Відомо, що несприятливий вплив відходів на зовнішнє середовище виявляється в тому, що невивезені відходи забруднюють приміщення, подвір’я і вулиці. У відходах можуть знаходитися такі патогенні мікроби, як збудники кишкових інфекцій, поліомієліту, бруцельозу, правця, газової гангрени, ботулізму, гноєтворні коки тощо, а також яйця глистів. Усі збудники можуть зберігати у відходах свою життєдіяльність і вірулентність до кількох місяців, а яйця глистів – значно довше. При скупченні великої кількості відходів, несистематичному їх вивезенні та порушенні технології утилізації створюються сприятливі умови для розплоджування мух і гризунів.
Усе це свідчить про те, що без належної раціональної очистки населених місць, а також місць звозу відходів, існують постійно джерела зараження ґрунту, повітря та води, що прямо впливає на стан здоров’я населення.
Права та обов’язки громадян, підприємств, установ та організацій у сфері благоустрою населених пунктів забезпечують їх можливість брати участь у здійсненні заходів з благоустрою населених пунктів, озелененні та утриманні в належному стані садиб, дворів, парків, площ, вулиць, кладовищ, братських могил, обладнанні дитячих і спортивних майданчиків, ремонті шляхів і тротуарів, інших об’єктів благоустрою. Власник або користувач присадибної ділянки може на умовах договору, укладеного з органом виконавчої влади чи органом місцевого самоврядування, забезпечувати належне утримання території загального користування, прилеглої до його присадибної ділянки. Благоустрій присадибної ділянки, на якій розміщені житлові будинки, господарські будівлі та споруди, що в порядку, визначеному законодавством, взяті на облік або передані в комунальну власність як безгосподарські, проводять відповідні органи місцевого самоврядування.
Проведені організаційні роботи з головами сільських і селищних рад у нашому районі щодо питань проведення благоустрою ще не дали бажаних результатів. У більшості сільських рад заходи з благоустрою та озеленення не конкретні і формальні, розроблені схеми санітарної очистки ніхто не виконує, що призводить до утворення великої кількості стихійних сміттєзвалищ у центрі населених пунктів, уздовж доріг, водоохоронних смугах та лісових масивах.
Не помітно належного впливу місцевих органів влади на благоустрій у приватному житловому секторі. Якщо бюджетні установи, розміщені на території сіл, включились у проведення благоустрою, то окремі об’єкти торгівельного, побутового та іншого призначення зволікають із цими роботами.
Громадяни мають право користуватися об’єктами благоустрою та зобов’язані берегти, утримувати у належному стані, як своє власне помешкання, присадибні ділянки, так і інші об’єкти благоустрою, що є у комунальній, державній чи приватній власності. На жаль, цими правилами та обов’язками нехтують краяни.
Саме від спільних зусиль влади та громадськості залежить благоустрій нашого краю. Звертаємося до всіх жителів району, керівників підприємств та установ, лідерів громадсько-політичних організацій, молоді – підтримуйте благоустрій територій, де ми живемо і працюємо. Спільною працею зробимо наш край охайнішим!
Чисто не там, де прибирають, а там, де не смітять!
Оксана ЖЕРЕВЧУК,
завідувачка відділення комунальної гігієни районної санепідстанції.