Кір – хвороба, переважно дитячого віку. Характеризується загальною інтоксикацією, підвищенням температури тіла, катаром слизових оболонок дихальних шляхів та кон’юнктив, наступною появою плямисто-папульозного висипу, що покриває шкіру хворого. Передається повітряно-крапельним шляхом. Джерелом інфекції є хворий на кір. Найбільша заразність спостерігається в початковому катаральному періоді та в перші дні висипання.
Останнім часом у зв’язку з уведенням масової вакцинації спостерігаються зміни вікової структури хворих на кір: збільшується питома вага дітей старшого віку та дорослих – тобто контингентів, які давно були імунізовані або зовсім не підлягають імунізації. Характерною особливістю останніх років є збільшення випадків повторних захворювань на кір (0,5-6 %).
У клінічному перебігу кору виділяють такі періоди висипань: інкубаційний, катаральний, та реконвалесценції. Інкубаційний період становить 9-11 днів. Він може тривати до 17 днів, а при введенні контактним імуноглобуліну – до 21 дня. Початок хвороби гострий. З’являються симптоми (початок нового катарального періоду): підвищення температури тіла до 38-39°С, головний біль, кашель, нежить. Підвищення температури тіла в перші дні у більшості випадків нестійке. Катаральні явища з кожним днем посилюються. Кашель стає впертим. З’являються світлобоязнь, сльозотеча – розвивається кон’юнктивіт. Слизова оболонка всієї порожнини рота стає рихлою та гіперемійованою. Тривалість катарального періоду – 2-4 дні, але може бути до 5-6 днів, особливо у щеплених дітей. Перед появою висипань температура тіла часто знижується, іноді до норми.
Період висипання починається з нового підвищення температури тіла та посилення інших симптомів загальної інтоксикації. Перші елементи з’являються за вухами, на переніссі, на обличчі. Висип при кору плямисто-папульозний, сильний, місцями він зливається, розміщується на незміненому фоні шкіри. Характерною є етапність появи висипу: спочатку на обличчі та шиї, потім – на тулубі і, нарешті, на кінцівках. Елементи висипу «цвітуть» 3 дні, із 4-го починають згасати в тому самому порядку, в якому з’явилися. На місці висипу залишається пігментація, згодом починається дрібне висівкоподібне лущення. Разом із згасанням висипу зменшуються явища загальної інтоксикації, нормалізується температура тіла, зменшуються катаральні явища.
При типовому кору спостерігаються легка, середня та тяжка клінічні форми. Мітигований (ослаблений) кір буває в дітей, яким проводили пасивну імунопрофілактику (вводили протикоровий імуноглобулін). Інкубаційний період звичайно подовжується – максимально до 21 дня. Початковий період та період висипу, навпаки, скорочується. Катаральні явища з боку слизових оболонок верхніх дихальних шляхів та кон’юнктив виражаються слабко або їх зовсім немає. Явища загальної інтоксикації незначні або їх немає. Температура тіла, звичайно, субфебрильна, висипання незначні.
Кір у дітей, щеплених вакциною, як правило, зберігає типові для нього клінічні риси, але здебільшого перебіг його легкий. Для вакцинованих характерні подовження катарального періоду хвороби та втрата етапності появи висипу.
Частота ускладнень при кору тим більша, чим менший вік хворого. Тяжкі ускладнення пов`язані з ураженням центральної нервової системи. Найчастіше буває коровий енцефаліт, рідше – менінгоенцефаліт та серозний менінгіт.
Кір слід диференціювати з іншими захворюваннями, які супроводяться висипом: краснухою, скарлатиною, медикаментозною хворобою. Лікування хворих на кір здійснюється переважно в домашніх умовах. Госпіталізують хворих з тяжкими та ускладненими формами кору, за епідеміологічними та побутовими показаннями (з дитячого будинку, інтернату і т. ін.), а також дітей першого року життя. Потрібно дотримуватися постільного режиму протягом усього гарячкового періоду, а також правил особистої гігієни. Рекомендується часте пиття.
Неускладнений легкий та середньотяжкий кір не потребує медикаментозного лікування. При кору антибактеріальні засоби призначають дітям до трирічного віку, у разі тяжкого перебігу хвороби та супровідних захворювань.
У нашій країні обов’язкова планова активна імунізація живою коровою вакциною з 1968 р. Строки вакцинації та ревакцинації: у 12 місяців – перша вакцинація, у 6 років – ревакцинація вакциною «Пріорікс» (Бельгія), або «Трімовакс» (Франція).
Олег СЄРОВ,
лікар-педіатр районної дитячої лікарні.