11 лютого 2011, 12:11 | Рубрика: Здоров`я
Версія для друку
1,284 переглядів
Краснуха в минулому вважалася однією з найлегших інфекційних недуг. Останнім часом цю вірусну інфекцію розглядають також у зв’язку із встановленням її ролі у виникненні природжених вад розвитку.
Джерелом інфекції є хвора людина, яка найбільш заразна на 1-2-ий день до появи висипу і в перші 5 днів після його появи. Основний шлях передачі краснухи – повітряно-краплинний. Краснуха передається також через плаценту плода від вагітної з клінічно вираженою або безсимптомною формою хвороби. Сприйнятливість дітей до краснухи висока: зі 100 контактних захворіє 70-90. Нездужають в основному діти від 1 до 10 років. Діти старшого віку та дорослі хворіють рідко. Після перенесеної краснухи залишається стійкий імунітет. Інкубаційний період становить 15-21 день. Спостерігаються субфебрильне підвищення температури тіла (до 38оС), нездужання, нежить, покашлювання, катаральний кон’юнктивіт. Типовим раннім симптомом краснухи є збільшення задньошийних, потиличних, білявушних та інших лімфатичних вузлів. Цей симптом з’являється за 1-3 дні до висипу і зберігається 10-14 днів. Висипання з`являються на обличчі, шиї, поширюючись протягом кількох годин по всьому тілу. Переважна їх локалізація – розгинальні поверхні кінцівок, спина, сідниці. На обличчі, грудях та животі кількість висипань менша. Елементи висипу при краснусі – рожеві, круглої і овальної форми плями або папули, які дещо піднімаються над шкірою. За величиною вони бувають від макового зернятка до сочевиці. У деяких хворих переважають дрібніші елементи, в інших – більші. Елементи висипу не схильні до злиття. Висип утримується протягом 2-3 днів, безслідно зникає і не залишає пігментації та лущення. У деяких хворих протягом усього часу хвороби температура тіла може і не підвищуватися. Крім того, у 2/3 випадків краснуха протікає в безсимптомній формі. Тяжко переносять краснуху дорослі.
Діагноз краснухи встановлюють на основі типової клінічної картини та даних епідеміологічного анамнезу.
Хворий на краснуху повинен дотримуватися постільного режиму до повної ліквідації клінічних симптомів хвороби. При легкій формі краснухи медикаментозну терапію не застосовують. Клінічні прояви хвороби є основою для призначення симптоматичних засобів (жарознижувальні, анальгетики, протизапальні, десенсибілізуючі та ін). При ускладненнях проводять відповідне лікування.
Профілактика краснухи полягає в ізоляції хворих до 5-го дня від моменту висипань. Слід оберігати вагітних жінок, які не хворіли на краснуху, від спілкування з тими, хто захворів. Вважають, що захворювання жінки в перші місяці вагітності лабораторно підтвердженою краснухою є показанням для переривання вагітності у зв’язку з великим ризиком вроджених вад у новонародженої дитини. Введення імуноглобуліну з метою профілактики контактним хворим (дітей та дорослих) є неефективним. Передбачене щеплення асоційованою вакциною проти кору, паротиту та краснухи. Вакцинацію дітям проводять тричі: у 12 місяців, у 6 років, третє щеплення – 15-річним дівчатам.
Олег СЄРОВ,
лікар-педіатр районної дитячої лікарні.