Газета по-надвірнянськи
 

Особливості посвідчення договору дарування земельної ділянки

27 травня 2011, 11:41 | Рубрика: Влада, Закон Версія для друку Версія для друку 2,936 переглядів

Із зародженням в Україні цивільних правовідносин широко розвинувся і набув важливості договір дарування. Договір дарування належить до безоплатних правочинів, за умовами якого обдаровуваний не має перед дарувальником будь-якого зобов’язання матеріального характеру. Особливий порядок передбачений щодо дарування нерухомих речей, зокрема, земельних ділянок.

Відповідно до частини другої статті 719 Цивільного кодексу України договір дарування нерухомої речі укладають у письмовій формі і він підлягає нотаріальному посвідченню. Договір дарування посвідчують за умови подання документів, що підтверджують право власності на майно, що відчужується. Крім того, при посвідченні договору дарування земельної ділянки, іншого нерухомого майна нотаріус перевіряє від­сутність заборони відчуження або арешту майна.

Відповідно до статті 126 Земельного кодексу України право власності на земельну ділянку, набуту у власність із земель приватної власності без зміни її меж, цільового призначення, посвідчують, зокрема, договором дарування. При набутті права власності на земельну ділянку, зокрема, на підставі договору дарування державний акт на право власності на земельну ділянку долучають до документа, на підставі якого відбувся перехід права власності на земельну ділянку.

На державному акті про право власності на земельну ділянку нотаріус, який посвід­чує договір дарування, та орган, котрий здійснює державну ре­єстрацію прав на нерухоме май­но та їх обмежень, робить відміт­ку про відчуження земельної ділянки із зазначенням документа, на підставі якого відбулося відчуження. Право власності на земельну ділянку в обдаровуваного виникає з моменту державної реєстрації цього права. Отже, при посвід­ченні договору дарування земельної ділянки обдаровувана особа не виготовляє новий державний акт на земельну ділянку, яка їй подарована. Відчужують частину земельної ділянки з виділенням її в окрему земельну ділянку після отримання її власником державного акта, що посвідчує право власності на сформовану нову земельну ділянку. При укладенні договорів дарування необхідно до­тримуватися спеціальних правил, встановлених для від­чуження частки у спільному майні.

Договори про відчуження нерухомого майна подружжя, що належить їм на праві спільної сумісної власності, посвідчує нотаріус за наявності письмової згоди другого з подружжя (ст. 65 Сімейного кодексу). Договори про відчуження нерухомого майна можуть бути посвідчені нотаріусом і без згоди другого з подружжя, якщо з правовстановлюючого документа, свідоцтва про шлюб та інших документів видно, що зазначене майно є не спільною, а особистою власністю одного з подружжя (набуте до реєстрації шлюбу, одержане у дарунок або в порядку спадкування, здійснено поділ майна, набутого під час перебування у заре­єстрованому шлюбі, тощо). Договір про відчуження нерухомого майна може бути посвід­чений без згоди другого з подружжя також у випадках, коли місце проживання його невідоме. На підтвердження цієї обставини повинна бути подана копія рішення суду про визнання другого з подружжя безвісно відсутнім, яке набрало законної сили.

Отже, дарування завжди є договором, заснованим на вза­ємній згоді сторін, який передбачає волевиявлення сторін договору, має бути вільним і від­повідати внутрішній волі дарувальника та містити згоду обдаровуваної особи безоплатно прийняти пропоноване майнове право.

Роман ГУМЕНЮК,

приватний нотаріус Надвірнянського районного нотаріального округу.

 

Прокоментуй!

Залиште коментарій

*

!!! Коментарій буде розміщено після погодження модератором !!!