Газета по-надвірнянськи
 

Соснова стовбурна нематода – загроза для наших лісів

22 квітня 2011, 11:11 | Рубрика: Природа Версія для друку Версія для друку 1,067 переглядів

Соснова стовбурна нематода паразитує на рослинах виду сосна. Живителями її можуть бути хвойні дерева, зокрема, модрина, ялиця, ялина, кедр. Нематоди здатні пересуватися всередині рослинних тканин, проте не спроможні самостійно переходити з одного дерева на інше, допомагають їм жуки-вусачі.

Перші симптоми патоло­гічної реакції рослини з’являються через 24 години після ураження. Відбувається деформація і руйнування ядерних клітин паренхіми радіальних і аксимальних променів деревини. Зовнішні ознаки в’янення рослин спостерігають через 10-20 днів після ураження дорослих, через 6-7 днів – у сіянців. На першому етапі захворювання спостерігають всихання дерев, при їхньому пораненні – зменшення виділення живиці. Потім в’яне та жовтіє хвоя.

При проведенні обстежень особливу увагу треба звертати на ознаки ураження рослин деревозабарвлюючими грибами, наявність льотних отворів та ходів від вусачів.

При низьких температурах нематоди малоактивні, а у зимовий період виживають т. зв. дисперсійні личинки, які легко переносять несприятливі умови існування та здатні довго не живитися.

Оскільки після проникнення в деревину нематоди не піддаються контролю, особливу увагу звертають на попереджувальні та профілактичні заходи, які включають: знищення мертвих та вмираючих дерев; хімічний контроль за вусачами; розміщення ловчих колод; хімічна обробка деревини. Таким чином імпорт деревини хвойних порід можливий за умови теплової обробки матеріалу при 56°С протягом 30 хв.

Едуард ЗАДОРСЬКИЙ,

державний інспектор з карантину рослин Надвірнянського ПКР.

 

Прокоментуй!

Залиште коментарій

*

!!! Коментарій буде розміщено після погодження модератором !!!