Газета по-надвірнянськи
 

Поклонились козацьким могилам під Берестечком

19 липня 2011, 10:20 | Рубрика: Духовність Версія для друку Версія для друку 702 переглядів

Нещодавно до місця найбільшої битви за кількістю її учасників в європейській історії до кінця ХІХ ст. під м. Берес­течко, з`їхалися небайдужі до своєї минувшини патріотично налаштовані представники українського суспільства з усіх куточків України.

За історичними даними, загальна кількість учасників цієї битви перевищувала 300 тис. Козацьке військо Богдана Хмельницького героїчно билося з військом поль­ського короля, але через зраду союзників-татар козаки опинилися в оточенні, Богдан Хмельницький потрапив у полон і лише ціною жит­тя понад 10-и тисяч козаків, наказному гетьманові Іванові Богуну вдалося вивести з оточення і врятувати до 100-тисячне військо козаків.

Поклонитися прахові героїв-козаків, які полягли в жорстокому бою, приїхали і ми – ветерани НГВУ «Надвірнанафтогаз». Цього дня прогресивна, патріотично налаштована громадськість України відзначала 360-ту річницю битви під Берестечком.

Участь у цих дійствах взяли представники духовенства на чолі зі Святійшим Патріархом Київським і всієї Русі-України, Предстоятелем УПЦ КП Філаретом, народні депутати, політики, діячі культури і мистецтва, інтелігенція, але, на превеликий жаль, не було представників вищої виконавчої влади.

Урочисті заходи розпочали з покладання квітів до пам’ятника загиблим козакам. Першим поклав вінок у супроводі духовенства Блаженніший митрополит Фі­ларет, і зразу згадалися його слова, сказані тут раніше… «Ми сьогодні згадуємо наших славних гетьманів і козаків, які загинули тут. Чому вони загинули? Тому що вони любили свою землю, любили свою Батьківщину, були вірними православній вірі. І за віру, за волю своєї Вітчизни, вони віддали своє життя. Вони засвідчили, що патріотизм, любов до своєї землі є святе, Богом благословенне почуття».

Найбільше враження на ветеранів справив саркофаг-гробниця козацької усипальниці, де покояться кістки біля семи тисяч загиблих козаків, і стародавня Михайлівська дерев’яна церква, побудована в 1650 р. у с. Острів. Будучи найближчим православним храмом, поблизу якого мала відбутися битва під Берестечком, храм обрали для урочистого богослужіння 20 червня 1651 року, де перед битвою з поляками за Божественною літургією молився та причащався гетьман Богдан Хмель­ницький.

У 1912 р. церкву перенесли із с. Острів на меморіал «Козацькі могили». На зво­рот­ньому шляху відвідали Почаївську Свято-Успенську Лавру. Поїздка видалася цікавою і ветерани висловлювали вдячність організаторові Парасці Зимі, а також адміністрації НГВУ «Надвірнанафтогаз» (нач. Володимир Чуприна)  й особливо президії профспілкового комітету НГВУ та його голові Юрію Костику за фінансову підтримку цього заходу.

Мирослав ЗІНЯК,

член ради ветеранів  НГВУ «Надвірнанафтогаз».

 

Прокоментуй!

Залиште коментарій

*

!!! Коментарій буде розміщено після погодження модератором !!!