Газета по-надвірнянськи
 

Ліс любив, як життя

15 квітня 2011, 11:15 | Рубрика: Духовність, Природа Версія для друку Версія для друку 967 переглядів

У рамках Карпатського молодіжного екологічного форуму в Надвірній відбулося урочисте засідання Ради обласної організації Товариства лісівників України, приурочене 100-річчю від дня наро­дження видатного лісівника та природолюба Прикарпаття Юрія Володимировича Юркевича.

Відзначити пам`ятну дату в Надвірну, де жив і працював Юрій Юркевич, зібралися його колеги та друзі. Зустріч розпочалася з панахиди та покладання вінків на його могилу з участю декана Надвірнянського УГКЦ, отця-мітрата Григорія Сімкайла. Запрошені гості та його колеги по лісу поділилися спогадами про знайомство та спільну роботу. До відзначення ювілею перевидано книги Юрія Юркевича «Життя, віддане Карпатам», «Дикі звірі і птахи Карпат», а також ДП «Над­вірнянське лісове господарство»; влаштовано фотовиставку, присвячену його життю та виробничій діяльності.

Пом`янули патріарха лісу на його могилі спільно з деканом Надвірнянським УГКЦ отцем-мітратом Григорієм СІМКАЙЛОМ

У виступах першого заступника начальника Івано-Фран­ківського обласного управління лісового та мисливського господарства Романа Олійника, голови Товариства лісівників Укра­їни в Івано-Франківській області, професора Івана Калуцького, наукового співробітника природного заповідника «Горгани» Тараса Олексіва прозвучали цікаві епізоди із життєвого і трудового шляху знаного лісівника України, глибоко розкрито його виробничу та наукову діяльність.

Спогади про Юрія Юркевича озвучує Іван КАЛУЦЬКИЙ

Своїми спогадами про неор­динарну постать Юрія Юркевича поділилися колишні директор Надвірнянського лісокомбінату Роман Лінінський, головний інженер тодішнього підприємства Дмитро Борняк, головний лісничий Надвірнянського ліс­ництва Яків Пушкар та тепе­рішній провідний інженер ДП «Надвірнянське лісове господарство» Ярема Дутчин, директор Українського НДІ гірського лі­сівництва, професор Василь Парпан, професор Прикарпатського національного університету ім. В. Стефаника Роман Яцик.

Не оминули своєю увагою величний ювілей у минулому головний лісничий Солотвинського лісокомбінату, на теренах якого розпочинав свою виробничу діяльність Юрій Юркевич, за­служений лісівник України Георгій Вініцковський, інженер лісових культур виробничого лісозаготівельного об`єднання «Прикарпатліс» Галина Ткачук, начальник відділу лісового господарства обласного управління лісового та мисливського господарства Михайло Ільчишин та заслужений лісівник України Антон Островський.

Усі вони з великою теплотою та вдячністю згадували про важливі справи, які творив на теренах Прикарпаття для збереження та відтворення лісів талановитий лісівник і природолюб Юрій Юркевич, «одягаючи» зеленими шатами наші гори. Адже саме завдяки йому в 1945-1950 роках минулого століття створено лісові культури на 23 тисячах гектарів воєнних і повоєнних зрубів. Уперше він опрацював способи нарізки лісосік із врахуванням домінуючих вітрів, що певною мірою запобігало утворенню вітровалів.

Уперше з ініціативи Юрія Юркевича в нашій області почалося заліснення кам`янистих розсипищ. За 1955-1971 роки – 548 гектарів. Досвід надвірнянців широко використовували господарства не лише нашої області.

Вельми цінно і те, що Юрій Юркевич запропонував Львівсь­кому раднаргоспу у вересні 1963 року закласти високогірний денд­рарій для збагачення ден­дрофлори лісів гірської частини Івано-Франківщини в Бистрицькому лісництві. Завдяки йому та його послідовникові Тарасові Олексіву цей дендрарій став «карпатською Софіївкою». Офіційний статус – дендропарк загальнодержавного значення «Високогірний» площею 124 га. Тут проходять випробування 424 види деревно-чагарникових порід.

Створено також ландшафтні заказники, ботанічні пам`ятки природи та заповідні урочища, які стали основою для створення природного заповідника «Горгани».

Пам`ять про Людину з великої літери Юрія Юркевича живе не лише в пам`яті членів обласного Товариства лісівників, а й у серці кожного лісівника, рукотворних лісах, усіх тих, хто його знав і працював з ним.

Ярема ДУТЧИН,

провідний інженер ДП «Надвірнянське лісове господарство».

Світлини Михайла ЛУКАЧА.

 

Прокоментуй!

Залиште коментарій

*

!!! Коментарій буде розміщено після погодження модератором !!!