Принаймні про це свідчать оприлюднені результати фінансової діяльності у Надвірнянщині, котрі навів на прес-конференції «Напрямки діяльності податкової служби в умовах дії податкового кодексу України» для працівників ЗМІ району начальник ДПІ в Надвірнянському районі Богдан Нагорняк.
Торік до бюджетів усіх рівнів платниками податків району сплачено 355,9 млн. грн., з них 272,4 млн. грн. до Державного та 83,8 млн. грн. до місцевих бюджетів. А вже у січні 2011-го до Зведеного бюджету надійшло 69,7 млн. грн., що на 54 млн. грн. перевищує минулорічні січневі надходження. Державний бюджет отримав 63,5 млн. грн. платежів.
Аналіз надходжень податкових платежів до місцевого бюджету також чітко ілюструє їхнє зростання. За січень ц. р. місцевий бюджет отримав 6,2 млн. грн. або на 1 млн. грн. більше очікуваного. 77 відсотків від надходження до місцевих бюджетів складає податок на доходи фізичних осіб.
Головний податківець району як позитив відзначив те, що впродовж минулого року кількість збиткових суб`єктів господарювання зменшилася із трьох до одного і сума від`ємного значення об`єкта оподаткування зменшилася майже на 7,9 млн. грн. За результатами контрольно-перевірочних заходів рівень зменшення збитків склав 12 відсотків.
Резервом надходжень із податку на прибуток, відзначив Богдан Нагорняк, залишаються втрати від низького рівня податкової віддачі, які розрахунково складають 16,8 млн. грн. на 22 підприємствах-хронічних мінімізаторах. Перечислив підприємства, які забезпечили ріст надходжень із податків і зборів. Серед них ТДВ «Надвірнянський кар`єр «Карпати», ПМП «Сана», ТзОВ «Розмай», ТзОВ «Компанія «Промламінат», ДП «Делятинське лісове господарство» та ДП «Промінь-Карпати».
Нагадав начальник ДПІ про декларування доходів, які отримані у 2010 році, за нормами нового Податкового кодексу із 1 січня ц. р. Під них потрапляють доходи, з яких при їх нарахуванні чи виплаті податок не вираховували, доходи осіб, котрі не мають статусу податкових агентів, або іноземні доходи. Декларацію про них треба подати або надіслати поштою в ДПІ в районі до 1 травня ц. р.
Торкнувся керівник податківців району і суттєвих змін, які передбачені новим податковим законодавством. Зокрема, сказав, що зазнав таких змін податок на прибуток. Зумовлено це необхідністю усунути розбіжності між правилами податкового обліку і бухгалтерського обліку. Кодексом передбачено поступове зниження ставки податку на прибуток до 16 відсотків (із 1 квітня ц. р. застосовується ставка 23 відсотки) і поступове її щорічне зниження. Хоча за підсумками діяльності у першому кварталі 2011-го прибуток оподатковуватимуть ще за старою ставкою – 25 відсотків.
Зазначено, що Податковий кодекс уже не дозволяє формувати витрати з операцій із фізичними особами, які обрали спрощену систему оподаткування (крім платників єдиного податку, які здійснюють діяльність у сфері інформатизації). Для розвитку малого бізнесу з 1 квітня 2011-го застосовуватимуть нульову ставку податку на прибуток на 5 років для підприємств із річним оборотом до 3 млн. грн. та кількістю працюючих до 20 осіб. А вже із 1 січня 2014 року ставку податку на додану вартість поетапно знизять до 17 відсотків.
До приємних моментів Богдан Нагорняк відніс і те, що завдяки запровадженню Податкового кодексу України платники податків отримали можливість виправляти помилки. Бо з 1 січня по 30 червня ц. р. за порушення податкового законодавства передбачені штрафні санкції у розмірі 1 грн.
Основні напрямки роботи податківців у теперішші, за словами начальника ДПІ в районі, зосереджено на роз`ясненні положень Податкового кодексу, поданні звітності в електронному вигляді, автоматичному відшкодуванні ПДВ, ефективній контрольно-перевірочній роботі, боротьбі з фіктивними підприємствами.
Богдан Нагорняк відповів також на чимало запитань представників ЗМІ району.
Микола ПИТЛЮК
«Народна Воля»