Газета по-надвірнянськи
 

Якщо ви кашляєте…

21 січня 2011, 12:03 | Рубрика: Здоров`я Версія для друку Версія для друку 1,079 переглядів

Кашель – одна з найчас­тіших скарг при зверненні до терапевта і відзначається у 30-40 відсотків дорослих пацієнтів. Це – клінічний симп­том, що є захисною реакцією організму, спрямованою на відновлення прохід­ності дихальних шляхів. Він виконує дві основні функції: забезпечує евакуацію секрету з повітроносних шляхів і захищає їх від аспірації інородних тіл.

Гострим вважають кашель, що триває не більше 2 тижнів, підгострим – від 2 до 5 тижнів і хронічним – понад 5 тижнів. Гострий кашель виникає при ГРЗ, ангінах, фарингітах, синусітах, ларингітах, трахеїтах, бронхітах, пневмоніях, алергічних запаленнях слизової оболонки дихальних шляхів. Як правило, при відсутності інших хворобливих симптомів він проходить сам по собі за 1-2 тиж­ні. Але приблизно у 20 відсотках випадків кашель пере­рос­тає в хронічний, що зумовлений переважно бронхіальною астмою, хронічним обструктивним захворюванням легень (ХОЗЛ), а також патологічними станами.

Кашель ще поділяють на продуктивний – вологий і непродуктивний – сухий.

Необхідно обов`язково ви­ключити наявність онко­ло­гіч­ного захворювання легень, а також стороннє тіло в дихальних шляхах, туберкульоз і абсцес легенів. У цьому першочергову допомогу на­дає рентгенологічне обстеження органів грудної клітки або флюорографія.

Кашель протягом тривалого часу може бути першою ознакою пневмонії, характерної для ВІЛ-інфекції. Як розпізнати кашель «від тиску»? Переважно процес починається від лоскотання в горлі, яке викликає спазми, а інколи і блювоту. Виникає рідко, але регулярно. Може бути пов`язаний із тиском на горло. Деякі медичні препарати, котрі використовують для лікування гіпертонії, стають також причиною виникнення кашлю. Тому про цей факт необхідно повідомити терапевта, щоб замінити ліки.

Кашель курців – це частий безпричинний кашель, може бути і з домішкою крові, задишкою, або супроводжуватися болями в грудях і втратою ваги. Це вказує на наявність інфекції в легенях чи онкологічного захворювання. Буває рідко, але при перших ознаках краще не панікувати, а звернутися до лікаря.

«Кислотний» кашель – гуч­ний, хриплий, супрово­джується гірким присмаком у роті. Появляється після піз­ніх або нічних вживань їжі: якщо ви поїли, а потім лягли спати. Кислота із шлунка проникає в стравохід, підні­мається вверх до горла і подразнює слизову оболонку. Лікування полягає в зниженні кислотності шлунка за допомогою медичних препаратів. Допомагає також дієта: людям, котрі мають печію, необхідно уникати великих порцій, жирної їжі й пізньої вечері, а також алкоголю і кави.

Отже, якщо когось із краян більше 2-3 тижнів турбує кашель, необхідно обов`язково звернутися до терапевта за місцем проживання або у Надвірнянську районну по­ліклініку. Вас опитають, оглянуть, вислухають, з`ясують причини виникнення захворювання і призначать необхідні діагностичні обстеження та лікування. І не зволікайте із візитом до лікаря, бо ваш організм може сигналізувати про щось серйозніше, ніж звичайна застуда.

Із щирими побажаннями здоров`я

Світлана РИБІЙ,

лікар-терапевт Надвірнянської районної поліклініки.

Прокоментуй!

Залиште коментарій

*

!!! Коментарій буде розміщено після погодження модератором !!!