11 лютого 2011, 12:12 | Рубрика: Здоров`я
Версія для друку
5,692 переглядів
Вітряна віспа – це гостре інфекційне вірусне захворювання, яке характеризується підвищенням температури тіла і плямисто-папульозно-везикульозним висипанням на шкірі та слизових оболонках.
Перебіг хвороби здебільшого легкий, специфічні ускладнення (менінгоенцефаліт, пневмонія) трапляються рідко. Однак, після перенесеної вітрянки збудник без будь-яких клінічних проявів може роками зберігатись в організмі, спричиняючи у старшому віці інше захворювання – оперізуючий герпес, який можна розглядати як пізній рецидив вітрянки.
Основним джерелом є хворий на вітряну віспу, який стає небезпечним для оточуючих з кінця інкубаційного періоду (за 6-7 год.) до появи висипання і до п’ятої доби з моменту появи останніх її елементів,тобто всього 9 днів від першого дня висипань. Передається повітряно-краплинним шляхом. Максимальне число захворілих припадає на вікову групу 2-4 років. Дошкільнята становлять біля 80 відсотків. Рівень захворюваності дітей у містах у 3-4 рази вищий, ніж у селах – це пояснюється більшою скупченістю дітей у міських дитячих установах.
Трапляються спалахи вітряної віспи, зокрема, у дитячих дошкільних закладах, школах і лікарнях. Після перенесеної інфекції залишається тривалий імунітет. Повторні захворювання трапляються рідко.
Як розпізнати вітрянку? Інкубаційний період при вітряній віспі (час від контакту з хворим до перших проявів хвороби) триває від 11 до 21 дня, найчастіше близько 14 днів. У дитини спостерігається нездужання, втрата апетиту, субфебрильна температура тіла тощо. На такому фоні або без будь-яких передвісників на шкірі з’являються висипання, що часто супроводяться підвищенням температури тіла (до 38оС). Перші елементи висипання можуть з’явитися і при нормальній температурі тіла. Висип локалізується на обличчі, волосистій частині голови, тулубі та кінцівках. При інтенсивному висипі елементи його можна знайти на долонях та підошвах. Елементи висипок, пройшовши через стадії плями та дрібної папули, швидко перетворюється на характерні для вітряної віспи елементи – везикули (пухирці). Везикули швидко підсихають через 1-3 дні, на їх місці утворюються бурі кірочки, які відпадають через 1-3 тижні. Висип при вітрянці з’являється протягом кількох днів поштовхами. Тому для вітряної віспи характерною є поліморфність висипань – на певній ділянці шкіри можна знайти елементи висипок, що перебувають на різних стадіях розвитку. У деяких хворих одночасно з висипом на шкірі з’являються елементи висипок на слизових оболонках порожнини рота, носоглотки, гортані, статевих органах та в інших місцях. Одночасно з підсиханням елементів висипань при вітряній віспі знижується температура тіла і поліпшується загальний стан хворого.
Лікування вітряної віспи зводиться до дотримання постільного режиму протягом усього періоду висипання, запобігання вторинної інфекції. Везикули треба змазувати 1-2% розчину метиленового синього або брильянтового зеленого, рот полоскати дезинфікуючим розчином (розчин фурациліну, відвар ромашки). За показаннями застосовують симптоматичні засоби, анальгетики, жарознижуючі (нурофен, парацетамол) проводять детоксикацію. При сильному свербінні шкіри – антигістамінні препарати (тавегіл, супрастин, еріус). При тяжких формах хвороби та розвитку гнійних ускладнень призначають антибіотики. Діти першого року життя лікуються винятково в інфекційних стаціонарах.
Найважливішим профілактичним заходом є недопущення контакту з хворими на вітряну віспу. З цією метою у дитячих дошкільних закладах щоденно оглядають дітей і опитують їх батьків. У разі підозри на захворювання дитину відправляють додому.
Якщо, скажімо, дитина знаходилася в контакті з хворим на вітряну віспу 1 лютого, то захворіти вона може з 11 по 21 лютого. Якщо дитина захворіла 11 лютого, то повернутись у колектив вона зможе 21 лютого. Для підтвердження діагнозу вітряної віспи необхідно 1-2 висипання на волосистій частині голови у вигляді пухирців.
Дитячі інфекції – поняття відносне. Дорослі також хворіють на всі ці інфекції, приміром, на ту ж вітряну віспу. Тільки в дорослих ці інфекції протікають, як правило, важче і з більшою частотою ускладнень.
Олег СЄРОВ,
лікар-педіатр районної дитячої лікарні.