18 березня 2011, 14:08 | Рубрика: Природа, Світ, Трагедії
Версія для друку
1,057 переглядів
У п’ятницю, 11 березня ц. р. потужний землетрус у Японії привів до зсуву власної осі Землі, навколо якої планета збалансована за масою, на 17 сантиметрів і до скорочення тривалості земних діб на 1,8 мікросекунди.
Найсильніший землетрус і слідом за ним цунамі шокувало не тільки Японію, але й весь світ. Серія поштовхів, найпотужніший з яких – магнітудою 9 балів за шкалою Ріхтера, а також цунамі висотою 10 м. призвели до колосальних руйнувань. Значна частина промислової та транспортної інфраструктури Японії в руїнах. У постраждалих районах панує хаос.





Ось так виглядали 10-метрові цунамі в Японії
Після землетрусу й цунамі на АЕС «Фукусіма-1», що за 250 км від столиці Токіо, сталися три вибухи на першому, третьому і другому енергоблоках і пожежа на четвертому енергоблоці. Радіація поширюється з чотирьох енергоблоків АЕС. Через збої в системі охолодження температура п’ятого і шостого – підвищується. У районі третього енергоблоку «Фукусіма-1» зареєстровано 400-кратне перевищення радіоактивного фону. Джерело в японському уряді заявило, що на всіх трьох проблемних реакторах почалося плавлення ядерного палива. Найбільше занепокоєння у фахівців викликає другий енергоблок. Раніше у ньому повністю відмовила система охолодження. Паливні стержні почали перегріватися, що може призвести до вибуху з викидом радіоактивних речовин. Загалом у Японії 17 АЕС і 54 енергоблоки. За кількістю енергоблоків Японія посідає третє місце у світі.
За останніми офіційними даними (станом на 17.03.2011 р.), внаслідок стихійного лиха загинули або зникли безвісти понад 13 тис. чоловік. За попередніми оцінками, даху над головою позбулися понад півмільйона японців. В останні дні на сході Японії відбуваються серії афтершоків – тільки в середу, 16 березня ц. р. тут було зафіксовано понад 20 землетрусів магнітудою від 5,1 до 6,0. Японські фахівці говорять, що поштовхи можуть тривати ще місяць.
Цей катаклізм, поза всяких сумнівів, стане в один ряд з найбільшими природними катастрофами.
Коментар Володимира ПАВЛОВИЧА, завідувача відділення ядерних реакторів Інституту ядерної фізики НАН України.
– Ситуація на «Фукусімі-1» загрозлива через радіоактивні викиди. Але це не Чорнобиль-2. Загроза менша. Викиди сталися через викид радіоактивної води, якою охолоджують реактор. Реактори в Фукусімі і в Чорнобилі – різної конструкції, зведені за різними технологіями, та й причини інцидентів різні. Основний радіоактивний викид у Чорнобилі був завдяки горінню графіту протягом десяти днів. А у Фукусімі немає графіту, й реактори, слава Богу, цілі. Хоча там теж є загроза плавлення стержнів. Але це в середині, у незруйнованому реакторі. Те, що відселили людей, – нормальні заходи безпеки цивілізованої країни.