Газета по-надвірнянськи
 

Як попередити залізодефіцитну анемію

18 лютого 2011, 11:36 | Рубрика: Здоров`я Версія для друку Версія для друку 892 переглядів

Анемія або малокрів`я є найпоширенішою хворобою крові як у дітей, так і дорослих. На вітамінодефіцитну та білкову анемії українські діти хворіють досить рідко. Для нашої країни більш притаманна залізодефіцитна анемія. Сама назва «залізодефіцитна анемія» свідчить про недостатність заліза в організмі. Залізо належить до мікроелементів, що беруть участь у життєдіяльності кожної клітини організму, забезпечуючи низку хімічних і біохімічних реакцій. Тому його організм потребує більше, ніж інших мікроелементів (міді, цинку тощо).

Особливо небезпечна тривала недостатність заліза в організмі дитини – у такому разі відбувається неповноцінний розвиток органів і систем. У такої дитини ніколи не буде гарної пам`яті, нормальної функ­ції серцево-судинної, травної, інших  систем. Через те батьки мають пам`ятати, що хоча б раз на півроку потрібно робити аналіз крові дитини. Якими ж мають бути нормальні показники гемоглобіну крові? Нижня межа рівня гемоглобіну крові у дитини віком 3-5 років – 110 г/л, у дорослих – 120 г/л. Рівень гемоглобіну крові 90-110 г/л вже свідчить про 1-у ступінь анемії. У таких випадках, окрім продуктів, що містять залізо, потрібно призначати препарати заліза.

Найперші ознаки анемії – блідість, сухість, злущування шкірних покривів, поява заїдів, сухість і ламкість волосся, а в тяжких випадках навіть його випадіння; поганий апетит.

Часто у дітей з малокрів`ям паморочиться голова, з`являються «цятки» перед очима. У них нестабільний вестибулярний апарат, тому можуть непритомніти, закачуються у транспорті.

Анемію бажано виявляти якомога швидше, щоб вчасно розпочати лікування. Тому при перших симптомах потрібно звернутися до дільничного лікаря і здати кров на аналіз, згідно з чим можна визначити ступінь малокрів`я. Саме від цього залежить лікування, яке повинен призначити лише лікар.

Профілактику анемії потрібно починати ще у внутрішньоутробний період дитини. Вагітні мають знати, що в цей період залізо потрібне не лише для їхнього організму, але й для організму малюка. Тому споживання продуктів, багатих на залізо, збільшують удвічі. Багато заліза міститься в язиці, м’ясі, рибі, а також у рослинній їжі – гречаній і вівсяній крупах, яблуках, ягодах, малині, суниці, чорниці, смородині. Якщо продукти харчування не забезпечують потрібної кількості цього мікроелементу, під контролем лікаря приймають полі­вітаміни для вагітних, а після пологів – для жінок, які годують груддю.

Важливим аспектом про­філактики анемії є грудне вигодовування немовляти. Що довше мама годує дитину своїм молоком у разі раціонального харчування матері, то менше шансів розвитку в неї малокрів`я. Недоношеним дітям потрібно давати препарати заліза, починаючи з 2-3 місяців. У кожному конкретному випадку дозу визначає лікар, залежно від ступеня недоношеності. Таке лікування має тривати не менше як 1-1,5 року.

Також велику роль у про­філактиці анемії відіграє вчасне введення прикорму дитини. Коли в другому півріччі життя малюка батьки вводять підгодовування, то не варто починати його з манної каші чи коро­в`ячого молока. Дитині потрібно готувати овочеві пюре, яєчний жовток, м`ясо, молочнокислі продукти; гречану та вівсяну каші. Після року в дитячому харчуванні обов`язково має бути риба. Досить поширені помилки, які допускають батьки: пізно вводять у раціон дитини м`ясо і яєчний жовток, м`ясо дають один раз на тиждень. Доцільно давати малюкові м`ясо, печінку або язик через день, починаючи з 8-ми місяців.

Пам`ятайте! Навіть якщо Ви даватимете дитині препарати заліза, але не годуватимете її при цьому м`ясом, ефекту від цього не буде. М`ясні продукти мають бути в раціоні малюка хоча б тричі на тиждень!

Надія ДЕМ`ЯНЧУК,

лікар-педіатр районної дитячої лікарні, позаштатний гематолог.

Прокоментуй!

Залиште коментарій

*

!!! Коментарій буде розміщено після погодження модератором !!!