15 лютого – День вшанування учасників бойових дій на території інших держав
Перший етап виведення військ з Афганістану відповідно до Женевської угоди розпочався ще 15 травня 1988-го. З останнім, другим етапом (у 1989 р.) завершилася десятирічна афганська війна, в якій Україна втратила близько три з половиною тисячі своїх синів, а майже сотня юнаків пропали безвісті і потрапили в полон.

«Афганці» Іван ВІРСТА й Анатолій БИЧКОВСЬКИЙ біля каменя під майбутній пам`ятник загиблим побратимам, закладеного в 2005 році у центрі Надвірної
Зокрема, додому живими не повернулися 5 краян. У 1980 р. загинув при виконанні бойового завдання у провінції Асадабад Ярослав Герелишин зі Стримби, посмертно нагороджений орденом Червоної Зірки. Того ж року в Кабулі обірвалося молоде життя стрільця гранатомета Дмитра Яремчука із Бистриці, а також назавизівця Тараса Йосипенка, котрого вже посмертно нагородили за проявлену мужність орденом Червоної Зірки. У «чорних тюльпанах» поверталися до рідного Биткова Василь Михайлюк із провінції Бадагшан (1981 р.) та Василь Ломпас із Кабулу (1987 р.). Ще 8 жителів нашого району, які здоровими й повними сил та енергії йшли служити до лав тодішньої Радянської Армії, повернулися з Афгану інвалідами і стали вже такими після важких недуг.
Так званий обмежений контингент радянських військ за версією радянського керівництва мав унеможливити появу нового, недружнього до СРСР політичного режиму в тодішній Демократичній Республіці Афганістан. Давно вже «віддали Богу душу» ті керманичі, за вказівкою яких наші хлопці воювали на чужині. Та Афганістан і досі залишається незагоєною раною, невідступним болем для 150 тисяч учасників цієї війни, котрі зараз проживають в Україні.
– На сьогодні у нашому районі проживають 287 воїнів-інтернаціоналістів (23 молодих людей померло після виведення військ), – розповідає керівник Надвірнянської районної організації Української Спілки ветеранів Афганістану (учасників бойових дій на території інших держав) Анатолій Бичковський. Цю громадську організацію Анатолій Олександрович очолює з 2004 року. Його, танкіста (за військовою професією), відправили у 1980-му під самий Старий Новий рік. На збори дали 4 год. Проводжали з оркестром. Два роки і 8 місяців у провінції Кундуз старший технік мотострілкової роти бойової машини піхоти (БМП) Анатолій Бичковський виконував інтернаціональний обов`язок. Доводилося бути і під перехресним вогнем, і на міні підірвався. Але завжди оберігав Бог, до якого у молитвах щоденно зверталися батьки, каже А. Бичковський. Після повернення з ДРА він ще півдесятка років служив у НДР…
Зараз Анатолій Бичковський та його однодумці-побратими з головою поринули у справи, найважливіша з яких – спорудження у районному центрі пам`ятника воїнам-афганцям, який планують відкрити до початку цьогорічного літа. – Наш район є, напевно, чи не єдиний, де відсутній пам`ятник, – роздумує. – А він дуже потрібний і не мені, а тим хлопцям з району, які загинули… Щоб пам`ятала нинішня молодь, пам`ятали всі про ту страшну війну, щоб наша молодь ніколи більше не ставала заручниками подібних «афганських» ситуацій.
Вартість пам`ятника – 222 тис. грн. Торік акумульовано вже 35 тис. грн.; 50 тис. грн. на пам`ятник виділять уже цьогоріч, за що проголосували 42 із 62 депутатів районної ради. З обласного бюджету очікують отримати 100 тис. грн., а також 52 тис. грн. – від спонсорів.
– Ідею спорудження монументу підтримав ще екс-міський голова Михайло Андрійович, – згадує із вдячністю Анатолій Бичковський. – Та й з нинішньою місцевою владою у Спілки склалися добрі стосунки. Ми дуже дякуємо теперішньому Надвірнянському міському голові Зіновію Андрійовичу, керівникам РДА Володимирові Калічку та районної ради Василеві Поповичу, усьому депутатському корпусу районної ради, які завжди йдуть нам назустріч і сприяють у вирішенні всіх назрілих питань.
Ініціатором вшанування воїнів-інтернаціоналістів на державному рівні виступила Українська Спілка ветеранів Афганістану. У Надвірнянщині відзначення Дня вшанування учасників бойових дій на території інших держав розпочнеться 14 лютого з відвідання могил загиблих і померлих «афганців». 15 лютого – Служба Божа й покладання вінків до Меморіалу біля Вічного вогню у райцентрі. 18 лютого – у Прикарпатському військово-спортивному ліцеї-інтернаті – спільний концерт райорганізації Української спілки ветеранів Афганістану і Надвірнянської ЗОШ І-ІІІ ст. № 4, присвячений 22-ій річниці виведення військ.
Інф. «Н. В.»
Дорогі краяни!
Шановні учасники бойових дій та воїни-інтернаціоналісти!
15 лютого 1989 року останню колону радянських військ було виведено з Афганістану. 15 лютого – це свято воїнської звитяги та хоробрості, справжньої чоловічої дружби, і водночас це день пам’яті про тих, котрі назавжди залишилися в горах і пустелях Афганістану та інших країн. Ми поділяємо біль тих, котрі втратили на тій війні своїх близьких, дітей, чоловіків, віддаємо шану всім учасниками тих жахливих подій.
Переконані, яким би суперечливим і неоднозначним не виставляли сьогодні перебування радянських військ в Афганістані та інших країнах, мужність і відвага солдат і офіцерів, які виконували свій громадянський та військовий обов’язок, будували дороги, школи та лікарні, викликає захоплення, повагу і вдячність. Наші хлопці довели, що достойні героїзму дідів та прадідів, які боролися за свободу нашої країни.
Сьогодні ми віддаємо шану всім воїнам, які, пройшовши через пекло Афгану, повернулись додому, і тепер разом із нами будують життя у нашому районі, в області, у незалежній Українській Державі.
З нагоди свята зичимо Вам і Вашим родинам добра і щастя, міцного здоров`я і довгих років життя, добра і добробуту та завжди мирного неба над головою!
Володимир КАЛІЧКО,
голова районної держадміністрації.
Василь ПОПОВИЧ,
голова районної ради.
Зіновій АНДРІЙОВИЧ,
Надвірнянський міський голова.
На війні – як на війні. Світлини з особистого альбому воїна-афганця


