Поспілкуватися з громадою Молодкова минулої неділі, окрім сільського голови Василя Кисляка, вирішили депутати обласної ради Юрій Дерев`янко та Володимир Хопта, директор філії «Надвірнянський РЕМ» ВАТ «Прикарпаттяобленерго» Дмитро Буняк, начальник філії «Надвірнянський райавтодор» ДП «Облавтодор» Віктор Зінкевич, депутати районної ради Ганна Бойчук та Володимир Вірстюк. Усіх цікавило, чого хочуть люди та спільно обміркувати як їм допомогти.
Стан соціально-економічного розвитку с. Молодків у 2010 році всебічно проаналізував Молодківський сільський голова Василь Кисляк. Минулоріч введено в експлуатацію шкільну котельню. За кошти мецената, депутата обласної ради Юрія Дерев`янка придбано електростанцію, замінено двоє дверей у навчальному закладі. Повністю замінили вікна і двері у другому та третьому корпусах за кошти райбюджету (головний розпорядник – відділ освіти РДА).
Значні кошти вкладено сільською радою у створення нормальних умов праці працівникам ФАПу й підтримку спорту. Виготовлено держакти на право власності на земельну ділянку будинку культури та для спорудження майбутньої ЗОШ, проектування освітлення вулиць села, де вже виконано робіт на 13897 грн. Торік встановлено і вказівний знак «Молодків» при в`їзді у село. Ремонтували сільські вулиці Івана Франка, Лесі Українки та Шевченка. У понад 15 тис. грн. обійшовся ремонт сільського будинку культури.
Молодківчани Василь Ількович Дричак, Ганна Івасик, Михайло Кисляк та Михайло Микитюк поцікавились у Дмитра Буняка щодо необґрунтованого запровадження оплати за електроенергію за очікуваними та плановими показниками. Він аргументовано коментував ситуацію, яка склалася в електрогосподарці району та області, роз`яснював молодківчанам фахово справжній стан речей, прислухався і до їхніх пропозицій. Зрештою, здається, сприйняв їхню позицію, щоб відновити оплату за абонементсьми книжками, про що громада клопотатиме перед дирекцією філії «Надвірнянський РЕМ». А поки що цю пропозицію внесли до протоколу зборів селян і проголосували за те, щоб оплачувати за електроенергію на підставі книжок абонентів.
Питання, які адресували Вікторові Зінкевичу, передусім, стосувалися ремонту доріг. Він визнав їхній стан неблагополучним, вказавши причини цього – нестача бітуму та щебню. Адже ДП «Облавтодор» заборгувало за нього Пасічнянському КНК «Нерудник» ВАТ «Івано-Франківськцемент» велику суму коштів. І все-таки керівництво «Облавтодору», за словами Віктора Зінкевича, пообіцяло виділити невдовзі для облагородження доріг у Молодкові щебінь. До 10 квітня лад на автошляхах села має навести грейдер.
Відповідав Віктор Зінкевич і на непрості запитання молодківчан Івана Басюги і Степана Дричака щодо коштів від транспортного збору, який, до речі, цьогоріч відмінений, та їх обсягів на облаштування вулиць у Молодкові. Наприклад, щоб заасфальтувати 4 км автошляху необхідно майже 6 млн. грн.
Юрієві Дерев`янку селяни скаржилися на нерегулярність автобусних перевезень, катастрофічний стан доріг, говорили про несвоєчасну виплату грошей матерям-героїням і т. д.
Мовилося на зборах селян і про будівництво містків, розбиту дорогу, яка веде на груповий збір НГВУ «Надвірнанафтогаз», факти засмічення села непотребом із інших населених пунктів.
Досить активно, жваво, а інколи й гостро, учасники зборів селян дискутували навколо екологічних проблем села та його благоустрою. Сільський голова у своєму виступі ініціював прийняття програми «Екологія-2011», яка покликана забезпечити охорону навколишнього природного середовища, покращити умови життєдіяльності жителів села Молодків. Збори селян її затвердили.
А ще загальні збори громадян запропонували здавати з кожного двору молодківчан по 50 грн. на рік для вивезення твердих побутових відходів та виплати заробітної плати працівникам із благоустрою, яких рекомендовано сільському голові влаштувати на роботу з виплатою 0,5 ставки мінімальної заробітної плати, встановленої в Україні згідно з чинним законодавством (за додатковою трудовою угодою). Учасники зборів селян повважали за доцільне, щоб і голови виконавчих комітетів парафіяльних рад (УАПЦ та УГКЦ) доплачували працівникові з благоустрою по 100 грн. від кожної громади щомісяця.
Ці пропозиції узаконено рішенням сесії Молодківської сільської ради «Про самооподаткування населення». Затверджено і заходи на виконання екологічної програми, Положення про благоустрій Молодкова та функціональні обов`язки працівника з благоустрою. Згодом за кошти бюджету придбають і встановлять у господарствах молодківчан контейнери або ящики для складування сміття. Реалізуючи третій етап екологічної програми, організують роздільний спосіб збору твердих побутових відходів.
Коментує депутат обласної ради Юрій Дерев`янко:
– Жителі Молодкова на зборах селян порушували складні питання, пов`язані із самоорганізацією життєдіяльності в селі. Накопичені проблемні питання повинні вирішувати сільський голова і депутати сільської ради. Але є й такі, вирішення яких їм не під силу. Деякі з них не взмозі вирішити навіть райдержадміністрація. Вони – компетенція ОДА. Ми, як депутати обласної ради, долучатимемося до їх уможливлення, порушуватимемо регулярно у вищих інстанціях, домагатимемося активно в їхньому проходженні через обласну раду та облдержадміністрацію, прийнятті конкретних рішень.
Найболючіша проблема Молодкова – стан доріг плюс транспортне сполучення. Уже протягом півтора місяця сюди внаслідок жахливого стану доріг нерегулярно курсують мікроавтобуси. Автобуси дуже часто ламаються і перевізники відмовляються обслуговувати цей маршрут. Розбивають дорогу важковагові автомобілі НГВУ «Надвірнанафтогаз», курсуючи селом для обслуговування своїх нафтогазових об`єктів. Цю проблему треба обговорювати з керівництвом НГВУ, а то й із ВАТ «Укрнафта», можливо, спільно з ОДА та обласною радою. Зрозуміло, що ці підприємства повинні сприяти, аби дороги в селі Молодків стали більш-менш нормальними, оскільки вони видобувають вуглеводні на території цього населеного пункту.
Багато проблем – екологічного характеру. Це, передусім, вивезення сміття, в чому має бути задіяна громада. Треба проявляти більше пильності, щоб на території Молодкова не складували сміття з інших населених пунктів.
Головне, що громадяни з розумінням ставляться до розв`язання цих проблем. На обласному рівні ми допомагатимемо їм у цьому.
Микола ПИТЛЮК
«Народна Воля»