Газета по-надвірнянськи
 

Раннє виявлення раку – шанс на одужання

1 квітня 2011, 10:11 | Рубрика: Здоров`я Версія для друку Версія для друку 1,113 переглядів

За смертністю злоякісні пухлини ідуть другі за серцево-судинними захворюваннями. У структурі онкозахворювань жіночого населення України на першому місці – рак молочної залози, на другому – рак жіночих статевих ор­ганів. Захворюваність і смерт­ність від цієї недуги стабільно росте з року в рік. Однак, лякає не зріст захворюваності, скільки збільшення випадків запущених форм, зокрема, серед молодих, незаміжніх жінок (особливо рак шийки матки). Це можна пояснити як погіршенням екологічної ситуації, так і відношенням жінок до профілактичних оглядів, що перестали бути примусовими.

Діагностика генітального раку не є складною. Основною причиною того, що кожна 4-5-а жінка помирає протягом року після встановлення діагнозу раку шийки матки – це пізнє звертання до лікаря. На щастя, існує й інша ста­тистика: 80-90 % пацієнток, як правило, з початковими стадіями хвороби успішно прооперовані й живуть повно­цін­ним життям.

Причина виникнення раку шийки матки часто пов`язана з раннім початком статевого життя, великою кількістю статевих партнерів (як у самої жінки, так і її партнера), що говорить про роль віруса, який передається статевим шляхом.

У пошкоджених раком тканинах шийки матки виявили вірус папіломи людини, якого існує більше  100 типів. Найбільш  небезпечні – віруси,  що «спеціалізуються» на  епітелії шийки матки, які й викликають передракове захворювання дисплазію, а потім і рак. Цей вірус передається статевим шляхом від інфікованої жінки до мужчини, а від нього – до здорової жінки. В чоловічому організмі вірус не розмножується, але він може зберігатися і такий чоловік буде заражати контактуючих з ним жінок. Саме тому часта зміна статевих партнерів збільшує ризик зараження. Дослідження онкологів доказали, що, якщо в організмі жінки виявлений такий вірус, то ризик розвитку важкої дисплазії і раку виростає в 116 раз.

Є фактори, які здатні активізувати вірус і прискорити розвиток раку. Перш за все, це ранній (до 16-17 років) початок статевого життя; куріння; аборти, а також ранні пологи, поскільки тут дуже високий процент травматизму і вірусу легше потрапити в тканини. Якщо ж при травматичних пологах родиться дівчинка, існує вірогідність, що і вона заразиться вірусом папіломи від матері.

Підступність вірусу папіломи полягає ще і в тому, що жінка, яка заразилась цим вірусом, довгий час не відчуває ніяких симптомів – до пори, до часу інфекція ніяк себе не проявляє. При оглядах лікарі використовують цитологічне дослідження, що дає можливість виявити захворювання в початковій стадії, коли ще можна вилікуватись повністю.

Отже, пам`ятаючи про те, що виявлення раку шийки матки на ранніх стадіях це – стовідсоткове одужання, всім жінкам необхідно не рідше 1-го разу в рік оглядатись у гінеколога і вести здоровий спосіб життя.

Ірина ДРЕБОТ,

районний онколог.

 

Прокоментуй!

Залиште коментарій

*

!!! Коментарій буде розміщено після погодження модератором !!!