Газета по-надвірнянськи
 

Про деякі аспекти реалізації права громадян на звернення

11 лютого 2011, 12:26 | Рубрика: Влада Версія для друку Версія для друку 1,167 переглядів

Невід’ємним правом кожного громадянина України є право на звернення до органів виконавчої влади та місцевого самоврядування.

У минулому році в нашому районі цим правом скористалось 12543 громадян, тобто кожен десятий житель району. У 2009 році таких звернень було значно більше – 18760. Мова йде про письмові й усні звернення, які безпосередньо адресовані керівникам органів місцевого самоврядування району (міському, селищним та сільським головам) і голові райдерж-адміністрації.

Власне до РДА торік надійшло 1560 звернень. З якими ж проблемами люди найчастіше зверталися до місцевого органу виконавчої влади?

Найчастіше звернення стосувались надання одноразової грошової допомоги на лікування чи у зв’язку з важкими соціально-побутовими умовами проживання. Всі, хто звертався (767 жителів району), одержали посильну допомогу. Можливо, не всі залишились задоволеними розмірами цієї допомоги, але треба розуміти, що розмір цієї допомоги обмежений фінансовими можливостями бюджету району. Всього тим, котрі звертались за допомогою, виділено більше 234 тис. грн.

Відносно великою була кількість громадян, які звертались із земельними питаннями, у т. ч. із проблемами щодо приватизації земельних ділянок. У порівнянні з минулими роками, кількість звернень такого змісту значно зменшилась. Але наприкінці 2009-го і на початку 2010 року їх кількість різко зросла у зв’язку з початком т. зв. безплатної приватизації землі, ініційованої попереднім ке­рівництвом Кабінету Мініст­рів України. Через організа­ційні прорахунки, відвертий популізм та недостатнє фі­нансування з державного бю­джету, ця приватизація стала «пробуксовувати», що й породило сплеск заяв і скарг громадян, які хотіли безплатно та в стислі терміни (протягом місяця!) приватизувати землю, але через нібито «поганих чиновників на місцях» це зробити було неможливо. Тому й доводилось давати багато роз’яснень заявникам про ситуацію навколо приватизації землі.

Торік, на жаль, зросла кількість звернень, пов’язаних із працевлаштуванням. Але є надія, що зі стабілізацією та ростом виробництва в районі, гострота цієї проб­леми зменшуватиметься.

Також дуже багато звернень і у зв’язку з повенями у червні-липні 2010-го. Стихія завдала великої шкоди окремим громадянам і господарст­ву району в цілому. Обмеже­ність ресурсів, виділених на ліквідацію її наслідків, негативно позначалась на темпах ліквідації і, звичайно, на розмірах компенсацій, які виплачували потерпілим громадянам. Це у свою чергу не могло не вплинути на кількість такого роду звернень громадян. Було декілька звернень, у т. ч. і повторних, щодо необхідності ремонту фасадів та дахів багатоповерхових будинків.

До керівництва облдерж­адміністрації у 2010 році на­дійшло 365 звернень. 180 краян звертались і на Урядову «гарячу» телефонну лінію. Найчастіше громадяни просили прискорити виплату соці­альної допомоги на дітей чи приватизацію землі, або ж навіть скаржились на відключення електропостачання чи перепади напруги в електромережі. Я особисто вважаю, що з подібними зверненнями недоцільно звертатись на Урядову «гарячу» лінію. Ад­же поки підготують офіційну відповідь заявнику, причину звернення ліквідують, приміром, відновлять електро­постачання чи виплатять за­триману допомогу на дітей. Тому доцільніше звертатись до місцевого РЕМу (щодо електропостачання) чи до управління праці та соціального захисту населення РДА (щодо затримки з виплатою соціальної допомоги), чи до інших районних служб та установ, а не до вищестоящих органів влади.

Окремо хочеться зупинитися на основних правових аспектах реалізації права громадян на звернення.

По-перше, звертаючись до органів державної виконавчої влади, органів місцевого самоврядування чи будь-якої державної – і не тільки державної – установи, кожен заявник повинен знати, що всі закони України носять універсальний характер, тобто вони діють (повинні діяти) в однаковій мірі і в найвіддаленішому селі, і в місті, і в столиці. Не можуть у селі посадові особи керуватись одними законами, в районі – іншими, а в області – ще якимись. А це означає, що не слід звертатись у вищестоящі державні органи влади зі скаргами і надією на те, що там по-іншому і на вашу користь хтось трактуватиме той чи інший закон або, приміром, той же Зе­мель­ний кодекс України. Якщо ж хтось вважає, що його законне право в чомусь ущемили, то він може звернутись за роз’ясненнями до спеці­алістів служб РДА або ж до адвоката, який у судовому порядку захистить ваші права. Треба розуміти, що посадова особа вищестоящого органу влади не має права наказувати чи примушувати посадовців нижчого рівня при­ймати вигідне тій чи ін­шій стороні рішення.

По-друге, треба знати, що кожен посадовець, до кого звертаються, може діяти тільки за Законом і в рамках чітко описаних повноважень та процедур. Ми стали жити в правовій державі, де все врегульовано законами чи іншими правовими актами, за допомогою яких тільки і можливо вирішувати всі, тим більше, спірні питання. Адмі­ністративна система управ­ління суспільним життям відійшла в минуле. По команді «зверху» вже неможливо вирішити, скажімо, земельний чи майновий спір. Якщо нема згоди конфліктуючих сторін, то сам конфлікт можна вирішити тільки по Закону і в судовому порядку.

По-третє, кожен громадянин повинен знати до кого (якого органу влади) і з приводу чого доцільно звертатись. Взагалі можна звертатись до будь-якого. Але чи варто звертатись на Урядову «гарячу лінію» з приводу перепадів напруги в електромережі… Ніхто в Києві ці проблеми за вашим дзвінком не ви­рішуватитиме. Звернення з Надвірнянського району повернеться знову у … Надвір­нянський район. Цю проблему вирішують (повинні вирішувати) на місцевому рівні за участі представників, ке­рівників РЕМу із будівництвом нових потужніших ЛЕП чи додаткових трансформаторних підстанцій. Ніхто з Києва не може дати команду забезпечити якийсь окремий населений пункт у такому-то районі якісною послугою з електропостачання. Це проб­леми місцевої влади і місцевого РЕМу.

І останнє. Керівництво райдержадміністрації велику увагу надає роботі зі зверненнями громадян. Відповідальних працівників, які безпосередньо розглядають звер­нення, налаштовують на практичне вирішення всіх проб­лем. Це – один із пріоритетних напрямків роботи райдержадміністрації. Самі ж звернення розглядають як важливе джерело інформації про реальний стан справ із соціальним захистом краян, якістю послуг, які надають різні підприємства та установи району, необхідне для прий­няття правильних рішень, у т. ч. щодо кадрових призначень. Тому, звертайтесь, шановні жителі Надвірнянщини.

Ярослав КІНАШ,

головний спеціаліст загального відділу апарату РДА.

Прокоментуй!

Залиште коментарій

*

!!! Коментарій буде розміщено після погодження модератором !!!