Надвірнянщина смолоскипною ходою вшанувала подвиг студентів-крутянців
Ось уже тиждень Крути – топ-тема дискусій багатьох істориків, політологів, політиків та пересічних українців. Приводом стало не лише відзначення чергової річниці бою під Крутами, а й намагання знову переписати нашу історію.


Вихованці Прикарпатського військово-спортивного ліцею-інтернату – основні учасники першого у Надвірній походу зі смолоскипами
Але цього героїчного бою уже ніколи не вдасться затерти у пам`яті, як і знівелювати немеркнучу славу трьох сотень молодих захисників щойно посталої Української Народної Республіки.
Уже скільки закривавлених століть,//Тебе, Вкраїно, імені лишали…//Тож встаньмо, браття, в цю гарячу мить://Внесіте Прапор вільної держави!// – такий заклик пролунав 28 січня у районному будинку культури під час відзначення Дня пам`яті Героїв Крут.
Прапор України внесли вихованці Прикарпатського військово-спортивного ліцею-інтернату і взяли активну участь у вшануванні своїх ровесників, які 29 січня буремного 1918 р. у бою під Крутами власною кров`ю вписали героїчну сторінку в історію національно-визвольних змагань.

Спадкоємність поколінь – на вірність Україні
В історичній довідці вчитель Пнівської ЗОШ І-ІІІ ст. Іван Калатан не тільки детально висвітлив битву під Крутами між озброєною більшовицькою армією Михайла Муравйова і 300-ми київськими студентами, а й провів тривожні паралелі між 1918-им і сьогоденням щодо «загравань» із Москвою. Ще Ленін акцентував, що майбутнє Росії – тільки з Україною. Нині Україна також відчуває немало зазіхань. Тому пам`ятаймо про Аскольдову могилу, де захоронений наш цвіт, який молодою кров`ю під Крутами окропив шлях України до незалежності, залишився в історії як символ національної честі і спонукає нас до мудрості та консолідації суспільства.
Щиро вітала всіх присутніх заступник голови РДА Богдана Ковалюк. Вітала з перемогою духу української ідеї, тому що переконана: Крути – не поразка, а перемога і закликала задуматись над тим, якою квітучою могла бути нині Україна, якби не бездарне боязливе тодішнє керівництво…
Заступник голови районної ради Іван Степник наголосив, що події під Крутами мають стати не лише даниною пам`яті, а й важливим історичним уроком. Бій під Крутами – це героїчна подія, прояв патріотизму, героїзму.
Наше завдання – не допустити, щоб молодь ще коли-небудь ставала жертвою військових конфліктів. Такий же лейтмотив виступу Надвірнянського міського голови Зіновія Андрійовича.


Від громадськості патріотичне слово виголосив надвірнянець Адам Бунь, розповівши конкретну історію підпільної діяльності свого родича, який ще шестикласником став на шлях боротьби за волю рідної держави. Сьогодення також вимагає пильності. Чи варто чекати візиту американського президента, щоб нагадав нам Шевченкове: «Борітеся – поборете…»? – запитав він у присутніх.
У тому, що дух «крутянців» живе у їх послідовниках, заявив активіст «Молодої Просвіти» Маркіян Котів.
Немеркнучій славі і вічній пам`яті Героїв Крут за сценарієм методиста РБК Марії Ковальчук присвятили концертну програму: популярне подружжя Любові та Сергія Орлів, Марія Петруняк, Любомир Боднарук і Петро Кепещук, Ірина Дитко, гурт «Заграва» Надвірнянської станиці братства вояків УПА, вокальний ансамбль дівчат із Пнів`я, заслужена артистка України Ольга Молодій, Віктор Чудновський із квартетом «Легіт» та ін.
Із Прикарпатського військового ліцею ведучі Галина Чуревич та Андрій Паньків запросили не тільки гурт «Кіш», а й інших вихованців для показових виступів.
Хвилиною мовчання не завершилось вшанування крутянських героїв. Смолоскипною ходою учасники заходу пройшли до символічної могили борцям за волю України. Тут священнослужителі УГКЦ та УПЦ КП відправили панахиду.
Так незламність молодих героїв зібрала всіх для пам`яті і роздумів.
Орися СПІВАК
«Народна Воля»
Світлини Назарія ГРИДЖУКА