Газета по-надвірнянськи
 

Обережно: гриби!

3 червня 2011, 10:57 | Рубрика: Здоров`я Версія для друку Версія для друку 887 переглядів

Щорічно в Україні виникає 1-2 тис. важких отруєнь грибами, що в 10-15% випадків закінчуються смертю. Отруєння грибами спостерігають переважно рано навесні та наприкінці літа.

Перший тривожний сигнал уже пролунав і в нашому районі: 16 травня ц. р. у райСЕС надійшло термінове повідомлення про отруєння грибами. Зі слів хворого В., 1962 р. н., жителя с. Максимець, отруєння настало 12 травня ц. р. через кілька годин після вживання весняних грибів – зморшків, у т. ч. і від­вару з них. У зв’язку з важким перебігом хворого через день відправили в Івано-Фран­ківськ. Але врятувати його не вдалося.

Зморшки їстівні відносяться до групи умовно-їстівних грибів, які вживають лише після 10-15-хвилинного відварювання (відвар вилити!). Потім використовують для супів, смаження. Зморшок їстівний часто плутають із смертельно отруйним грибом – сморчком звичайним, який відноситься до гепато-нефро­тропних грибів.

Симптоми отруєння сморчками з’являються через 6-10 годин після вживання грибів: ріжучі болі в шлунку, нудота, блювота, рідко пронос, сла­бість. На другий-третій день захворювання виникають жовтяниця і гемоглобінурія. У тяжких випадках спостерігається марення, сильний головний біль, адинамія, збіль­шення печінки та селезінки. Одужання в легких випадках настає через одну-дві доби, при отруєннях середньої важкості – через чотири-сім діб, у тяжких випадках – через кілька тижнів. Леталь­ність при цих отруєннях від 14% до 36%; смерть, як правило, настає на третю-четверту добу.

 

Як запобігти отруєнню грибами?

Кладіть у козуб тільки ті гриби, в яких ви абсолютно упевнені; не збирайте старих, пліснявих та червивих грибів, тому що вони містять у собі небезпечні продукти розпаду. Не збирайте гриби біля заліз­ниць, автомагістралей та в промислових зонах. Гриби мають здатність вбирати та накопичувати в собі токсичні речовини, набуваючи при цьому отруйних якостей. Не збирайте гриби в поліетиленові пакети, в них вони запарюються, задихаються, швидко псуються. Особливо уважними будьте при збиранні грибів, які мають отруйних двійників.

Усі гриби перед вживанням обов’язково відварюйте, а відвар зливайте. В сирому вигляді навіть білий гриб може спричинити отруєння. Ретельно перевіряйте гриби, зібрані дітьми, не довіряйте їм приготування грибних страв. Коли сталося отруєння грибами – негайно викликайте лі­каря. До його приходу дайте хворому ліки для очищення шлунку (блювотні чи проносні), а щоб розбавити концентрацію отрути – молоко чи солону воду, але в жодному разі не спиртні напої, бо алкоголь сприяє включенню отруйних речовин у кровообіг.

Усім, хто з`їв підозрілу страву, хоч і почуває себе здоровим, слід звернутись до лі­каря.

Єдиний захист від отруєнь – досконале знання грибів і уважність.

Мирослава ДАСЮК,

завідувач відділення гігієни харчування

райсанепідемстанції.

 

Прокоментуй!

Залиште коментарій

*

!!! Коментарій буде розміщено після погодження модератором !!!