Якщо ще кілька десятків років тому питання «Чи легко бути молодим?» переважно стосувалося категорії популярно-риторичних, то сьогодні його й ніхто не намагається повторювати. Адже відома відповідь – негативна – цілком справедлива з огляду на комплекс об`єктивних факторів, що спричинили нині всю складність становища молодих людей у державі. І поки на вищих владних щаблях лише роздумують над реалізацією державної молодіжної політики, у районі серйозно взялися за її планування та утвердження, забезпечуючи для цього конструктивний діалог молоді і влади. Саме це й відбулося на форумі громадських організацій Надвірнянщини «Молодь: стан, реалії, перспективи», проведеному 4 лютого ц. р. за ініціативою заступника голови РДА Богдани Ковалюк при підтримці всіх структурних підрозділів РДА за участю голів районної держадміністрації Володимира Калічка та районної ради Василя Поповича, їхніх заступників Степана Іроденка та Івана Степника, а також заступника начальника та начальника відділу молодіжної політики головного управління (ГУ) у справах сім`ї, молоді та спорту ОДА Ростислава Заремби і Валерія Семківа.

Спілкування молодіжних лідерів та активістів району у неформальній обстановці з головами райдержадміністрації і райради Володимиром КАЛІЧКОМ і Василем ПОПОВИЧЕМ та заступником начальника відділу ОДА Ростиславом ЗАРЕМБОЮ
Цього разу четвертий (за рахунком) форум позначений кількома вагомими особливостями. Передусім, широким представництвом учнівської та студентської молоді Надвірнянщини. Вперше нарівні зі священиком УГКЦ, засновником і керівником товариства Божої любові «АГАПЕ» о. Романом Григорашем у заході взяв участь митрофорний протоієрей, декан Надвірнянський, інспектор Вищої Богословської Академії при Івано-Франківському Єпархіальному управлінні УАПЦ о. Мирослав Хімейчук. Вперше перед місцевою владою публічно заговорили про матеріально-технічний стан ПТУ № 11, на що миттєво відреагував голова РДА Володимир Калічко, запросивши директора цього закладу на нараду. Також на форумі обидва керівники районної влади мимоволі стали володарями двох престижних спортивних кубків, які вручив начальник відділу у справах сім`ї, молоді та спорту РДА Тарас Вінтоняк з нагоди зайнятих нашим районом першого місця серед олімпійських та другого – серед неолімпійських видів спорту на Прикарпатті.

Заступник голови РДА Богдана Ковалюк: – Усі пропозиції учасників форуму стануть основою розвитку молодіжної програми в районі

Декан Надвірнянський УАПЦ о. Мирослав ХІМЕЙЧУК переконаний, що виховувати молодь повинні спільно: і школа, і влада, і церква
Зрештою, молодіжний форум вирізнявся продуманою організаційною підготовкою, незаангажованістю та доступним для кожного його учасника форматом спілкування. А вже сам факт його проведення засвідчив глибоку стурбованість і влади, і громадськості нинішнім становищем молодого покоління як у районі, так і в державі загалом.

Нечасто учні ПТУ № 11, як от голова учнівського самоврядування Іван КІСЕЛЮК, мають можливість розповідати владі про труднощі свого навчального закладу
Чи не найяскравішою ілюстрацією до тематики цього молодіжного здвигу став відеоматеріал «Хто винен? Що робити?», відзнятий колективом ТРК «Надвірна». Його герої, молоді і старші за віком краяни, прямо, гостро й відверто говорили про проблеми сучасної молоді (безробіття, поширення алкоголізму, наркоманії) та кричуще усунення вищих державних інституцій від властивих їм безпосередніх функцій, зокрема, створення соціально-економічних, політичних, організаційних, правових передумов та гарантій для життєвого самовизначення, інтелектуального, морального, фізичного розвитку молоді, реалізації її творчого потенціалу.
Порівняльний аналіз молодіжної сфери району за останніх два роки здійснив головний спеціаліст відділу у справах сім`ї, молоді та спорту РДА Тарас Дем`янчук. Крізь призму констатованих цифр і фактів, які, до речі, часопис «Народна Воля» систематично публікує на своїх шпальтах, простежувався аналогічний стан справ у молодіжному середовищі, про що мовилося й у відеоматеріалі. Та й сам Тарас Дем`янчук визнав: робота усіх структурних підрозділів районної ланки є лише певним стримуючим фактором поширення негативних тенденцій та явищ серед молоді. Навіть, при мінімальному підрахунку видно, що позашкільними установами охоплено понад 50% дітей від 7 до 18 років. А враховуючи постійне зростання злочинності серед дітей та молоді, розповсюдження негативних явищ, можна зробити висновок, що робота є недостатньою, проводиться поверхово, без належної підготовки, що, логічно, є результатом недостатнього фінансування, незацікавленості у своїй роботі хорощих спеціалістів, недостатньої підтримки тих ентузіастів, які вміють і можуть організувати ефективну роботу з дітьми та молоддю.

Учасники форуму підписують звернення до керівників місцевих органів виконавчої влади та місцевого самоврядування
Такий самокритичний підхід до власної діяльності ще більше загострив молодіжну проблематику. За словами голови районної ради Василя Поповича, державно-молодіжна політика має бути спрямована на врахування можливостей і потреб молоді. А для цього треба, передусім, вислухати самих молодих людей, котрі краще розуміють, як це зробити. Голова РДА Володимир Калічко навів як приклад боротьби за успіх у житті принцип двох лижників, серед яких перемагає той, котрий більше встає після падіння. Ростислав Заремба вважає, що нині немає цілісної молодіжної політики у державі. Натомість існують різні підходи, скажімо, до патріотичного виховання молоді; по-різному бачить держава роль молоді, приміром, у духовному житті.
Про «можливості», які нині пропонує суспільство молоді, або вибір без альтернативи говорив заступник голови районної ради Іван Степник: освіта – тільки для багатих; безробіття молоді – найвище; можливості розвинути власний бізнес – обмежені. Ще гостріше порушував проблеми Валерій Семків, пропонуючи підняти руки тим присутнім, котрі отримали кредит на житло чи освіту, або скористалися правом на перше робоче місце. Звісно, як таких серед учасників не виявилося.
Тому пріоритетами у державній молодіжній політиці мають стати не пошуки коштів на дозвілля молоді, а вирішення проблеми безробіття, житлового кредитування, підтримки молодих сімей та якісної освіти, зауважив молодий держслужбовець з області. Саме він і очолив того дня роботу під час форуму секції з оформлення аплікаційної форми проектів на здобуття гранта Президента України, та й загалом поінформував про президентські гранти для обдарованої молоді.
Учасники форуму з неабиякою цікавістю сприйняли пропозицію взятися за написання проектів, а під час спілкування із владою біля «вільного» мікрофону посеред залу ставали в живу чергу, щоб почути відповіді від перших керівників влади на свої болючі питання, що нерідко переростали в довірливу розмову. Як з`ясувалося, порушені проблеми мали багатовекторну спрямованість, починаючи, скажімо, від спорудження нової школи в Чорному Потоці, добудови Лоївської ЗОШ, відсутності приміщення для пластунів Надвірної і завершуючи відкриттям молодіжної кав`ярні, відновленням роботи кінотеатру та облаштування притулку для бездомних тварин у райцентрі. Прозвучали й просто виступи учнівської молоді про досягнуті успіхи; своїм досвідом роботи з юними ділилися педагоги різних шкіл та позашкільних закладів району.
І як тут не погодитися із заступником голови РДА Богданою Ковалюк, яка ще на початку роботи форуму зазначила: – Говорити про те, що вся молодь сьогодні апатична, інертна і нічого не хоче – неправильно. Є дуже багато успішних та ініціативних, творчих і сильних юнаків і юнок. Та їх досягнення – це харизма самих дітей, їхніх батьків й окремих учителів – фанатів, котрі поодинці розвивають державу власним серцем і фаховою роботою. А в питанні розвитку молоді має функціонувати єдина система, основою якої є національна стратегія… Тому ми сьогодні з низів робимо нехай маленькі, але реальні кроки в кожній із порушених проблем, щоб до маштабнішого мислення та дій під`єднати якомога більше небайдужих і свідомих співвітчизників, які не дадуть молоді загубитися у цьому складному й переповненому всіляких протиріч світі.
У проекті звернення до влади учасники форуму пропонують, зокрема, активізувати співпрацю школи, влади, церкви у формуванні здорового молодого покоління; організовувати та фінансувати туристичні поїздки і походи; пропагувати через ЗМІ діяльність молодіжних організацій, гуртків, спортивних секцій; забезпечити сільські клуби чи спортзали тенісними, більярдними столами; заборонити розміщення пунктів продажу алкогольних напоїв і тютюнових виробів біля навчальних закладів; відкрити при церквах та храмах району недільні школи.
Леся ДУТЧАК
«Народна Воля»
Світлини Назарія ГРИДЖУКА