28 січня 2011, 13:02 | Рубрика: Закон
Версія для друку
1,266 переглядів
Однією з найважливіших функцій прокуратури, яка властива більшості правових систем сучасності, є підтримання державного обвинувачення у суді.
Ця функція закріплена у п. 1 ст. 121 Конституції України. Функція прокуратури з підтримання державного обвинувачення також передбачена у п. 4 ст. 5 Закону України «Про прокуратуру». У Конституції України (ст. 129) закріплено, що до основних засад судочинства відносять підтримання у суді державного обвинувачення прокурором.
Згідно зі ст. 264 Кримінально-процесуального кодексу України прокурор, керуючись вимогами закону і своїм внутрішнім переконанням, підтримує перед судом державне обвинувачення, подає докази, бере участь у дослідженні доказів, заявляє клопотання і висловлює свою думку щодо клопотань інших учасників судового розгляду. Але при цьому не допускається порушення прокурором принципів змагальності та диспозитивності при судовому розгляді кримінальних справ, закріплених у ст. 261 КПК України.
Відомо, що завдання державних обвинувачів – максимально сприяти суду в об’єктивному встановленні обставин справ і прийнятті законних та обгрунтованих рішень. При цьому вони принципово обстоюють державницьку позицію захисту прав потерпілих, невідворотності покарання і за необхідності вносять апеляції, касаційні подання та інші процесуальні документи про перегляд судових рішень. Прокурор під час розгляду кримінальної справи у суді спільно з потерпілим, цивільним позивачем та їхніми представниками утворюють сторону обвинувачення, яка користується рівними правами зі стороною захисту у відстоюванні своїх процесуальних інтересів. Зовнішнім виразом процесуальної діяльності прокурора під час судового розгляду кримінальної справи є обвинувальна промова, а також виступ прокурора у порядку обміну репліками.
Оперативні працівники прокуратури Надвірнянського району протягом 12 місяців 2010 року підтримали державне обвинувачення у 232 кримінальних справах, в яких постановлені обвинувальні вироки. Державне обвинувачення прокурори підтримали у судовому розгляді всіх кримінальних справ за винятком справ приватного звинувачення. Відмов від підтримання державного обвинувачення державних обвинувачів не було. Протягом 12 місяців 2010 року Надвірнянський районний суд за участі державних обвинувачів прокуратури району розглянув 2 кримінальні справи, які скеровано до суду з обвинувальними висновками за ознаками корупційних діянь стосовно 2-х осіб та 1 справу про хабарництво, яка скерована до суду з обвинувальним висновком та в якій постановлено обвинувальний вирок.
Олена ІРОДЕНКО,
старший помічник прокурора Надвірнянського району, молодший радник юстиції.