4 березня 2011, 15:50 | Рубрика: Духовність
Версія для друку
879 переглядів
Пам`ятаєте у Лесі Українки «спом`яніть, я прошу вас,// Отак всі про мене,// Щоб цей спогад у вічні,// Незнані світи долетів»? Ось уже тиждень з нагоди 140-річчя поетеси споминаємо про неї у всій Україні і водночас звіряємо її патріотичні настанови із сьогоденням.
«Ні! Я жива! Я буду вічно жити!..» – такий літературний вечір днями відбувся у міській бібліотеці для юнацтва з участю бібліотекарів, членкинь районної філії «Союзу Українок», десятикласників Надвірнянської ЗОШ І-ІІІ ст. № 1 та інших шанувальників творчості Лесі Українки. Відкрила його завідувач бібліотеки Галина Ільків, представивши учасників та гостей свята.
Ведучі Ірина Том`як та Наталія Берчак провели присутніх життєвими і літературними шляхами такої знаної і все ж до кінця не пізнаної Лесі Українки – Лариси Петрівни Косач-Квітки.
У сім`ї Косачів зростали шестеро дітей. Мати розвивала і формувала у них художній смак, розуміння прекрасного, рідну пісню і рідну мову завжди шанували у батьківській господі. Ось у такій родині у м. Звягелі (нині Новоград-Волинський) 25 лютого 1871 р. народилася майбутня співачка досвітніх вогнів: лагідна і добра, надзвичайно стримана, терпляча й витривала, із винятковою силою волі. Дівчина – обдарована, із напрочуд гарною пам`яттю. У чотири роки уже читала, у п`ять навчилася писати й грати на фортепіано, а ще через рік уміла шити й вишивати, восьмирічною вимережила батькові сорочку.
А далі – тридцятилітня війна із хворобою, поезія, в якій незламність духу, бунтарство проти несправедливості і безмежна любов до своєї землі.
«Надія», «Як дитиною бувало», «Краю України, Поділля», «Сльози-перли», «Сторононько рідна! Коханий мій краю», «Contra Spem Spero» – ці та ще низку інших поезій прозвучали у виконанні читців Надії Слюсарчук, Андрія Петрука, Анастасії Сенів, Тетяни Полатайко, Катерини Дем`янчук, Ольги Міськевич, Олега Андрусяка, Уляни Спасюк, Анни Лукіянчук, Ігоря Кантора та ін.
Гармонійно вплелися у святкову програму романси, подаровані присутнім заслуженою артисткою України, доцентом інституту мистецтв Прикарпатського національного університету ім. В. Стефаника, союзянкою Ольгою Молодій під акомпанемент директора Надвірнянської музичної школи Тетяни Вишпольської та ученицею 7 кл. Марічкою Молодій.
«Дописано останній вірш, – такі завершальні слова ведучої від Лесиного імені, – відпалала моя свічка… Я назвалась дочкою мого народу, і в цьому моя сила. Я йду до Вас, люди! Встаньте з колін. Ще не вмерла Україна!».
Орися СПІВАК
«Народна Воля»