На спомин Маркіяну Домбровському
«Який-небудь тобі судився
Шлях в цім життю, мій сину,
Тям, що Вкраїнцем ти родився,
І люби Україну»
Марійка ПІДГІРЯНКА,
«Синови», 1915 р.
Наприкінці лютого ц. р. із далекої Австралії в рідне село Білі Ослави видатної української письменниці Марійки Підгірянки (майже за місяць до 130-ї річниці з дня її народження) надійшла сумна звістка – 25 лютого помер її третій син Маркіян Домбровський.
Не стало ще одного щирого українця за морями-океанами. Не кожному на білому світі судилося відзначати свої уродини з двома дев`ятками, а ще й платинове весілля. Остання подія відзначена на шпальтах діаспорної преси. Цитую: «9 липня 2009 року довголітні відомі громадські діячі та прихильники і меценати українського часопису «Вільна думка» в Австралії Маркіян і Лідія Домбровські відсвяткували 70-ий ювілей їхнього шлюбу».
Вінчались молодята трагічного для України 1939-го у Михайлівській церкві у Коломиї. Наречена Лідія Оробець на 5 років молодша за свого судженого, з родини окружного судді Василя і Клементини зі священичого роду Соневицьких.
В енциклопедичному довіднику «Українці Австралії» (Сідней, 2001) про одного з його фундаторів-меценатів читаємо: «Домбровський Маркіян, інженер-електрик, нар. 8.11.1911 у с. Ворона, тепер Івано-Франківської області, в родині Августина, вчителя, посла до Укр. Нац. Ради і письменниці Марії з дому Ленерт. літ. псевдо Марійка Підгірянка. Середню освіту здобув в Укр. Гімназії у Ржевницях біля Праги. Вищі студії закінчив у Львівській Політехніці в 1937 р. До 1945 року працював інженером у Варшаві, Львові й Празі. В Австралії з січня 1949 р. працював у Стейтовій Комісії Електрофікації м. Сіднею, був членом-основником Укр. Т-ва Інженерів в Австралії, впродовж кількох років був його головою. З 1975 р. живе у м. Серферс Парадайс, Квінсленд».
У книзі «Інженери-українці в діяспорі» (Торонто, 1992) зазначено: «Маркіян Домбровський, інженер-електрик, Львівська Політехніка. Працював конструктором електричних машин і приладдя у Варшаві. Під час війни (1939-1945) у фірмі Сіменс Шукерт у ділянці електричних промислових інсталяцій у Львові, Кракові, Празі. Член УТГІ у м. Регенсбурзі (1945-1949), де був викладачем шоферських курсів для українських утікачів у Баварії. Видав українською мовою «Підручник шофера» (1946).
У листі від 13 серпня 2010 року до автора цього спомину Маркіян Домбровський пригадав, як він зі своїм студентським товаришем влітку перед Другою світовою війною біля школи, де тоді вчителювала мама поетеса Марійка Підгірянка, в селі Братишів на Тлумаччині встановили самотужки вітряк, від якого світилися дві електричні лампочки. Про цей випадок і нині згадують старожили цього наддністрянського села.
Відомий франкознавець і письменник із Дрогобича Михайло Шалата переконує, що свідоме вчительське подружжя Домбровських назвало свого сина Маркіяном, який якраз народився, коли в Галичині відзначали 100-річний ювілей просвітителя Маркіяна Шашкевича.
Автор цих рядків десять років листувався з М. Домбровським. Майже в кожному із 60-ти листів є його спогади про маму, Марійку Підгірянку. В останньому листі, написаному за 10 днів до смерті від 15 лютого 2011 р., п. Маркіян виводить слова: «Всі нащадки Марійки Підгірянки Вам навіки вдячні за ваш труд і посвяту для пам`яті про нашу Матусю». Вдумаймося, як високолітня людина, чисто по-дитячому, по синівськи називає свою рідну неньку!
На жаль, карпатський лелека не приніс подружжю Домбровських за морями-океанами своїх дітей, тому їм до глибокої старості довелося опікуватися діточками-сиротами в Україні, які мають прихисток у спеціальній школі-інтернаті у м. Брюховичах поблизу Львова.
Будуть нащадки вдячні і Маркіянові Домбровському, який фінансово допоміг видати найповніше зібрання творів Марійки Підгірянки великим томом «Для Вкраїни вірно жиймо («Нова зоря», Івано-Франківськ, 2009). У ній вміщено творчу спадщину нашої краянки, яка зробила неоціненний внесок для освіти й культури не тільки в Галичині, але й за її межами. Не забудуть добрі люди Австралійського континенту про щирого українця Маркіяна Домбровського, який жертвував кошти на будову рідних шкіл і церков на чужині.
Не забуваймо і ми в Україні, у нашому рідному краї. Хай наше скромне нинішнє слово – на дев`ятий день його відходу у вічність – стане найкращою і вічною пам`яттю й вдячністю за жертовність і патріотизм Маркіяна Домбровського.
Василь ЛЕВИЦЬКИЙ,
краєзнавець, член Національної спілки журналістів України, дослідник життєпису Марійки Підгірянки.