Газета по-надвірнянськи
 

На Березовачку до криївки «Грома»

27 травня 2011, 12:21 | Рубрика: Влада, Духовність, Тема дня Версія для друку Версія для друку 1,368 переглядів

У суботу, 21 травня ц. р. учні та ліце­їс­ти Надвірнянщини відвідали бункер на горі Березовачка, де відбувся останній бій незламного борця за волю України полковника УПА Миколи Твердохліба (псевдо «Грім»). Як розповідає краєзнавець та історик Іван Кметюк, повстанець народився в селі Петрилів Тлумацького району, пройшов вишкіл у Поль­ській старшинській школі. Пізніше вступив у військову рефентуру ОУН-УПА, де й продовжив своє нав­чання військовим азам.

У 1944-му став останнім керівником 4-ї військової округи УПА – Захід «Говерля». Після цього «Грому» довелося переховуватися, і ось взимку 1953-1954 рр. його привело на терени Надвірнянщини, де й відбувся останній у житті бій Миколи Твердохліба. Відбивався до останнього, але ворогів було більше. Однак не здався краєвий провідник, останні кулі він залишив для себе та дружини Ольги Герасимович. Ось так чинили повстанці, щоб не датися живими в руки ворогові.

Організатори та учасники сходження біля бункера «Грома»

Уже вкотре для вшанування всіх борців за волю України відділ у справах сім’ї, молоді та спорту спіль­но з відділом освіти РДА організували похід до бункера на гору Березовачка. До нього вирушили школярі з Лоєви, Красної, Гвозда, Парища, Молодькова, Пасічної, Зелени, Черника, Максимця та вихованці Надвір­нянського ліцею і Прикарпатського військово-спортивного ліцею-інтернату. Колона для сходження зібралася біля Горганського лісництва. Перед підйомом напутні слова виголосили: Богдана Ковалюк – заступник голови РДА, радник голови районної ради Василь Андрейчук, Зеленський сільський голова Віталій Хопта, коротку історичну довідку надав Іван Кметюк, правила техніки безпеки під час сходження нагадав заступник директора природного заповідника «Горгани» Ярослав Голинський. Поему про борців за волю прочитав учень Зеленської ЗОШ І-ІІІ ст. Олег Перегінчук.

Стіл у криївці служив повстанцям і для харчування, і для читання літератури

Саме сходження до бункеру, який відновили в 1994 році, у 40-у річницю загибелі «Грома», тривало півтори години. Біля нього вихованці вій­ськово-спортивного ліцею-інтернату встановили почесну варту. Слово біля криївки повстанців виголосили головний спеціаліст відділу у справах сім’ї, молоді та спорту РДА Тарас Дем`янчук, Іван Кметюк коротко нагадав про історію УПА. Відправив за загиблими панахиду о. Іван Ге­дзик, а ліцеїст Іван Красій виголосив у пам`ять загиблим поему. Після цього всі учасники сходження піднялися на полонину, де відновили сили після непростого підйому.

Такий захід, безсумнівно, слугуватиме прищепленню нашим юнакам і дівчатам любові до України, змусить задуматись якою ціною здобута нинішня незалежність України, зрештою, на деякий час відволікнув їх від телевізорів та комп’ютерів і показав те, що прекрасне є не тільки в моніторі, але і навколо нас. Переду­сім, у природі, у пам’ятках героїчного минулого. Уже після сходження всіх учасників переповнювали емо­ції, захоплення від цієї самопожертви, гордості, за героїв своєї землі, розуміння їхньої боротьби та подвигу в ім’я рідної держави.

Василь ІВАСЮК,

студент факультету журналістики Львівського національного університету ім. І. Франка.

 

Прокоментуй!

Залиште коментарій

*

!!! Коментарій буде розміщено після погодження модератором !!!