Газета по-надвірнянськи
 

Не шкодь собі і природі, спалюючи траву і сміття

29 квітня 2011, 15:05 | Рубрика: Здоров`я, Природа Версія для друку Версія для друку 1,025 переглядів

Восени у нас прийнято спалювати опале листя, навесні – торішню траву. Від цього повітря стає важким і гірким. Під час горіння у повітря вивільняються небезпечні, а часом і канцерогенні речовини, які викликають захворювання дихальних шляхів, знижують імунітет людини, а часто посилюють негативний перебіг хронічних захворювань.

На присадибних ділянках рослини нерідко скроплюють пестицидами, які також ви­вільняються у повітря при згорянні листя чи трави. Найбільше їх містить бадилля картоплі, яке ми так рясно скроплюємо від колорадського жука.

При згорянні, скажімо, поліетиленового пакета в повітря вивільняється до 70 різ­номанітних хімічних сполук, більшість з яких отруйні для людини.

Прикро, що найчастіше біля вогнищ знаходяться діти дошкільного і молодшого шкі­ль­ного віку, вплив диму на чиї організми є особливо небезпечним.

Окрім безпосередньої за­грози людському здоров’ю спалювання листя і сухої трави призводить до  руйнації ґрунтового покриву, адже безпосередньо вигорають рослинні залишки, гинуть ґрунтоутворюючі мікроорганізми; вогонь знищує насіння і коріння трав`янистих рослин, частини дерев і кущів; якщо спалюють стерню на полях, через які проходять високовольтні лінії електропередач, густий дим здатний спричинити коротке замикання ЛЕП; дим від вогнищ у туманні дні може утворювати смог і надовго зависати у повітрі, погіршуючи видимість на дорогах.

Багато хто хотів би, щоб ці порушення припинили, але як досягти цього, не знають.

Керуючись ст. 50 Конституції України, яка гарантує кожному безпечне для життя і здоров’я довкілля, кожен з нас має законне право боротися з таким явищем. Статті 16 і 22 Закону України «Про охорону атмосферного повітря» забороняють спалювання листя. Є й інші від­по­відні законодавчі та нормативні заборони.

Варто дізнатись, чи мають місцеві органи влади додаткові рішення щодо неприпустимості спалювання листя. Якщо спалюють співробітники житлово-комунальних служб, слід звернутися до відповідних органів місцевого самоврядування. Також повідомте дільничного міліціонера. Якщо скарга не задоволена, звертайтеся в Державну екологічну інспекцію, пожежну, санітарно-епідеміологічну служби і прокуратуру.

Боротьба зі сміттям шляхом спалювання серед європейських країн властива тіль­ки українцям. В Австрії, Німеччині чи Швейцарії за спалювання сміття громадяни сплачують великі штрафи. Чому б і нам на державному рівні не узаконити такий метод?

Мирослава ШОВГЕНЮК,

помічник лікаря-гігієніста відділення комунальної гігієни райсанепідемстанції.

 

Прокоментуй!

Залиште коментарій

*

!!! Коментарій буде розміщено після погодження модератором !!!