Газета по-надвірнянськи
 

Допоможемо дітям, хворим на цукровий діабет

13 травня 2011, 10:51 | Рубрика: Здоров`я Версія для друку Версія для друку 825 переглядів

Із 1 по 15 траня 2011 р. в Івано-Франківській області проходить VI щорічна Всеукраїнська акція «Серце до серця», присвячена проблематиці дітей, хворих на цукровий діабет. Мета акції – збір коштів для придбання медичного обладнання (інсулінових помп) для дітей, хворих на цукровий діабет.

Цукровий діабет (ЦД) займає особливе місце в структурі дитячої ендокринології та є важливою медико-соці­альною проблемою. При ЦД порушуються практично всі види обміну речовин, уражається більшість органів і систем організму, що призводить до ранньої інвалідизацїї хворого.

За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ), діабет скорочує середню тривалість життя, призводить до таких тяжких наслідків, як діабетична й гі­поглікемічна кома, ампутація кінцівок, ниркова недостат­ність, сліпота. Захворюва­ність на діабет серед дітей та підлітків має постійну тенден­цію до зростання: на сьогод­ні в Україні зареєстровано майже 5 тис. дітей та 3 тис. підліт­ків, хворих на ЦД.

В Івано-Франківській області зареєстровано 236 дітей, хворих на цукровий діабет, а в нашому районі – 17 дітей віком до 18 років, із них 14 ді­тей – віком до 14 років і 3 під­літки. За даними реєстру найчастіше встановити причину виникнення цієї недуги у дітей не є можливим (51%). У 22% хворих у сім’ях є кровні родичі, які страждають на цукровий діабет 1-го типу. Провокуючими чинниками розвитку цукрового діабету в 18% випадків є гострі вірусні або ін­фекційні захворювання, у 7% психічна або фізична травма, і в 2% – проведення профілактичних щеплень.

Що таке цукровий діабет? Точніше за все будемо говорити про діабет, як про порушення обміну речовин через відсутність або неправильну дію інсуліну. Інсулін – біоло­гічно активна речовина, гормон, який виробляється лише у підшлунковій залозі спеці­альними її клітинами – бета-клітинами. Його функція досить проста: він відповідає за перехід глюкози із крові усередину клітин організму. Логічно, що зниження або від­сутність в організмі інсуліну спричинює підвищення рівня цукру в крові. Підвищення рівня глюкози у крові зумовлює виникнення таких симптомів, як виражена слабкість, сухість у роті, спрагу, сухість шкіри, підвищене сечовиділення, різка втрата ваги. Якщо такі симптоми є у вас чи у ва­шої дитини, необхідно провес­ти обстеження у лікаря.

Сьогодні в Україні всі діти безкоштовно забезпечені необхідними їм інсулінами, що вводять за допомогою шприц-ручок. До останніх років цей спосіб введення інсуліну вважався найзручнішим. Але протягом останнього десятиріччя все більшої популярності серед хворих на ЦД в усьому світі, особливо у дітей, набуває введення інсуліну за допомогою спеціальних приладів – інсулінових помп. Помпова терапія сьогодні є унікальним методом введення інсуліну, при якому можлива не лише затримка прогресування хронічних діабетичних ускладнень, але й їх зворотний розвиток.

Сподіваємось, що люди, небайдужі до проблеми дітей, допоможуть їм у придбанні інсулінових помп під час акції «Серце до серця» із 1 по 15 травня ц. р., щоб покращити якість їх життя з діабетом, зберегти здоров’я і врешті, щоб стати гідними громадянами нашої країни – вчителями, фермерами, спортсменами, інженерами, лікарями, політиками, комп`ютерними геніями, військовими – тим, ким планують стати у житті.

Наталія ЙОСИПЕНКО,

лікар-ендокринолог.

Ярослав ІСОПЕНКО,

головний лікар центральної районної лікарні.

 

Прокоментуй!

Залиште коментарій

*

!!! Коментарій буде розміщено після погодження модератором !!!