(Закінчення. Поч. у «Народній Волі» № 64-66 від 3 червня ц. р.)
Пріоритети української модернізації
У рамках проголошеного президентом і урядом курсу на модернізацію України головний пріоритет – модернізація економіки. Переконаний, сьогодні це єдиний шанс забезпечити повноцінний розвиток нашої країни.
Що означає модернізація по-українськи? Про які першочергові кроки і пріоритети сьогодні йдеться?
Інвестиції – ключ до модернізації
Насамперед, Україні необхідно знайти своє місце в глобальній економіці, використовуючи ті конкурентні переваги, які вона має, провести правильне позиціонування і створити сприятливі умови для інвестора. Тому пріоритет номер один – радикально поліпшити інвестиційний клімат. Безперебійний приплив іноземних інвестицій в українську економіку – ключ до її модернізації.
Зазначу, що сьогодні всі провідні держави світу ведуть жорстку конкуренцію за інвестиційні потоки, переспрямовуючи їх у свої економіки. Так, світовий інвестиційний ресурс величезний, тільки 2010 року у світі у формі прямих іноземних інвестицій надійшло близько 1,1 трлн. дол. Ринки, що розвиваються, змогли одержати близько половини цієї суми. А Україна, яка практично на чверть збільшила приплив ПІІ в 2010 році порівняно з 2009-м, задовольнялася лише 5,8 млрд. І це при тому, що Південно-Східна Європа і СНД одержали понад 70 млрд. дол. ПІІ (за даними Global and Regional FDI Trends in 2010, UNCTAD). Для того щоб і ми ефективно включилися в цей процес, інвестування в Україну має стати комфортнішим, ніж у найближчих конкурентів. З цією метою влада і розпочала кардинальні реформи – дерегуляцію, боротьбу з корупцією, модернізацію інфраструктури, розвиток фінансового ринку і багато іншого.
Упевнений, що у світі знайдеться небагато країн, які за такий короткий час виконали б такий величезний обсяг нормативної і законодавчої роботи зі спрощення ведення бізнесу. Усього за рік змінено і прийнято сотні нормативно-правових актів.
Значні кроки зроблено щодо спрощення дозвільної системи. Важливо, що ми запровадили декларативний принцип ведення ряду видів підприємницької діяльності.
Кількість різних дозвільних документів зменшилася майже вдвічі: якщо раніше їх було понад 200, то сьогодні – 134. Наприклад, не треба одержувати дозволи на будівництво тимчасових споруд і об’єктів, які не становлять небезпеки для життя людей. А під цю категорію підпадають невеличкі офіси, магазини, кафе, ресторани, майстерні. Тобто саме те, що належить до малого бізнесу.
Значно спрощено і прискорено дозвільні процедури в будівництві. Якщо раніше цей процес міг розтягтися на рік-півтора, то нині він триває максимум два місяці. Кількість дозвільних процедур і погоджень зменшилася майже вчетверо – з 93 до 23.
Ми скасували ліцензування 90% видів робіт (2046 із 2268) і 30% видів діяльності (23 із 78). Крім того, більшість ліцензій стали безстроковими, і для їхнього одержання тепер треба збирати меншу кількість документів. Експерти підрахували, що всі ці заходи заощаджують підприємцю 23 дні на рік, які раніше він мав витрачати на збирання різних дозволів і довідок.
Крім того, тепер чиновник особисто відповідатиме за створення нових адміністративних перешкод для бізнесу. Вже ухвалено закон, який істотно посилює відповідальність держслужбовців. Наприклад, якщо чиновник зволікає з видачею ліцензії, необгрунтовано відмовляється її видавати, підписує регуляторний акт, який не пройшов обговорення з громадськістю, тощо, йому першого разу загрожує штраф до 850 грн., а другого – звільнення.
Процес дерегуляції розгорнувся і в регіонах. На початку цього року було ухвалено закон про прискорений перегляд регуляторних актів, прийнятих органами місцевого самоврядування.
Важко, але впевнено відбувається реформа системи адміністративних послуг. Ми значно скоротили кількість платних послуг – підприємства і громадяни більше не повинні сплачувати за десятки непотрібних довідок.
Твердо переконаний, що в основі нових підходів має бути нова філософія відносин держави і суспільства. Ідеологія нашої реформи полягає в тому, щоб звести до мінімуму особисте спілкування громадян з чиновником. Необхідно максимально використовувати можливості інтернет-технологій. У цьому разі значно зменшуються можливості для корупції. Вже через два місяці почне працювати механізм електронної реєстрації юридичних і фізичних осіб-підприємців, а також відповідний взаємообмін інформацією між усіма учасниками держреєстрації. Це –один із перших кроків до електронного уряду.
У результаті буде створений єдиний веб-портал надання адміністративних послуг, через який громадяни та представники малого і середнього бізнесу зможуть одержувати послуги в режимі онлайн. Робота в цьому напрямі вже ведеться.
Ми вже значно спростили відкриття та закриття бізнесу. Так, засновники юридичних осіб тепер самі зможуть визначати розмір статутного фонду. Також вони зможуть використовувати модельні статути, які допоможуть заощаджувати час і гроші на їхню розробку і нотаріальне засвідчення.
Одне з головних завдань – забезпечити ефективну та прозору роботу механізму державно-приватного партнерства.
Точки зростання української економіки
У лютому ц. р. затверджено урядову Програму розвитку інвестиційної-інноваційної діяльності.
На відміну від своїх попередників, які підтримували «всіх і вся» (а по суті, як слід нікого), ми визначили пріоритетні напрями. Мета програми – реконструювати та модернізувати економіку України, вивести її на новий технологічний рівень.
Програма передбачає два етапи. На етапі виходу з інвестиційної кризи (2011-2012 роки) планується поліпшити умови для інвесторів, активно підтримувати галузі, які працюють на внутрішній і зовнішній попит, накопичувати інвестиційні ресурси. Йдеться про аграрний, військово-промисловий і гірничо-металургійний комплекси, машинобудування та легку промисловість.
Уряд уже збирає інформацію про інвестиційні плани компаній на 2013-2015 роки, щоб забезпечити безперервність і збалансованість інвестиційних процесів на основі державно-приватного партнерства.
На другому етапі (2013-2015 роки) ми концентруватимемо ресурси в тих секторах, які визначають обличчя економіки майбутнього.
Ставка на інтелект та інновації
Ці поняття справді мають стати основою сучасної української економіки. На них у результаті має припадати левова частка в кожному виробничому циклі, у кожному продукті з маркуванням «made in Ukraine».
Реформи в сфері науки та інновацій уряд планує здійснювати в два етапи. Основне завдання першого етапу — створення інституціональних і економічних передумов для активізації інноваційних процесів.
Державі необхідно підтримувати розвиток прикладної науки на базі нових підходів у національній фундаментальній науці. Уже 200 тис. старшокласників у всіх областях залучені в роботу Малої академії наук – унікальної науково-освітньої мережі, відтвореної за часів першого прем’єрства Віктора Януковича. Президент України поставив завдання створити представництва цього чудового інтелектуального центру в кожному районі країни.
На другому етапі реформування в сфері науки та інновацій (2013-2015 роки) має бути забезпечене ефективне впровадження вже створених продуктів. Передбачено чітку систему фінансової підтримки інноваційної діяльності, механізмів здешевлення кредитів і заохочення комерційних банків до активного кредитування інноваційних проектів. До конкурсів для одержання державної підтримки допускатимуться тільки самоокупні проекти.
Енергоефективність як національний інтерес
Особливо хочу наголосити на ще одному ключовому пріоритеті – енергоефективності економіки. Звичайно, передусім ми говоримо про модернізацію наших промислових підприємств. Але завдання значно ширше. Ми також ведемо активну роботу зі створення умов для підвищення власного видобутку енергоресурсів – як традиційних нафти, газу і вугілля, так і альтернативних – сланцевого газу, газу із щільних порід, вугільного газу метану тощо.
Триває робота з розвитку енергетики з відновлюваних джерел, удосконалення законодавчої бази, залучення в цей сектор міжнародних інвесторів. Розробляються плани з модернізації всієї енергетичної інфраструктури з урахуванням перспектив розвитку кожного регіону.
Ми вимагаємо від керівників областей, щоб вони максимально активно працювали з підприємствами, інвесторами, допомагали модернізувати виробництво, соціальну сферу та житлово-комунальний комплекс. Це питання конкурентоспроможності всієї держави.
Кадри знову вирішують усе
Економічна модернізація неможлива без модернізації кадрової політики. Нині як ніколи гостро відчувається потреба у висококваліфікованих державних менеджерах, спроможних якісно та своєчасно виконувати поставлені президентом завдання. Тому жорстка кадрова політика покликана покінчити з гальмуванням реформ на всіх рівнях.
Нам потрібні найкращі з кращих – молоді, прогресивні, амбіційні, які знають іноземні мови. Саме такі мають створювати ефективну економіку України. Нам потрібні справжні патріоти, які прийдуть із палким бажанням побудувати успішну країну. Міністерство економічного розвитку та торгівлі найближчим часом проведе конкурс для оновлення штату.
Соціальний діалог – запорука успіху модернізації
І насамкінець. На відміну від ряду інших держав, ми маємо кардинально перебудувати всі сфери нашого життя.
Ми хочемо заявити, що успішна Україна – це соціальний діалог плюс модернізація всієї країни.
Адже довіра – це і політична, і економічна категорія, а не тільки морально-філософська. Довіра громадян – це теж свого роду інтелектуальний капітал, без якого неможливо модернізувати країну. Без діалогу неможливо досягти розуміння і підтримки дій влади. Від себе можу запевнити, що Кабмін узяв реальний курс на відкритий діалог із суспільством.
Що ж до нашого Міністерства економічного розвитку і торгівлі – ми станемо справжнім міністерством відкритих дверей.
Андрій КЛЮЄВ,
перший віце-прем`єр-міністр України.
(Газета «Дзеркало тижня. Україна» № 19 від 27 травня ц. р. З деякими скороченнями).
Слава Богу, цей маразм ніхто не читає, крім Гриджука