Газета по-надвірнянськи
 

Борщівник Сосновського – рослина небезпечна

28 березня 2011, 11:34 | Рубрика: Здоров`я, Природа Версія для друку Версія для друку 1,216 переглядів

Під час багаторічних польових обстежень сільськогосподарських угідь району виявлено дуже сильне і швидке розповсюдження такої отруйної рослини як борщівник Сосновського. Це багаторічна коренепаросткова рослина родини селерових. Стебло високе порожнисте до 2,5 метри висоти, товщина стебла – до 10 сантиметрів. Листки великі перисторозсічені, суцвіття – склад­ний кошик, плід – двосім`янка. Борщівник містить ефірну і жирну олії (найбільше в плодах), а черешки листків, молоді пагони і корені – цукри. На одному полі може рости 7-8 років. Одна рослина дає до 8000 насінин, які в зеленому виді не проростають, а проростають тільки на другий рік. Сходи із насіння та кореневих бруньок появляються з березня по травень, цвіте з другого року життя, починаючи з червня до вересня, а насіння дозріває від липня до жовтня.

Особливістю є те, що зелена маса борщівника містить фурокумарин, який під впливом сонячної енергії спричиняє дуже сильні опіки, при контакті з рослиною відкритими частинами тіла. Навіть найменше торкання до рослини, особливо під час викидання цвітоносів, викликає цілий ряд дерматитів.

Оскільки борщівник є небезпечною рослиною, яка створює загрозу життю та здоров`ю людей, швидко розповсюджуючись, родючі землі стають непридатними для використання. Тому необхідно систематично проводити заходи щодо знищення цієї отруйної рослини. На практиці доведено найсуттєвіші методи знищення борщівника Сосновського.

Отже, молоді рослини є доброю кормовою культурою (фаза розетки до викидання суцвіття), яку охоче випасають корови, вівці, коні; систематичне підкошування, щоб не дати утворитися суцвіттю; особливо ефективним є підрізання кореневої системи (кореневої шийки) на глибині 8-12 см шляхом обробітку грунту або викопуванням. До ефективних належить хімічний метод, який необхідно проводити навесні у фазі розетки або після весняного скошування при появі дружніх сходів у фазі розетки – початок росту стебла.

Рекомендуємо використовувати такі препарати: Старане 250 к.е. 1 л/га + Лонтрел 300 – 0,3 кг/га; Старане 250 к.е. 1 л/га + Ларен Про 60 в.г. – 20 гр./га; Раундап Макс, в.р. – 8 л/га; Старане 250 к.е. 1 л/га + Банвел 4 S 480 SL – 1 л/га. Їх можна придбати у спе­ціалізованих магазинах.

Сільських, селищних, міського голів просимо надати інформацію про місця, площі та землі всіх форм власності, на яких розповсюджується ця рослина. Адже згідно зі ст. 33 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» та Земельного Кодексу України знищення борщівника Сосновського є їхньою компетенцією. Вони повинні домогтися від власників земельних ділянок, на яких розповсюджу­ється борщівник Сосновського, знищення цієі отруйної рослини.

Землевласники і землекористувачі, які не вживають заходів по боротьбі з бур`янами, у т. ч. із борщівником, підпадають під адміністративну відповідальність за статтею 52 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

Надвірнянська районна рада виділила з райбюджету 20 тис. грн. для боротьби з борщівником Сосновського на найпроблемніших площах.

Винищувальні заходи, починаючи з весни, повинні проводити і «Райавтодор» у придорожних смугах та «Укрзалізниця» вздовж залізничних колій.

Інформацію про розповсю­дження борщівника Сосновського на площах та усіх наявних землях на території ради варто представити до 1 квітня ц. р. у відділ агропромислового розвитку РДА.

Галина КОЗАР,

начальник державної інспекції захисту рослин Надвірнянського району.

 

Прокоментуй!

Залиште коментарій

*

!!! Коментарій буде розміщено після погодження модератором !!!