13 травня 2011, 11:06 | Рубрика: Духовність
Версія для друку
968 переглядів
У неділю, 15 травня, о 13-ій год. у Музеї історії Надвірнянщини відкриється виставка авторської ляльки Оксани Смереки-Малик «Оксанина лялька».
Це четверта персональна виставка майстрині, яка першу ляльку створила навесні 2010-го. Колекція продовжує традицію автора творення циклами: «Карпатія: дівки, газдині, молодиці», «Князівни і боярині», «Львів’янки – пані та панянки», «Маків цвіт», «Пори року», «Ангельські хори», «Веснянки» тощо.
Оксанині ляльки, як і обереги – без облич, проте вони відрізняються від звиклих народних ляльок-оберегів. Основою ляльки є традиційна мотанка, зроблена без голки, однак Оксана вимотує її на основі, сама ж каже, що її лялька – це «каркасна мотанка». Ці ляльки дуже динамічні, наче в русі. Динамічні цілі композиції, в яких, наприклад, сперечаються дві молодиці, чи дівчата стоять колом в очікуванні танцю, а чи городянки поспішають на каву. Тут навіть не костюми, а самі пози передають характер і типаж, створюють враження живої картини. Колориту додають голівки, а тут уже потрібно особливого хисту – викрутити очіпок, зав’язати хустку, сплести вінок чи чільце.
Кольори – від яскравих карпатських мотивів до бежевих – у міських та до білих зі сріблом, у князівському вбранні, – ніби відбивають українське суспільство з його культурою одягу. Це наче живий театр. Колір тканини та її фактура – те, з чого починається лялька. Оксана Смерека-Малик каже, що ніколи не задумує наперед ідеї ляльки – просто бере шматочок тканини, тулить до нього інший – і руки працюють, а матеріал підказує. Улюблені матеріали майстрині – льон, вовна, шовк. Особливо вдалою знахідкою є аплікація з декоративних стрічок.
Виставка триватиме до 29 травня ц. р.
Наш кор.
Оксана Смерека-Малик фахову освіту філолога-романіста здобула у Львівському університеті ім Івана Франка. Зараз – директор Художнього ліцею при Львівській національній академії мистецтв. Дитячі і шкільні роки провела у Надвірній. Авторка трьох поетичних книг. Писанкарка.
Як майстер авторської ляльки дебютувала персональною виставкою в Національному центрі народної культури ім. Івана Гончара в Києві у серпні 2010-го. Учасник ІІ Львівського фестивалю «Ляльковий світ», виставок «Авторська ялинка», «Мистецький вертеп», фестивалю «Етнолялька 2011», фестивалю майстрів народного мистецтва «Україна! ЙоЙ». У лютому 2011-го – персональна виставка у Львівському художньому ліцеї при ЛНАМ, у квітні – у Палаці мистецтв музею «Дрогобиччина». На завершення фестивалю «Етнолялька 2011» спільно з черкаською майстринею Ларисою Теліженко створила 3-метрову ляльку-мотанку, що увійшла до Книги рекордів України.