Газета по-надвірнянськи
 

Вчилися писати проекти

18 березня 2011, 13:59 | Рубрика: Влада Версія для друку Версія для друку 1,139 переглядів

Нині добре всім відомо, що місцеве самоврядування не може бути ефективним без належного достатнього фінансування. Тому від виборів до виборів змінюються (а подекуди – й ні) сільські, селищні голови, лунають передвиборні обіцянки, а, скажімо, сільські дороги, як були «битим шляхом», такими й залишилися; проблеми з вивезенням сміття як допікали кожному, так і стоять на місці; клуб як не ремонтували, так і досі вже розвалюється. Словом, у кожному населеному пункті цих болючих питань назбирається ціла пригорща.

Та, очевидно, хоча б щось може зрушитися з місця, бо в керівників місцевого самоврядування з`явився шанс роздобути хоч якісь кошти. Але перед тим треба написати проект, взявши участь в обласному конкурсі проектів та програм розвитку місцевого самоврядування.

Власне цьому на черговому семінарі-навчанні із сільськими та селищними головами під орудою заступника голови районної ради Івана Степника їх намагалися навчити голова Фонду підтримки підприємництва в районі Іван Коцько, а також присутні на нав­чанні заступник голови РДА Степан Іроденко і радник голови ра­йонної ради Василь Андрейчук, начальник управління економіки РДА Василь Уніят.

Під час презентації написання проектів на обласний конкурс наголошувалося, що максимальний розмір співфінансування з облбюджету складає 50 тис. грн.; 10 відсотків загальної суми проекту має фінансувати місцева рада (сільська) та 25% – селищна. Від проектів ПРООН цей відрізняється якраз фінансуванням не громади, а власне місцевою радою.

Для зразка продемонстрували (з використанням мультимедійних технологій) написання проекту Назавизівською сільською радою під багатообіцяючою назвою «Інвестиція в культуру – як новий виток розвитку сільської гро­мади». Щоправда, вона піддалась критиці, як не досить вдала. Ос­кільки назва проекту відіграє одну з вирішальних ролей, наголошувалося на семінарі. В анотації проекту слід вказати його актуальність; перерахувати заходи та очікувані результати. До речі, обсяг коштів, необхідних для реалізації Назавизівського проекту, складає 147 тис. грн., 97 тис. грн. з яких – із бюджету сільської ради.

Проект повинен містити й інші частини, які, на перший погляд, повторюють одна одну, але – такі вже вимоги. Зокрема, мету, завдання, технологію досягнення ме­ти, основні методи реалізації про­екту, опис заходів проекту і т. д. Як мовиться, плутанини – чимало, тому й підкрадався деякий скептичний сумнів, що сільські чи селищні голови змогли б самостійно це осягнути. Навіть і при великому бажанні. Між іншим, мета проекту Назавизівської сільради – створити культурний центр у селі, для чого й треба відремонтувати сільський будинок культури, біб­ліотеку тощо.

Завершується проект описуванням очікуваних результатів, оформленням відповідних заяв, заповненням реєстраційних карток, а також підготовленими чотирма додатками (загальний бю­джет проекту, очікувані джерела фінансування, протокол про наміри спільної його реалізації – учасника і партнера – у даному випадку партнером Назавизівської сільради виступає відділ культури РДА), інформація про партнера.

Обіцяючи всебічне сприяння учасникам семінару-навчання при першому ж їхньому зверненні, Іван Коцько націлив їх сер­йозно думати над тим, де взяти кошти, а також писати не менше півдесятка проектів. Тоді існує ймо­вірність, що один із них буде успішним.

Як це сталося із проектом Молодківського сільського голови Василя Кисляка. Василь Іванович з великим ентузіазмом взявся за реалізацію своїх задумів і при підтримці громади майже тритисячного Молодкова втілив їх у життя, про що детально й неодноразово розповідала на своїх шпальтах «Народна Воля». А на семінарі-навчанні він із задоволенням поділився набутим досвідом із своїми колегами по місце­вій владі.

Увазі учасників семінару-нав­чання представили й методику написання міжнародних проектів на прикладі проекту громадської організації, яку очолює Іван Коць­ко. Тут грантодавцем виступає Посольство США, і якщо фондові підтримки підприємництва в ра­йоні вдасться переконати прагматичних заможних американців в актуальності усвідомлення проб­лем захисту довкілля (така назва проекту), то ця організація одержить до 20 тис. американських доларів. Озброївшись почутою інформацією, сільські й селищні голови та їх секретарі віднині мають можливість спробувати й власні сили задля добробуту громади.

А поки народжуються ідеї, нав­чання продовжили інші виступаючі. Василь Уніят закликав керівників органів місцевого самоврядування активніше доопрацювати списки СПД, котрі займаються лісопильною діяльністю, щоб до 21 березня подати в райдержадміністрацію. Начальник відділу освіти РДА Михайло Винник нагадав про необхідність прискорення всіх фінансових процедур, пов`язаних із правоустановчою документацією на землю нав­чальних закладів, а також за­кликав вжити всіх заходів з метою покращення харчування у ДНЗ району. Разом з тим реалії сьогодення оголили ще одну освітянську проблему. Парищенський сільський голова Василь Магдич попросив сприяння у розв`язанні питання підвезення учнів із присілка Лісна Велесниця до Парищенської ЗОШ. Чи вдасться цього разу покласти крапку у цій проблемі – наразі невідомо, ос­кільки конкретної відповіді з уст керівників не прозвучало. З ін­формацією про нові вимоги щодо облаштування колодязів громадського харчування та з іншими назрілими турботами навесні виступила головний державний санітарний лікар району Роксолана Іваніщак. А ось начальник відділу у справах сім`ї, молоді і спорту РДА Тарас Вінтоняк виявився більш як лаконічним. Він зажадав сприяння збоку голів у присутності на нараді в РДА (щомісяця в останній понеділок) спор­тивних інструкторів. Чи дослухаються до цього спортінструктори? Адже спорт і фізкультура в селі – нині необхідні. Як і написання проектів…

Леся ДУТЧАК

«Народна Воля»

Прокоментуй!

Залиште коментарій

*

!!! Коментарій буде розміщено після погодження модератором !!!