Газета по-надвірнянськи
 

Екології лісів – нову якість

18 березня 2011, 14:26 | Рубрика: Економіка, Новини, Природа Версія для друку Версія для друку 2,064 переглядів

(Закінчення. Початок у «Народній Волі» № 23-25 від 4 березня ц. р.)

У подальшій роботі Карпатського молодіжного екологічного форуму точкою дотику учасників науково-практичної конференції, приуроченій 100-річчю з дня народження Юрія Юркевича, стала наша природа, гори, полонини, річки, ліси, рослинний і тваринний світ – близькі і дорогі серцю кожного.

Звучать величальні акорди віншування учасникам форуму

Адже саме ці складові упродовж свого життя проніс у серці знаний лісівник Укра­їни. Він зробив великий внесок у розвиток гірського лі­сівництва, доклав багато зусиль для збереження унікальних природних лісостанів у різних висотно-екологічних поясах Українських Карпат. З ініціативи Юрія Юркевича в 1996 році створено природний заповідник «Горгани».

Напутні слова форуму від директора Надвірнянського коледжу НТУ Ростислава НАГОРНОГО….

… і першого проректора, проректора з наукової роботи Національного транспортного універси­тету Миколи ДМИТРІЄВА

Проводив він значні роботи з інтродукції. У 1964 році на території Бистрицького лісництва з його участю за­кладений дендропарк загальнодержавного значення «Високогірний».

Емблема першого Карпатського молодіжного екологічного форуму

До роботи в секціях, які проходили у вигляді «круглих столів», долучилося багато досвідчених і молодих науковців, студентів окремих вузів України, національних парків та заповідників, най­більше – з Надвірнянського ко­леджу Національного транспортного університету. Жваво обговорювали на секціях важливі екологічні проблеми, формували пропозиції.

Бісероплетіння членів клубу «Імперія бісеру» з Чернівців

У шести секціях: «Екологічні проблеми Карпатського краю та шляхи їх вирішення», «Екологічні проблеми транспорту», «Вивчення та збереження лісових екосистем», «Вивчення та охорона біорізноманіття», «Проблеми використання водних ресур­сів та альтернативних джерел енергії в Карпатському регіоні», «Екологічне право, менеджмент і аудит» під керівництвом професорів Оле­га Адаменка, Василя Парпана, Василя Матейчика, доцентів Людмили Архипової, Олега Мандрика, заступника директора Карпатського національного природного парку Олександра Киселюка проаналізовано глибоко весь спектр екологічної ситуації в регіоні.

Вчені з Івано-Франківського національного технічного університету нафти і газу, Національного транспортного університету, Львівського національного університету ім. Івана Фран­ка, Національного університету біоресурсів та природокористування, Університету економіки і права «Крок», Українського науково-до­слідного інституту гірського лісівництва ім. П. Пастернака, Прикарпатського національного університету ім. В. Стефаника, Львівського національного аграрного університету, Волинського національного університету ім. Лесі Українки, Київського національного університету ім. Т. Шевченка, Бережанського агротехнічного інституту, Чернівецького факультету Національного технічного уні­верситету «Харківський по­літехнічний інститут», Національного авіаційного університету, Карпатського національного природного парку, студенти Надвірнянського коледжу НТУ, Чернівецького медичного ліцею № 3, Тлумацького коледжу та ще кіль­кох вишів глибоко висвітлили суть екологічних проблем Карпатського регіону, Східної та Центральної Європи, акцентували на науково-практичних засадах захисту до­вкілля від забруднення, на причинах катастрофічних паводків у Карпатському регіоні та розробці рекомендацій щодо запобігання їх негативних наслідків. Наголошено і на збереженні лісових екосистем – передумови сталого розвитку регіону Українських Карпат.

На конкретних прикладах також висвітлили теми «Ліси Українських Карпат: проблеми екологічної безпеки», «Асортимент деревних порід для заліснення сильнокам`янистих ділянок у Горганах», «Моніторинг фауни на природно-заповідних територіях», «Реалізація проектів поводження з відходами в рамках програми транскордонного співробітництва» і т. д.

У програмі першого Карпатського молодіжного екологічного форуму відбулися екологічний  семінар для молоді, організований працівниками Карпатського національного природного парку, а також семінар «Аспекти еколого-освітньої роботи з молоддю в установах природно-заповідного фонду Карпат».

Учасники форуму як його позитив визнали перевидання за кошти проектів Світового фонду охорони природи (WWF) в Україні та ДП «Надвірнянське лісове господарство» книг «Лісівник Юрій Юркевич: життя віддане Кар­патам» та «Дикі звірі і птахи» цього автора. Висловили щиру подяку його орга­нізаторам, особливо колективу Надвірнянського коледжу НТУ на чолі з директором Ростиславом Нагорним, на який перепало найбільше праці.

Пожвавлення тривало також на екологічному форумі «Погляд через віки», який пройшов у рамках основного заходу. Підсумкові виступи тут змінювали переглядом підготовленого відеоматеріалу, обговоренням питань із почесними запрошеними, представниками влади, науковцями, громадськими, молодіжними організаціями, студентами. Представлено і роботи учасників майстер-класів, багатьом вручено подяки та інші нагороди.

Епілогом Карпатського молодіжного екологічного форуму у Надвірній стала молодіжна еко-вечірка з вивченням традиційних народних танців Карпат під орудою голови профспілки студентів Надвірнянського коледжу НТУ Тетяни Богославець.

– Цінність першого Карпатського молодіжного еколо­гічного форуму в тому, що нам вдалося об`єд­нати зусилля не тільки старшого покоління фа­­хівців з екології, – відзначив доктор ге­ологомінерало­гічних наук, професор Івано-Фран­ківського національного тех­нічного університету наф­ти і газу Олег Адаменко, – а й представників молоді, тобто студентів, аспірантів, докторантів багатьох вишів України.

Таке єднання досить перспективне, бо є нагода передати певні свої напрацювання протягом бага­тьох років, а з іншого боку – залучити молодь до активної участі у всій природоохоронній роботі.

Думаю, що кожних наступ­них два роки ми проводитимемо аналогічні форуми на базі різних навчальних закладів, національних парків і т. д.

Дуже задоволений цим форумом доктор біологічних наук, професор, дійсний член Лісівничої академії наук України, заслужений лісівник України, директор Українського науково-дослідного інс­титуту гірського лісівництва Василь Парпан.

– Уже 40 років я переймаюся лісознавчими проблемами, – каже він. І те, що цей форум проходить у Над­вірній, багато про що говорить. Тут діяв і творив близький мені за духом побратим Юрій Юркевич. Присвятивши своє життя лісогосподарському виробництву, не маючи спеціальних звань чи ступенів, своєю щоденною працею плекав природу заради майбутніх поколінь, залишив для потомків величезні природоохоронні об`єкти, які слугували і слугують основою для наших наукових робіт.

Я сказав про це сьогодні в молодіжній аудиторії, виокремивши насущні екологічні проблеми в Карпатському регіоні та участь у їх розв`язанні науковців нашого інституту та Прикарпатського національного університету ім. Василя Стефаника.

Значення форуму важко оцінити, адже зусилля всіх науковців, що відчувалося на ньому, спрямовані на охорону навколишнього природного середовища – невід`ємної умови сталого розвитку Івано-Франківщини. Важливість акцентування діяльності на екологічному аспекті сталого розвитку обумовлена причинами, які в глобальному маштабі сформували програму дій ООН «Про порядок денний на ХХІ століття».

Микола ПИТЛЮК

«Народна Воля»

Світлини Назарія ГРИДЖУКА

Прокоментуй!

Залиште коментарій

*

!!! Коментарій буде розміщено після погодження модератором !!!