Її здійснили вчителі-дослідники розвитку шкільництва у Надвірнянщині, директори окремих загальноосвітніх шкіл на районній краєзнавчій науково-теоретичній конференції «Розвиток шкільництва та освіти на теренах Надвірнянщини у ХVІІІ– першій половині ХХ століття», яку відділ освіти РДА та районне об`єднання Всеукраїнського товариства «Просвіта» ім. Т. Шевченка організували в актовій залі Надвірнянської ЗОШ І-ІІІ ст. № 1.
Розпочав конференцію методист відділу освіти РДА Михайло Семкіяш, запросивши до слова начальника відділу освіти РДА Михайла Винника.
– Дослідженню розвитку освіти Надвірнянщини в період Австро-Угорської імперії та Польщі, висвітленню сподвижницької праці галицького народного вчителя, – сказав Михайло Винник, – саме і присвячуємо тему нашої п`ятої районної історико-краєзнавчої конференції.
Відзначено, що Австро-Угорська влада сприяла розширенню мережі шкільництва. Статистичні дані за 1874 рік свідчать, що за 60-70-і роки ХІХ ст. у Надвірнянському повіті відкрилося 10 народних шкіл (чотирикласна в Надвірній зі складом 7 учителів і директор, решта – однокласні: у Делятині, Дорі, Микуличині, Пасічні, Пнів`ї та Заріччі).
Нелегкою видалася боротьба жителів гірських сіл за викладання у школах українською мовою. Одначе діями проти австрійських та польських чиновників (подання петицій, будівництво громадським способом шкільних приміщень) селянам вдалося домогтися в 1913 році викладання рідною мовою в 70 селах Гуцульщини. Лише у шести міських школах, де існувало іноземне міщанство (Богородчани, Кути, Делятин, Надвірна, Печеніжин, Яблунів) мова викладання залишалась польською.
Ситуація з розвитком освіти, за визначенням Михайла Винника, значно погіршилася в період польської окупаційної влади. Лише в 1931 році не вистачало 287 шкільних місць у селі Пнів, 178 – у Білих Ославах, 197 – у Молодкові. Внаслідок польської колонізаторської політики неписьменність у Станіславському воєводстві на кінець 20-их років досягла 46 відсотків. «З одного боку – катастрофа, бо більше як мільйон дітей не дістає науки, а з другого – нема посад. Польська преса пише про недостачу кандидатів на вчителів, а тим часом самих українських безробітних учительських кадрів є 1300» – писала газета «Діло» за 3 липня 1938 р.
Скажімо, протягом багатьох років, відзначив головний освітянин району, методистом райво працювала Дарія Володимирівна Мацієвич. Її мати, Ровінська-Мацієвич, маючи фахову вчительську освіту, чотири роки чекала постійного місця праці. Трудилась за контрактом у Дорі, а згодом на тимчасовому місці в Гаврилівці. Доводилось складати важкі кваліфікаційні екзамени. І це в той час, коли в сільській місцевості не вистачало педагогів. Хоча в багатьох населених пунктах Надвірнянщини працювали висококваліфіковані, патріотично налаштовані вчителі. І донині в гірських селах Зелена і Черник із любов`ю і вдячністю згадують відомого галицького педагога, етнографа, автора «Гуцульської демонології» Антіна Онищука.
Протягом багатьох років сіяв «добре, розумне і вічне» в Цуцилові, Перерослі, Лоєвій здібний випускник історичної школи львівського всесвітньо відомого професора Михайла Грушевського – Олег Целевич.
Добрим словом у селах Верхній Майдан, Пнів, Стримба люди старшого покоління й до сьогодні відгукуються про народного вчителя Юрія Покезу. Авторитетом користувалися педагоги пани Свищук із Зеленої, директор чотирикласної Гаврилівської школи Кепещук, автор збірки «Українські пісні для школи», народний учитель Муравицький із Ланчина.
Тривалий час повітовим інспектором народних шкіл працював греко-католицький священик Абрисовський. Його, покровителя українських шкіл, згадують із вдячністю надвірнянці.
– У критичний до України час, – наголосив Михайло Винник, – учительство Надвірнянщини проявляло патріотизм, почуття обов`язку перед Батьківщиною. Засідання громадського комітету в Надвірній за підтримки українського січового стрілецтва відбувалося на квартирі вчителя Івана Лилика. Активним учасником листопадового зриву у Львові був зеленський учитель Іван Свищук. У Легіоні усусів, а згодом в армії УГА на Великій Україні за волю Батьківщини боровся виходець із Цуцилова Дмитро Турчанський. Із 1915 року у складі жіночої чоти УСС – пасічнянська вчителька Ольга Підвисоцька. Вона брала участь у боях за Галич, Болехів, Калуш, на річці Золота Липа. Відзначилася в боях за гору Лисоня.
Не менш цікаві маловідомі досі факти висвітлили у своїх дослідженнях інші учасники краєзнавчої конференції. Наприклад, відповідальний секретар Надвірнянської міськрайонної організації Товариства охорони пам`яток історії та культури Михайло Максим`юк присвятив свою доповідь розвиткові освіти на теренах Надвірнянщини у ХVІІІ та першій половині ХХ ст.
Директор Добротівського навчально-виховного комплексу Іван Янко акцентував на взаємодії церкви, школи, просвітництва у вихованні патріотизму добротівчан, а Галина Кисляк, вчителька історії Молодківської ЗОШ І-ІІІ ст. – на розвиткові шкільництва у с. Молодків у першій половині ХХ ст.
Роль учителів-сподвижників Михайла Барана, Василя Витвицького, Івана Пилип`яка у розвитку освіти с. Гаврилівка всебічно розкрив учитель Гаврилівської ЗОШ І-ІІІ ст. Іван Бойко. Про польську гімназію – осередок наукового і культурного життя Надвірної говорила вчителька Надвірнянської ЗОШ І-ІІІ ст. № 1 Вікторія Антонович.
Розвиткові шкільництва у с. Верхній Майдан у ХІХ – першій половині ХХ ст. присвятив тему свого виступу директор Верхньомайданської ЗОШ І-ІІ ст. Мирослав Лукач.
Глибоко проаналізувала внесок Делятинського осередку освіти у розвиток шкільництва на Прикарпатті у ХVІІІ – першій третині ХХ ст. учителька Делятинської ЗОШ І-ІІІ ст. Ольга Клапчук.
«Олег Целевич та Осип Панчук – сіячі доброго, розумного, вічного на теренах Надвірнянщини» – тема виступу на конференції вчительки Цуцилівського навчально-виховного комплексу Світлани Андрейчук.
Заступник директора Краснянської ЗОШ І-ІІІ ст., депутат районної ради Федір Кухарчук змалював Краснянську школу крізь призму віків, а вчителька Пнівської ЗОШ І-ІІІ ст. Наталія Левун зупинилася на розвиткові освіти у с. Пнів до першої третини ХХ ст.
За підсумками краєзнавчої конференції відділ освіти РДА має намір видати окремою брошурою її матеріали.
Микола ПИТЛЮК
«Народна Воля»