3 червня 2011, 11:31 | Рубрика: Влада, Економіка Версія для друку
820 переглядів
Залишаючись багатообіцяючою територією на карті Європи, наша країна тривалий час жила потенціалом минулого. Україна дотепер не досягнула навіть 70% від рівня власного ВВП останнього радянського 1990 року. За цей час світова економіка номінально зросла майже втричі. Не дивно, що через слабкість нашої економіки і прорахунки державного управління повною мірою виявився вплив світової економічної кризи. Україна лише за один рік втратила 15% національного виробництва. Швидко й ефективно рухатися вперед ми зможемо, лише об’єднавши зусилля навколо амбіційних цілей – за найближчі п’ять-сім років ми повинні докорінно змінити свою країну.
Держава як головний стратег модернізації
У всіх країнах, які досягли значних результатів у своєму розвитку за порівняно короткий час, не можна не зазначити визначальної ролі держави в довгостроковому стратегічному плануванні. Світова економічна криза вкотре чітко показала, що бізнес – чудовий тактик, але поганий стратег. Ринок не може планувати розвиток країни. Та й узагалі, це не його завдання. І цього разу саме держави взяли на себе роль антикризових менеджерів. Україна, залишивши позаду нестабільність і постійні конфлікти у владі, сьогодні має всі можливості стати на шлях стійкого економічного зростання.
Ювілейний 20-й рік незалежності України визначений Президентом як період докорінних змін і модернізації. У щорічному посланні до Верховної Ради Президент Віктор Янукович наголосив, що саме «2011 рік має стати періодом побудови нової нормативно-правової бази захисту прав інвесторів, упровадження сучасних механізмів промислової політики і надання державної підтримки високотехнологічним підприємствам і секторам економіки. Водночас в Україні залишається значний нереалізований потенціал внутрішнього інвестування. Для того, щоб мобілізувати ці ресурси, насамперед необхідно зацікавити громадянина інвестувати в майбутнє. Ми повинні відродити попит на науку як основу ефективності національної економіки». Підпишуся під кожним словом Президента. Більш того, переконаний, поза парламентською трибуною і телеекранами, поза популістськими шоу, те саме зробить і українська опозиція.
Безумовно, цілковите розуміння заявлених президентом процесів має і Кабінет міністрів України. Прем’єр-міністр Микола Азаров визначає модернізацію економіки тим пріоритетом, який постійно перебуватиме в центрі уваги уряду. На переконання прем’єр-міністра, технологічна відсталість нашої промисловості – це вирок для країни. Справді, ступінь зносу основних фондів в Україні перевищила 60-відсоткову позначку (на транспорті – понад 80%). Нині щороку оновлюється тільки близько 5% основних фондів.
Вперше за роки незалежності ми змогли реально перейти від ручного управління країною до нормального середньострокового і довгострокового планування, без якого не буває значущих досягнень.
Вперше влада має чіткий план дій – Програму економічних реформ президента України на 2010-2014 роки. Кабінет міністрів завершує роботу над Програмою соціально-економічного розвитку країни на 2012 рік. Цей документ насамперед визначає цілі і завдання влади на наступний рік. Він також містить конкретні показники, за якими суспільство зможе оцінити якість її роботи в тій чи іншій сфері. І лише на основі чіткого розуміння цілей і завдань формуватиметься державний бюджет. Відтепер схема має бути тільки такою: цілі – завдання – механізми – очікувані результати – ресурси (фінансування).
Таку саму програму ми почали готувати на 2013-2015 роки.
Андрій КЛЮЄВ,
перший віце-прем`єр-міністр України.
(Продовження)