Керівництво районної та міської влади минулої суботи організували та очолили роботу з виконання заходів місячника з благоустрою і впорядкування територій населених пунктів, основний об`єм яких припав саме на 16 квітня.
У Надвірній прибирали міський парк культури і відпочинку ім. І. Франка, висаджували дерева силами усіх служб райдержадміністрації, районної та міської рад.
Надвірнянський міський голова Зіновій Андрійович, який трудився пліч-о-пліч з усіма, відзначив активну працю держслужбовців, підприємців, керівників різних підприємств, які вийшли на впорядкування міста до Великодніх свят.
Важливість робіт у парку відзначив і голова РДА Володимир Калічко, бо коли він приїхав у Надвірну в 1980 році, то цей об`єкт виглядав набагато краще, був охайнішим і з багатьма атракціонами, діяла човнова станція, працював кінотеатр. Парк тривалий час служив місцем масового відпочинку жителів Надвірної.
– Сьогодні ми повинні впорядкувати його так, – сказав голова РДА, – щоб основні заходи з відзначення в серпні 20-ї річниці незалежності України провести в ньому, дбаючи про його подальше оновлення.

На толоці – працівники виконавчого апарату районної ради
Голова районної ради Василь Попович звернув увагу на те, що всі роботи тут виконують люди з піднесеним настроєм, весело, цікаво, проявляючи господарську кмітливість і треба подбати, аби дійсно міський парк став місцем культурного і змістовного відпочинку краян.
Із таким ентузіазмом учасники весняної толоки працювали в парку впродовж усього дня. А керівники районної влади того ж дня відвідали села, в яких ситуація зі сміттям та благоустроєм значно драматичніша, де комунальні закони ще, на жаль і великий стид, не прижилися, звиклі ґаздувати самотужки селяни і досі не призвичаїлися до сміттєприбиральних машин, а головне – до нових принципів. Адже сміття ХХІ ст. справжня порохова бочка нашого навколишнього природного середовища. Одноразовий посуд та засоби гігієни, упаковки та поліетилен – немилосердний зашморг на шиї екології.

Назавизівський сільський голова Володимир Гаврилюк стверджує, що вже другу каденцію свій робочий день розпочинає з полювання на тих, котрі смітять, та врешті-решт усвідомлює, що боротьба нерівна. Сотні, тисячі кілограмів відходів перебираються з людських господарств уночі у вихідні дні на узбіччя доріг та лісосмуг.
Береги річок, узбіччя, лісосмуги, поля – все, що колись називалося пляжем, місцем збирання ягід та грибів, вирощування зернових та інших плодів, сьогодні волають про допомогу.
Подібна ситуація в інших селах. Щоправда, очільники рад Цуцилова і Тисменичан Микола Дутчак та Сергій Баланюк підходять до справи жорсткіше. Вони вже в обличчя знають затятих смітників, штрафують їх та критикують на всю громаду.
Центральним автошляхом у напрямку до Івано-Франківська проріджують лісосмугу, яка заросла непрохідними хащами та стала пристановищем несанкціонованих смітників. Одначе, робітники, які працювали тут, трохи перестаралися і мало не вирубали все до галузки. Тому Володимир Калічко застеріг їх не вирубувати цінних порід дуба, ясена, липи, залишаючи по 2 дерева на 1 м2.
Далі на маршруті – село Камінне, відоме полуницями та квітами, а ще добропорядною владою, яка вміє давати лад із благоустроєм. Камінне разом з іншими населеними пунктами Івано-Франківського напрямку обслуговує КП «Сільекобуд» Цуцилівської сільської ради. Але співпраця з вивезення сміття тут і далі є хаотичною. Відходи є завжди, а от із пальним та грошима буває скрутно. Керівник «Сільекобуду» Богдан Андрусяк, уточнив Каміннецький сільський голова Андрій Федорович, запевнив його, що 7-8 квітня згідно з графіком підприємство вивозитиме сміття з Камінного. Тож і порозвішували в селі про це повідомлення. А машина з КП «Сільекобуду» так і не приїхала, мотивуючи свою відсутність ненадходженням на рахунок підприємства коштів. – Це несерйозно, – обурюється керівник органу місцевого самоврядування. Натомість Богдан Андрусяк має свої контраргументи. Добре, аби сільський голова і керівник «Сільекобуду» порозумілися і налагодили роботу як у сусідніх із Камінним селах.
Селяни платять тільки дещицю – 5 грн. у місяць. Але погоджуються розраховуватися не всі. Є господарі, які вивозять сміття, спалюючи власне пальне, роблячи це, як правило, злодійкувато, вночі.
А ось і село Волосів, що вже не перший раз страждає від підтоплень. В одному із боліт тут колись ловили рибу; діряводахий сільський клуб цьогоріч відзначить своє 75-річчя. Владу тут не люблять, кажуть, що вона купається у статках. Отож і доводиться ці т. зв. статки забезпечувати власними мозолями і потом.
Гаврилівка зустріла нас сірими масивними будівлями радянського колгоспного господарства. Багатий колгосп згадують як раювання, а по-новому ще не всі навчилися господарювати. Дах сільської ради протікає. Зрозуміло, його врятують тільки 600 тис. грн., а от дві віконні рами – тільки одна банка фарби, але де ж вона?
Село Парище бореться у ці дні із самовільними сміттєзвалищами, і має всі підстави хизуватися. Вдячні депутатові обласної ради Володимирові Хопті, який солідно допомагає сільській лікарській амбулаторії, іншим установам села. На радощах Парище чепуриться. Принцип – скромно, але охайно – завжди виручає.
Повертаємося до Надвірної через Лісну Тарновицю. Невеличка група ентузіастів на чолі зі сільським головою Марією Марковецькою вичищають узбіччя. Поряд – кінь із возом, до речі, єдиний випадок із усіх відвіданих сільських рад. Та власники коней гонорувалися, швидко пролітаючи на возах попри сільських трударів, їм, мовляв, не до того. Зараз гаряча пора оранки, а, значить, їхніх заробітків.
Учора ми поцікавилися в РДА, як спрацювали жителі Надвірнянщини на весняній толоці? У ній взяло участь понад 9 тисяч краян разом із учнями та студентами, які ліквідували 89 несанкціонованих сміттєзвалищ, надали належний санітарний та естетичний вигляд 28 тисячам м2 прибудинкових територій, 4 паркам, 43 скверам, 31 спортивному та 15 дитячим майданчикам, кладовищам, братським могилам, меморіальним комплексам, пам`ятним знакам та символічним могилам. Висаджено тисячі штук дерев, кущів, оформлено чимало газонів та квітників.
Та нам, на думку голови РДА Володимира Калічка, не треба готувати населені пункти району лише до Великодних свят. Їхня чистота й порядок, благоустрій та охайність повинні стати справою кожного дня. І районна влада вимагатиме цього від Надвірнянського міського, селищних та сільських голів упродовж своєї діяльності.
Микола ПИТЛЮК
«Народна Воля»
Олена НЕЧВІДОВА
ТРК «Надвірна»
Світлини Володимира МАНІВЧУКА.