Газета по-надвірнянськи
 

Здав бичка чи теличку – одержиш дотацію від держави

6 травня 2011, 10:54 | Рубрика: Влада, Економіка Версія для друку Версія для друку 1,635 переглядів

Ще на початку квітня ц. р. поділився своєю бідою з редакцією нашої газети житель с. Назавизів С. Ф. Гурмак. Річ у тому, що заготівельник ВАТ «Івано-Франківський м`ясокомбінат» Мирон Павлюк 4 квітня 2011 р. прийняв у нього теличку вагою 380 кг, заплативши 5206 грн. У приймальній квитанції, яку виписав господареві, вказав «у т. ч. дотація». При цьому пояснив, що за здану високовагову тварину він одержить ще і дотацію від держави. А ще порадив зайти у сільську раду, взяти довідку про те, що він дійсно здав ВРХ, і занести її в Державну інспекцію за якістю та формування ресурсів сільськогосподарської продукції ОДА, котра працює в районі.

Необхідної довідки Степанові Федоровичу не видали. Ця відмова і стала причиною відвідання «Народної Волі».

Перейнявшись проблемою нашого читача, ми вирішили детально з`ясувати всі перипетії на шляху від здачі вирощеної ВРХ до одержання дотацій від держави, оскільки в по­дібну ситуацію потрапляє більшість краян, у Державного інспектора якості та формування ресурсів сільськогосподарської продукції ОДА Івана Кучара.

– Начебто все вірно відо­бразив заготівельник у приймальній квитанції за № 0011206, – каже Іван Михайлович. – Заготівельна ціна за 1 кг живої ваги тоді складала 13,70 грн. Проте з тих чи інших причин помилково написав «у т. ч. дотація». Адже з 1-го січня 2011 р. заготівельні організації, до яких належить ВАТ «Івано-Франківський м`ясокомбінат», держава перестала дотувати. Така практика існувала протягом 2009-2010 років. Цьогоріч діє єдина вартість зданої тварини. Дотує селян суто заготівельна організація.

– Як виглядало це все в минулому році?

– Дотацію, яку надавали з боку держави безпосередньо фізичним особам за зданий високоваговий молодняк у 2010 році в Україні, не виплачували. У березні цього року Кабінет Міністрів України прийняв Постанову № 181 «Про затвердження розмірів виплат для надання державної підтримки галузі тваринництва на 2011 рік». Мова йде про дотування фізичних осіб за зданий високоваговий молодняк у 2011 році. На жаль, ще не визначено ліміти кош­тів, але добре, що справа просувається у вигідному для громадян напрямку. Якщо це невдовзі і станеться, то дотуватимуть зі стабілізаційного Фонду Держбюджету.

Дотація, яка відображена в ціні попередніх років, несу­місна з дотацією, котру нараховували людям тоді за здану ВРХ-молодняк. Це дві різні речі. Бо першу дотацію держава повертала заготівельним організаціям, а друга, яку приймала Державна інспекція за якістю та формування ресурсів сільськогосподарської продукції – дотація держави фізичним особам за відгодований і зданий високоваговий молодняк ВРХ. Але чимало громадян-здавачів худоби, які здали свої приймальні квитанції в Держінспекцію, і досі чекають на дотацію від держави. Боргів накопичилося багато. Скажімо, за грудень 2008 р. 52 особи не отримали 63254 грн. 80 коп. дотації, за 2009 рік – 593 особи – 271790 грн. Отже, держава заборгувала краянам за ці 2 роки 335044 грн. 80 коп. Торік узагалі відсутні будь-які урядові документи про дотування фізичних осіб за здану ВРХ.

– Яким чином відстежують відповідні служби кіль­кість поголів`я ВРХ, яку скуповують у жителів району заготівельні організації з інших областей?

– Таку інформацію сьогодні надати неможливо. Згід­но з постановою Державного управління статистики України за худобу, яку, наприклад, забрала Тернопільська область із Надвірнянщини, звітує Тернопілля. Звітують не за місцем вирощування та здачі ВРХ, а за місцем забиття тварини, переробки м`яса.

Попередньо діяв інший принцип. Тоді ми і володіли інформацією про переміщення за межі району високовагового молодняка. Нинішній метод погоджений відповідним Листом урядових структур. Тому нині такого обліку не ведемо.

– Повернімося до випадку зі Степаном Гурмаком із Назавизова. У приймальній квитанції заготівельник не вказав свого прізвища. Він зобов`язаний це робити?

– Представник заготівельної організації обов`язково повинен заповнювати всі реквізити у формі ПК-2. А ще вка­зувати дотаційна чи ні тварина, юридичну адресу жи­теля, в якого закуповує тварину, ідентифікаційний код, ідентифікаційний номер ВРХ, дату здачі худоби, її стать, вікову групу, паспортні дані здавача та його підпис, а також прізвище того, хто прийняв ВРХ.

Приймальну квитанцію засвідчує печатка закупівельної організації, в даному випадку ВАТ «Івано-Фран­ківський м`ясокомбінат», штамп цього підприємства і печатка заготівельника, бо він – суб`єкт підприємницької діяльності. У нашому випадку на цьому документі штамп відсутній. Бо це бланк строгої звітності, пронумерований. Видає його бухгалтер підпри­ємства під звіт.

Якщо б мені в Держінспекцію принесла людина таку приймальну квитанцію без одного з цих атрибутів на оформлення державної дотації, при умові її існування, то я не прийняв би її. Достовірність цього документа мають засвідчувати підписи директора і головного бухгалтера підприємства та  заготівельника.

– Іване Михайловичу, чи обов`язкова довідка з сіль­ської ради?

– Необхідний перелік документів для пред`явлення в Держінспекцію з метою оформ­лення державної дотації завжди передбачено в Урядовій постанові. Довідку з сільської ради обов`язково має представити товаровиробник із вказаним у ній ідентифікаційним номером тварини. Селянина-здавача ВРХ зобов`язували відкривати розрахунковий рахунок у Надвірнянському відділенні Ощадбанку, маючи при собі документ, який посвідчує особу (паспорт).

– Вам не здається, що заготівельники намагаються завжди, так би мовити, «об­вести-обкрутити» людину навколо пальця?

– Це «хвороба» заготівельників. Тими чи іншими методами вони завжди прагнутимуть виманити у краян худобу, запевняючи здавачів у дотації держави. Їм всеодно: буде вона чи ні.

Варто знати і про те, що заготівельні організації будь-якої форми власності не мають права заготовляти неідентифікований молодняк ВРХ.

Микола ПИТЛЮК

«Народна Воля»

 

Прокоментуй!

Залиште коментарій

*

!!! Коментарій буде розміщено після погодження модератором !!!