Газета по-надвірнянськи
 

Нове – у виконавчому провадженні

18 березня 2011, 13:47 | Рубрика: Закон Версія для друку Версія для друку 1,152 переглядів

4 листопада 2010 р. прийнятий Закон України «Про внесення змін до Закону України «Про виконавче провадження» та деяких інших законодавчих актів України щодо вдосконалення процедури примусового виконання рішень судів та інших органів (посадових осіб), який набрав чинності з 9 грудня ц. р.

Нова редакція Закону змінює роль боржника у виконавчому прова­дженні: пропонує відійти від можливості адміністративного оскарження боржником дій державного виконавця та забезпечити винятково судову процедуру. Адже тільки суд, який виносив рішення, може  фактично  й далі  вирішувати можливість або неможливість його виконання. Істотно скорочено термін на пред’явлення для виконання виконавчих документів, що видаються судами. Якщо раніше такий термін складав 3 роки, то зараз він скорочений до 1 року. Однак, у прикінцевих та перехідних положеннях встановлено, що виконавчі документи, видані до набуття чинності закону, пред’являються до виконання в строки, встановлені на момент їх видачі.

Передбачено новий механізм реалізації та оцінки арештованого державним виконавцем майна. Зокрема, тільки на прилюдних торгах (аукціонах) реалізовуватимуть лише нерухоме   майно, транспортні засоби, повітряні, морські та річкові судна. В інших випадках –  на  комісійних засадах. Рухоме майно, вартість якого не перевищує 150 неоподатковуваних мінімумів (2550 грн.), товари побутового вжитку, а також інше рухоме майно (якщо стягувач не заперечує) реалізовуватимуть на комісійних умовах. Нерухоме майно, транспортні засоби, повітряні, морські, річкові судна, як і раніше, реалізовуватимуть на торгах (аукціонах). При проведенні торгів або комісійного продажу дозволена повторна уцінка до 50% початкової вартості.

Виконавчий збір, що стягується з боржників при виконанні рішень немайнового характеру, збільшено для фізичних осіб із 20 до 40 (із 340 до 680 грн.) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, а для юридичних осіб – із 50 до 80 (із 850 до 1360 грн.).

Розміри штрафів, які державний виконавець накладає у разі невиконання рішення, що  зобов’язує боржника виконати певні дії, а також рішення про поновлення на роботі також збільшені. Для фізичних осіб розмір штрафу за такі дії (чи, радше, бездіяльність) складе від 10 до 20 (від 170 до 340 грн.); для посадових осіб – від 20 до 40 (від 340 до 680 грн.), а для юридичних осіб відповідно від 40 до 60 (від 680 до  1020 грн.) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Державний виконавець отримав право безпосереднього доступу до баз даних та реєстрів, у т. ч. електронних, які містять інформацію про боржників, їх майно та засоби, що значно прискорить процес виконання, оскільки відпаде необхідність писати запити й чекати відповіді.

Відповідно до нового закону в разі самостійного (раніше – добровільного) виконання боржник несе пряме зобов’язання документально цей факт підтвердити. Легалізований такий спосіб впливу на недобросовісних боржників як заборона на виїзд за межі України, але тільки на підставі відповідного рішення суду.

Також вирішено проблему неузгодженості норм Закону України «Про виконавче провадження» з нормами інших законодавчих актів у частині організації примусового виконання рішень. У т. ч. це стосується процесуальних кодексів у частині організації виконання окремих категорій рішень, процедури винесення цих рішень та звернення їх до виконання.

Олег МАКОВІЙЧУК,

начальник відділу державної виконавчої служби районного управління юстиції.

Прокоментуй!

Залиште коментарій

*

!!! Коментарій буде розміщено після погодження модератором !!!