Газета по-надвірнянськи
 

Звернення пленуму Івано-Франківської обласної організації НСЖУ

6 січня 2011, 11:35 | Рубрика: Закон, Новини, Політика, Україна Версія для друку Версія для друку 793 переглядів

до співзасновників комунальних засобів масової інформації – органів виконавчої влади та місцевого самоврядування Івано-Франківської області

Ми, учасники пленуму Івано-Франківської обласної організації Національної спілки журналістів України, висловлюємо стурбованість ситуацією, яка складається в інформаційному просторі України, і в нашій області, зокрема. Спостерігається безцеремонне втручання владних співзасновників газет в організаційно-правову форму діяльності редакцій, неправо­мірні в правовому сенсі вимоги укладення контрактів із редакторами, переписування статутів редакцій газет з тенденцією до ще більшого узалежнення видань, зміни їх організаційно-правової форми. Внаслідок цього маємо компліментарний та некритичний характер висвітлення діяльності влади, газетні сторінки рясніють фотографіями можновладців, розповідями на фоні загального занепаду про їхні «історичні звершення». Натомість – різко зменшується при­сутність у ЗМІ опозиції, аль­тернативних точок зору. Є випадки, коли місцеві чиновники безцеремонно втручаються в редакційну політику. В окремих районах дійшли до того, що редакція, перш, аніж відправити газетні сторінки у друкарню, носить їх на прочитання в райдержадміністрацію. Керівників ЗМІ, які намагаються протистояти цьому, за різними, часто надуманими приводами, намагаються усунути (і усувають!) з посад. Нерідко – на шкоду виданню.

Здавалося б, таке загнуздання комунальної преси мало би мати хоч один позитив для редакцій – належне фінансування. Насправді ж маємо хронічне невиконання фінансових зобо­в’язань з боку засновників і спів­засновників, відмови укладати угоди на висвітлення своєї діяльності (а якщо такі і є, то вони складені формально), втру­чання у господарську діяльність ЗМІ, ініцюювання перевірок контрольних органів, часто – неправочинних. Через недос­татнє фінансування з боку спів­засновників – органів виконавчої влади та місцевого самоврядування – більшість районних газет заледве зводять кінці з кінцями. Редакції старіють, випускники факультетів журна­лістики не йдуть на роботу в районні видання. Як наслідок, в окремих редакціях є заледве по одному фаховому журналісту. Для редакцій комунальних ЗМІ підтримка з боку владних спів­засновників – це фактично основне джерело фінансування, оскільки майже в усіх районах нашої області відсутній належний рекламний ринок. Особливо гостро це питання постає тепер, коли ось-ось буде схвалено Закон про реформування державних і комунальних друкованих засобів масової інформації.

Пленум ОО НСЖУ закликає співзасновників від влади виявити державний підхід до проблеми функціонування внутріобласного інформаційного простору: зробити все, аби комунальні видання підійшли до реформування у стані готовності до роботи у ринкових умовах. Передусім, вирішити матеріально-фінансові проблеми редакцій газет, засновниками чи співзасновниками яких є, по­дбати про зміцнення матеріально-технічної бази редакцій, яка наразі не відповідає елементарним вимогам, передати у влас­ність редакційним колективам приміщення та майно, якими вони тепер користуються, за­кріпити за ними відповідні зе­мельні ділянки.

Обласна організація Національної спілки журналістів України виходить з того, щоб в інтересах держави, в інтересах національного інформаційного простору якомога повніше зберегти дієздатну місцеву пресу в кожному адміністративному центрі, у кожному районі. Адже їхні жителі, громадяни України, мають право на місцеву інформацію, яка, в іншому випадку або взагалі зникне, або ж буде віддана на відкуп так званим комерційним (олігархічним) виданням, яким чужі укра­їнські національні інтереси.

Схвалено на пленумі 24 грудня 2010 року.

Прокоментуй!

Залиште коментарій

*

!!! Коментарій буде розміщено після погодження модератором !!!