Газета по-надвірнянськи
 

DOTS – нова стратегія боротьби з недугою

28 березня 2011, 11:33 | Рубрика: Здоров`я Версія для друку Версія для друку 867 переглядів

24 березня – Всесвітній день боротьби з туберкульозом

Всесвітній день боротьби з туберкульозом відзначається за рішенням Всесвітньої орга­нізації охорони здоров’я в день, коли німецький мікро­біолог Роберт Кох заявив про зроблене ним відкриття збудника туберкульозу. 1993-го ВООЗ оголосила туберку­льоз національним лихом, а 24 березня – Всесвітнім днем боротьби з туберкульозом і офі­ційно рекомендувала стратегію DOTS як нову стратегію боротьби з хворобою.

Основні принципи DOTS: політична підтримка; діагнос­тика методом мікроскопії; надійне постачання ліків; кон­т­роль за лікуванням; регулярна оцінка результатів. DOTS – це стратегія проти епі­демії туберкульозу, яка дозволяє виявляти і лікувати хворих, небезпечних для оточуючих. При вчасному виявленні захворювання можна вилікувати 92-95% хворих на сухоти.

Впровадження DOTS – спасіння багатьох людей від смерті, хвороби і страждання, зумовлених туберкульозом. Принципи стратегії DOTS – універсальні для всіх країн. Зараз вона успішно запрова­джується у більш, ніж 180 країнах світу, зокрема, в Ук­ра­їні та у Надвірнянщині.

Торік у нашому районі виявлено 77 краян із захворюванням на туберкульоз, у 2009 році – 78 осіб. У 70-72% недугу реєструють у сільських жителів. При середньорайонному показнику захворюваності у 2010 р. 64,6 на 100 тис. нас. – по окремих населених пунктах реєструють вищу захворюваність (с. Па­січ­на – 148,2 ; с. Волосів – 110,9; смт. Ланчин –100,5; с. Тисменичани – 98,7; с. Зелена – 91,3; с. Парище – 79,5). Занедбані форми туберкульозу виявляють у Надвірній, Делятині, Ланчині, Волосові, Зелені, Пасічні, Парищі. Значний відсоток хворих виявляють серед категорії осіб, яких не оглядали 2 роки і більше.

Ефективність лікування хворого та припинення бактеріовиділення в значній мірі залежить від вчасного виявлення захворювання. На сьогодні чи не основним методом діагностики є флюорографія органів дихання, що проводять на базі районної полі­клініки, поліклінічного від­ділення Ланчинської міської лікарні та на пересувному флюорографі. При значних затратах обласного фтизіопульмонологічного центру на роботу пересувного флюорографа в районі та при достатньому інформаційному забезпеченні жителі населених пунктів не зацікавлені в профілактичних оглядах органів грудної клітки. Керів­ники органів місцевого самоврядування в сільських населених пунктах повинні сприяти профілактиці захворюванню на туберкульоз у своїх громадах.

Емілія СЕМ`ЯНІВ,

заступник головного лікаря центральної районної лікарні.

 

Прокоментуй!

Залиште коментарій

*

!!! Коментарій буде розміщено після погодження модератором !!!