На електронну пошту редакції «Народної Волі» дедалі частіше надходять запитання від читачів про ситуацію з оплатою за спожиту електроенергію. Про це саме дехто з них запитує в нас і по телефону.
Найсуттєвіші запитання редакція попросила прокоментувати директора філії «Надвірнянський РЕМ» ВАТ «Прикарпаттяобленерго» Дмитра Буняка.
Отже, про норми споживання електроенергії та пільги на оплату за неї.
– При визначенні обсягів пільгового споживання електричної енергії споживачем, необхідно керуватися постановою Кабінету Міністрів України від 1 серпня 1996 р. № 879 «Про встановлення норм користування житлово-комунальними послугами громадянам, які мають пільги щодо їх оплати» (зі змінами і доповненнями) та чинними Правилами користування електричною енергією для населення (зі змінами і доповненнями), затверджених постановою КМУ від 26 липня 1999 р. № 1357.
У сільських і міських населених пунктах у будинках, які обладнано стаціонарними електричними плитами, пільгу надають – у розмірі 100 кВт.год на сім`ю з однієї-двох осіб на місяць, у т. ч., якщо обидва члени сім`ї мають право на знижку і додатково 25 кВт. год. на кожного іншого члена сім`ї, а також осіб, які не належать до членів сім`ї пільговика, але зареєстровані і проживають у зазначеному житловому приміщенні (будинку) і мають право на знижку плати, але не більше як 200 кВт. год на місяць.
– Чому нараховують оплату за ще невикористану кВт. год.? Як абонент може взаємоперевірити правильність нарахування оплати?
– На підставі Правил користування електричною енергією для побутових споживачів (ПКЕЕн), які затверджені Кабінетом Міністрів України, оплата спожитої електричної енергії може здійснюватись за платіжними документами, які виписує енергопостачальник, іншими словами – оплата за рахунками. Також у Правилах передбачено застосування планових платежів, при якому проводять перерахунок за фактично спожиту електроенергію.
Плановий платіж – це рахунок за поточне споживання, який визначають у кіловат-годинах на основі даних про середньомісячне споживання за попередні 12 місяців або за фактичний період споживання, якщо він менший 12 місяців. Розраховують величину планового платежу два рази на рік, тобто на літній період та зимовий. Якщо абонент має пільги чи субсидії, їх обов`язково врахують, але в межах норм споживання. У рахунку враховують усі зміни у споживанні електричної енергії споживачем. Тобто, недоплачену суму додають до рахунку на оплату наступного платежу, а суму, яку переплачено, віднімають.
Згідно з тарифами на електроенергію, яку відпускають жителям і населеним пунктам, затверджених постановою НКРЕ від 10 березня 1999 р.
№ 309 (із змінами та доповненнями за станом на 1 квітня 2011 р.) електроенергію індивідуальним споживачам надають по 28,02 коп. з ПДВ за 1 кВт. год. – за обсяг, спожитий до 150 кВт. год. електроенергії на місяць (включно); 36,48 коп. з ПДВ за 1 кВт.год. – за обсяг, спожитий понад 150 кВт.год. електроенергії на місяць.
– За яким тарифом відпускають електроенергію жителям, які проживають у сільській місцевості?
– 25,92 коп. з ПДВ за 1 кВт.год – за обсяг, спожитий до 150 кВт.год електроенергії на місяць (включно); 33,72 коп. за 1 кВт.год з ПДВ – за обсяг, спожитий понад 150 кВт.год електроенергії на місяць.
При цьому при визначенні вартості спожитої електроенергії за кожним рівнем тарифу застосовують питому вагу обсягу електроенергії, яка спожита у відповідну зону доби протягом розрахункового періоду, до загального обсягу спожитої електроенергії в цьому періоді.
Вартість електричної енергії, спожитої жителями, визначають, виходячи з фактичного обсягу споживання за відповідний календарний (розрахунковий) місяць. У разі зняття показів засобів обліку у жителів в інший, крім останнього, день розрахункового місяця фактичний обсяг споживання розраховується за формулою:
Ефакт = (Еост – Епопер)/ Кзн х Кміс,
де: Ефакт – місячний обсяг споживання електроенергії в розрахунковому місяці, за яким визначається тариф, що буде виставлений споживачу відповідно до тарифної групи; Еост. – покази засобів обліку споживача, зафіксовані в розрахунковому місяці; Епопер. – попередні покази засобів обліку споживача; Кзн. – кількість днів між зняттями показів засобів обліку, включаючи день останнього зняття; Кміс. – календарна кількість днів у розрахунковому місяці, за який проводиться нарахування плати за спожиту електроенергію.
Для уникнення помилок при оплаті та розбіжностей в обліку споживачеві оплату необхідно здійснювати за виставленими постачальником рахунками.
При виникненні будь-яких питань з оплати за спожиту електричну енергію абаненту необхідно звернутись в абонентський відділ РЕМу.
Енергопостачальники, котрі постачають електроенергію за регульованим тарифом на закріпленій території, у своїй діяльності керуються чинними нормативними документами, які є для обов`язкового виконання.
– Яких заходів щодо стабілізації електропостачання (нормальна напруга 220 вольт) вживають у Молодкові, Камінному, Пасічній та інших «проблемних» населених пунктах у цьому плані?
– Планом роботи на нинішній рік колектив філії «Надвірнянський РЕМ» передбачив маштаб робіт щодо капітального ремонту ліній електропередач, трансформаторних підстанцій, розвантаження окремих ЛЕП у цих та деяких інших населених пунктах району.
Микола ПИТЛЮК
«Народна Воля»