Цікава і жвава дискусія тривала майже упродовж 2-х годин на засіданні «круглого стола» в ДПІ в Надвірнянському районі за участі начальника інспекції Богдана Нагорняка, першого заступника начальника інспекції Мирослави Гринчук, голів об`єднання перевізників «Експрес-таксі» Василя Слюсарчука, об`єднання підприємців промислового ринку Галини Мосіної, районної асоціації перевізників «Прикарпаття» Володимира Росляка, голови громадсько-політичної ради Надвірнянщини Ярослава Лесюка, начальника управління економіки РДА Василя Уніята, голови Громадської ради при ДПІ в Надвірнянському районі Ольги Пеци, секретаря Надвірнянської міської ради Тараса Пекарського, директора Надвірнянської районної виконавчої дирекції обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності Тетяни Николайчук та заступника начальника управління Пенсійного фонду в Надвірнянському районі Світлани Лаптюк.
Головний лейтмотив розмови – суть нових податкових реформ для представників бізнесу. Начальник інспекції розповів, що на обліку станом на 1 лютого знаходиться 3973 СПД-фізичні особи та 897 СПД-юридичні особи. СПД-фізичними особами у 2010 році сплачено до бюджетів усіх рівнів 6 млн. грн., у т. ч. єдиного податку 4,2 млн. грн.
У січні 2011 р. СПД-фізичними особами сплачено 443,8 тис. грн., у т. ч. єдиного податку –293,9 тис. грн., надходження не зменшились, якщо порівнювати із січнем минулого року (426 тис. грн., у т. ч. єдиного податку надійшло – 280,9 тис. грн.). Тенденція надходжень податків та зборів не йде до зменшення, незважаючи на те, що СПД закривають свою підприємницьку діяльність. У грудні торік 120 СПД-фізичних осіб подали заяву на припинення підприємницької діяльності, у січні – 83, у лютому – 79. Здебільшого заявляють про це суб`єкти господарювання, які не здійснюють діяльності.
У минулому році 69 громадян працювали без державної реєстрації (із них 11 перевозили пасажирів). Виявлено 19 СГД, які діяли без ліцензії.
Виявлено минулоріч і 79 неоформлених найманих працівників.
Уже протягом січня ц. р. року також виявлено 6 неоформлених найманих працівників та 1 громадянина притягнено до відповідальності за здійснення підприємницької діяльності без державної реєстрації.
Долучившись до розмови, голова Громадської ради при ДПІ в районі, підприємець Ольга Пеца сказала, що ставка оподаткування не є основною умовою ведення підприємницької діяльності, а найбільше хвилює те, що СПД-фізичні особи не бачать перспективи свого розвитку, бо постійно росте вартість товару, купівельна спроможність людей зменшується, зростає вартість енергоносіїв, комунальних послуг, змінюється і звітність.
В. Слюсарчук вважає, що єдиний податок став не спрощеною системою. Раніше сплачували однією сумою і був розподіл. Тепер необхідно самому визначати куди скільки сплатити. Він наголосив на збільшенні вартості паливно-мастильних матеріалів, запчастин. Та це не враховують при визначенні вартості перевезення, тарифи довго не переглядали в бік збільшення.
За словами Василя Уніята, вартість перевезень переглядали й економічно обґрунтовували. Із 1 квітня вона становитиме 20 коп за 1 пасажирокілометр.
Світлана Лаптюк уточнила, що на заборгованість до управління Пенсійного фонду в районі до 1 січня 2011 року фінансових санкцій до 1 квітня не нараховуватимуть. Після 1 квітня фінансова санкція становитиме 10 відсотків від суми заборгованості та 0,01% пені за кожен прострочений день.
Тетяна Николайчук торкнулася теми захищеності найманих працівників СПД-фізичних осіб. Досі не всі підприємці знають про добровільне страхування, у т. ч. і ті, які працюють на спрощеній системі оподаткування. За умови укладання договору СПД-фізичними особами з органами Пенсійного фонду про добровільну участь у загальнообов`язковому державному страхуванні зі ставкою сплати 36,6%, вони зможуть отримувати виплати за лікарняними листками непрацездатності, путівки на санаторно-курортне лікування тощо.
Галина Мосіна запропонувала один раз на місяць ознайомлювати підприємців із змінами в законодавстві із залученням фахівців усіх відповідних районних служб.
Голови об`єднань одноголосно висловились за розмежування єдиного податку за видами діяльності, диференціацію ставок. Запропонували також спрощену систему оподаткування привести до теперішніх умов Податкового кодексу, а ставки податків – у відповідність до оплати паливно-мастильних матеріалів, комунальних послуг, газу, електроенергії і т. д.
Микола ПИТЛЮК
«Народна Воля»