22 липня 2011, 14:02 | Рубрика: Духовність Версія для друку
839 переглядів
З приходом німецьких військ влітку 1941 року на терени Західної України громадськість почала організовувати своє самоврядування та створила сітку тимчасових управ.
Після втечі радянських органів місцеве населення кинулось до тюрем НКВС розшукувати своїх рідних, але, як виявилось, тільки за 2 тижні в червні 1941 р. московські людожери жорстоко замордували у в’язницях західної України кілька десятків тисяч людей.
26 липня 1941 р. у південній частині м. Надвірна, біля лісу Буковинка, знайдено могилу помордованих більшовиками в’язнів. Косарі, які косили там траву, натрапили на свіжий гріб, який виявився братською могилою. Повідомлена лікарська комісія приїхала наступного дня і після розкриття могили підтвердила закопаних 82 трупи. Тіла були покалічені, руки поламані і позв’язувані дротом за спину. З документів при жертвах зрозуміло, що це в’язні тюрми в Станіславові, швидко зліквідовані перед втечею більшовиків.
3 серпня 1941 року на міському цвинтарі у Надвірній відбулись похорони 82 жертв. Поховання набуло розголосу і до Надвірної з’їхались тисячі людей, на що жандармерія виявилась безсильною. На братській могилі встановили дубовий хрест із написом: «82 жертви большевицького терору».
І ось минає 70 років від тих подій. Спогади відлунням нагадують про десятки невинно убієнних і закатованих. Про це, зокрема, згадується у таких виданнях як «Українські щоденні вісті» та «Український визвольний шлях» 1960-их років, а також у публікаціях нашого краянина Михайла Дем’янчука. Пам’ятаймо і ми про це.
Наталія ЗВАРЧУК,
науковий працівник Музею історії Надвірнянщини.