Газета по-надвірнянськи
 

Куріння: звичка чи хвороба?

18 лютого 2011, 11:36 | Рубрика: Здоров`я Версія для друку Версія для друку 996 переглядів

Курці набагато частіше хворіють серцево-судинними, легеневими та онкологічними недугами. Переважно курець живе на 6-8 років менше, ніж його ровесник, який не палить.

Немає ні одного органу, на який би куріння не впливало згубно. Діючи на голосові зв`язки, воно спричиняє їх запалення, потовщення, призводить до зміни тембру голосу (грубий голос кур­ця). Внаслідок дії тютюнового диму на слизову оболонку трахеї і бронхів розвивається т. зв. «кашель курця». Курці частіше хворіють на хронічні недуги органів дихання. Захворювання на рак легенів серед курців у 30 разів вища, ніж серед тих, котрі не курять.

Під впливом тютюнового дьогтю псується зубна емаль, з’являється жовтий наліт на зубах. У курців атрофуються смакові сосочки на поверхні язика, смакове сприймання притуплюється. Саме тому багато курців не люблять солодкого, не отримують задоволення від смаку їжі, у них знижується апетит. Нікотин зі слиною потрапляє на слизову оболонку шлунку, де безпосередньо діє на його стін­ку. У курців розвивається виразкова хвороба у 12 ра­зів частіше.

У тих, котрі люблять цигарки, порушується здат­ність крові віддавати кисень тканинам, розвивається їх кисневе голодування (гіпоксія). До цього дуже чутливий головний мозок. Внаслідок нестачі кисню виникає головний біль, запаморочення, погіршення пам’яті, зниження працездатності, нездужання. Під впливом нікотину погір­шується зір, особливо в сутінках, страждає швид­кість та чіткість реакцій.

Гіпоксія серцевого м’язу спричиняє біль у ділянці серця. Під час куріння пришвидшується пульс на 15-18 ударів за хвилину. У курця серце скорочується на 12-15 тисяч разів частіше за добу, ніж у людини, яка не курить, і тоді серце працює на 3-4 години довше на добу. Така посилена робота відбивається на живленні міокарда, який поступово слабне, гірше справляється з навантаженням. Куріння призводить до підвищення арте­ріального тиску, звуження судин. Розвиваються стани, що призводять до утворення тромбів та закупорювання судин. Внаслідок спазму судин ніг настає змертвіння пальців.

За даними ВООЗ, шкід­ливий вплив паління матерів під час вагітності позначається на дітях протягом перших 6-ти років жит­тя. Діти, чиї матері курили по 10 цигарок на день під час вагітності, мали в се­ред­ньому ріст менше на 1 см і відставали в школі порів­няно з контрольною групою. Доведено, що в батьків-курців у два рази частіше народжуються діти з вадами у розвитку. Вони характеризуються уповільненням не тільки фізичного, але й інтелектуального роз­вит­ку, пізніше починають читати і рахувати.

Кинути палити дуже важко. Марк Твен жартував: «Немає нічого легшого, ніж кинути курити – я сам це робив сотні разів». Допомагає, але не завжди, лікування спеціальними ліками, гіпнозом. То де ж вихід? Насамперед – не починати курити!

Михайло МАКСИМ`ЮК,

лікар-терапевт центральної районної лікарні.

Прокоментуй!

Залиште коментарій

*

!!! Коментарій буде розміщено після погодження модератором !!!