Газета по-надвірнянськи
 

Чиста вода – запорука здоров’я

23 травня 2011, 14:41 | Рубрика: Здоров`я Версія для друку Версія для друку 1,311 переглядів

Із моменту народження і до першого року життя тіло дитини містить 80-85% води. У 18 років вміст води зменшу­ється до 70%. У старості в організмі людини залишається менш ніж 60% води. Наш мозок на 90% складається з води. Навіть незначне його зневоднення може спричинити головний біль або запаморочення. Вміст води у крові досягає 92%, м’язи на 75% складаються з води (у них близько половини всієї кількості води людського організму). Навіть у кістках вода становить 22%. Саме в забезпеченні організму якісною водою та в необ­хідній кількості і полягає секрет збереження молодості.

Та хай би як старанно ви не підтримували свій режим споживання води, левова част­ка успіху – тобто користі для вашого самопочуття – залежатиме від якості води. За статистикою Всесвітньої організації охорони здоров’я, близько 80% захворювань у світі пов’язані саме зі зниженням якості води. Воду, що переважно вживають в Україні, можна поділити на кілька основних типів, і кожен з них має певні особливості.

Водопровідна. Застарілі технології очищення води, яка потрапляє до нас через водопровід, незадовільний стан труб – ці фактори в сукупності призводять до того, що вода з-під крану не завжди відповідає санітарним нормам.

Кринична. Здається, що може бути кращим? Але вода з криниць і струмків, яку багато хто вважає чудодійною, може бути й небезпечною. Адже це вода із несертифікованих природних джерел. Вона не захищена від проникнення поверхневих вод і може містити хвороботворні мікроорганізми та отруйні речовини.

Кип’ячена. Багато хто вважає, що після кип’ятіння вода стає безпечною і придатною для повсякденного вживання. Але під впливом високої температури вбиваються не тільки шкідливі мікроби, а й знищуються всі корисні речовини, і, навіть, можуть утворюватися шкідливі сполуки – як це відбувається, приміром, під час кип’ятіння хлорованої води.

Фільтрована. Останнім часом чимало людей користується фільтрами для води. Але переконання, що, про­пус­тивши водопровідну воду через фільтр, ми отримуємо очищену і корисну воду, не зовсім правильне. Побутові фільтри універсальні, тому не завжди ефективні. Адже визначити необхідний у конкретному випадку комплекс водопідготовки можуть лише спеціалісти після проведення всебічних дослідів. До того ж фільтр потребує регулярного технічного огляду і зміни затратних матеріалів, інакше він сам перетворюється на джерело зараження води.

Із нетерпінням чекаємо теплої літньої погоди та сезону відпусток. Але досвід попередніх років навчив нас у цей час ще й бути готовими до можливих літніх повеней, підтоплення криниць, необ­хідності знезараження води в них. Таке знезараження є необхідним, щоб попередити виникнення харчових отруєнь та гострих кишкових інфек­ційних захворювань, пов’язаних із водним фактором передачі збудника інфекції.

Підставами для знезараження води в колодязі є її невідповідність гігієнічним вимогам за показниками епідемічної безпеки, наявність ознак забруднення води за санітарно-хімічними показниками, неефективна очистка колодязя, наявність вогнищ кишкових інфекцій у населеному пункті. Знезараження води можна проводити такими дозволеними до використання в Україні дезінфектантами – жавель-клейд, хлорактів, акватабс та за допомогою дозуючих хлорних патронів. Але навіть тривале знезараження води за допомогою дозуючих патронів не може бути ефективним без попередньої санації колодязя.

Санація колодязів включає в себе три етапи: попередня дезінфекція: визначають об’єм води в криниці і проводять її знезараження; із колодязя повністю відкачують воду, потім проводять чистку дна і стінок від намулу, бруду, сміття та випадкових пред­метів і у разі необхідності ремонтують; остаточна дезінфекція: знезаражують поверхню стінок криниці, чекають доки вона повністю наповниться водою до звичайного рівня, після чого ще раз знезаражують воду.

На сьогодні в райсан­епідем­станції в достатній кількості є акватабс та дозуючі хлорні патрони для знезараження води. При потребі громадяни нашого району можуть звертатися в дезвідділ райСЕС, де отримають ква­ліфіковану консультацію щодо знезараження води.

Пам’ятайте, що чистота води – запорука Вашого здоров’я та здоров`я Ваших дітей.

Галина КАТАМАН,

завідувач дезінфекційного відділу райсанепідемстанції.

 

Прокоментуй!

Залиште коментарій

*

!!! Коментарій буде розміщено після погодження модератором !!!