коефiцiєнти застосовуватимуть лише при визначеннi вислуги рокiв; при виходi на пенсiю i подальшому працевлаштуваннi на цивiльну роботу колишнiй вiйськовослужбовець отримуватиме свою пенсiю. При цьому на час роботи та одержання зарплати пенсiю таких працюючих пенсiонерiв не iндексуватимуть; допомогу вiйськовослужбовцям при виходi на пенсiю виплачуватимуть у ранiше встановлених розмiрах.
Управління Пенсійного фонду України в Надвірнянському районі.