29 квітня 2011, 15:03 | Рубрика: Здоров`я
Версія для друку
1,746 переглядів
Згідно з офіційними джерелами, нині в Україні немає проблеми якості лікарських засобів. Натомість існує проблема їх неконтрольованого обігу.
На сьогодні в державі зареєстровано більше 22 тисяч лікарських засобів, серед яких близько 1,6 тис. (7,3%) оригінальних та більше 20 тисяч (92,7%) – генеричних (подібних за будовою і дією до оригінальних препаратів).
Фармацевтичний ринок України представлений препаратами більше 420 зарубіжних та 130 вітчизняних виробників. У такому розмаїтті ліків важко зорієнтуватись не лише пересічному громадянинові, а й фахівцю. А врахувати покази і протипокази до лікування самому пацієнту практично неможливо.
Особливу увагу необхідно звернути на застосування антибіотиків, як найбільш поширених у використанні. Зокрема, останні два роки під час епідемії грипу. Існує 5 основних груп антибіотиків, кожна з яких має 3-4 покоління. Призначити грамотно лікування, поєднати певні групи антибіотиків можуть тільки спеціалісти, які володіють протоколами лікування різних захворювань.
Не викликає сумніву той емпірично і науково встановлений факт, що антибіотики є одними із найефективніших медикаментів, які сприяють повному вилікуванню при гострих і хронічних інфекційних процесах, попереджують розвиток бактеріальних ускладнень і рецидиви хронічних запальних процесів, у ряді випадків знижують ймовірність виникнення онкопатології і т.д.
На жаль, нерідко користь від використання антибіотиків нівелюється їх побічними ефектами різної природи. Найпоширенішими з них є такі гастроентерологічні наслідки антибіотикотерапії, як антибіотикоасоційована діарея внаслідок дисбіозу кишківника, псевдомембранозний коліт, кандидоз кишківника, медикаментозні гепатити і панкреатити. Механізми, шляхом яких антибіотики індукують діарею, вивчені недостатньо. Хоч велику роль можуть відігравати їх алергічна і токсична дія на слизову кишківника. Вважають, що основним моментом патогенезу є порушення нормальної мікрофлори кишківника. Тому поряд із призначенням антибіотиків необхідно призначити таку групу препаратів, як пре- або пробіотики. Крім того, необхідно враховувати наявність супутньої патології, особливо в пізніх стадіях, вік хворого та масу тіла. Так, у старшому віці хворих доза антибіотика зменшується, а при підвищеній вазі тіла, навпаки, доза антибіотика збільшується. Важливе значення має визначення чутливості до певних груп антибіотиків, а також призначення антибіотика в комбінації із іншим антибіотиком або препаратами інших груп медикаментозних засобів. Якщо це все не врахувати, то лікарський засіб, призначений самим пацієнтом, або рекомендований фармацевтом, може не тільки не принести користі, а й зашкодити здоров’ю.
Отже, займатися самолікуванням не можна не тільки антибіотиками, а й іншими групами лікарських засобів. Особливої уваги заслуговують, т. зв. серцеві препарати, особливо ті, які впливають на провідність у серцевому м’язі, регулюють артеріальний тиск, впливають на частоту серцевих скорочень і т. д. Перш, ніж вживати новий препарат, необхідно звернутися за консультацією до лікаря. Бажано у першу чергу прийти до дільничного терапевта або сімейного лікаря, який вже вирішує, чи потрібна консультація вузького спеціаліста.
Марія СТАВАРСЬКА,
завідувач терапевтичного відділення районної поліклініки.