Газета по-надвірнянськи
 

Поступ Надвірнянщини: трудові здобутки району

1 липня 2011, 11:30 | Рубрика: Влада, Економіка Версія для друку Версія для друку 2,142 переглядів

Минулої суботи голова РДА Володимир Калічко на черговій прес-конференції для місцевих ЗМІ здебільшого говорив про спільну діяльність райдержадміністрації, районної ради, органів місцевого самоврядування, спрямовану в останні п`ять місяців ц. р. на вирішення завдань, котрі визначені Програмою соціально-економічного та культурного розвитку району на 2011 рік.

До позитивних досягнень соціально-економічного розвою голова РДА зачислив активізацію роботи промислових підприємств району. З початку року НГВУ «Надвір­нанафтогаз» розпочало розробку Микуличинського нафтогазоконденсатного родовища. Тут відновлено видобуток вуглеводнів. Із 12 експлуатаційних свердловин відновлено 8, забезпечено добовий видобуток нафти – 30 тонн; ПАТ «Нафтохімік Прикарпаття» у травні ц. р. розпочало переробку нафти. Після тривалої перерви розпочало випуск продукції ПАТ «Серін-ліс». За 4 місяці 2011 р. під­приємства реалізували промислової продукції на 309,3 млн. грн., що на 14,4 відсотка більше, ніж у відповідному періоді торік.

Фрагмент прес-конференції

Зросли на 84,2 відс., у порівнянні з відповідним періодом минулого року, платежі в бюджет, у т. ч. по основних бюджетоутворюючих під­приємствах, на 81,9 відс. Надходження до районного бю­джету зросли на 21 відс., планові показники перевиконано на 4 відс.

Покращилась ситуація з фінансовим станом підпри­ємств району. Їхні прибутки зросли у 3,2 рази, а збитки зменшились на 74,1%. Зменшилась, у порівнянні з початком року, заборгованість по внесках у Пенсійний фонд на 5 тис. грн. Надходження страхових внесків, у порівнянні з відповідним періодом торік, зросли на 20,2%.

Середньомісячна номінальна заробітна плата штатних працівників за 1-ий квартал ц. р. склала 2378 грн. і зросла в порівнянні з 2010 р. на 5,9 відс. Повністю ліквідовано заборгованість з виплати заробітної плати на економічно-активних та підпри­ємствах, які тривалий час знаходились у стадії банкрутства. У порівнянні з відповідним періодом торік на 20,7 відс. зріс обсяг роздрібного товарообороту.

Протягом року в районі, за словами Володимира Калічка, створено 1034 нових робочих місць проти 872 у відпо­відному періоді минулого року. Покращено демогра­фічну ситуацію. Загальний приріст населення за 4 місяці – 76 осіб проти 37 осіб у 2010 р.

Вдалося стабілізувати освоєння інвестицій в основний капітал, які залишились на рівні минулого року, у той час, як темпи падіння в загальному по області склали 5,4 відс. Обсяги введення в експлуатацію житла зросли на 25,7 відс. За 1-ий квартал 2011 р. надходження прямих іноземних інвестицій зросли на 3,5 відс.

Протягом 5 місяців акти­візувалась робота в будівель­ній галузі. За цей час виконано будівельних робіт на 5128 тис. грн., що у 2,1 рази більше, ніж у відповідному періоді торік. Виготовлено проектно-кошторисну документацію на добудову та реконструкцію ЗОШ І-ІІІ ст. у селах Назавизів, Чорний Потік та до­шкільних навчальних закладів у селах Білі Ослави, Лісна Тарновиця та Камінне. У стадії завершення виготовлення її на будівництво ДНЗ у с. Пнів.

Виготовляємо проекти на будівництво шкільних спор­тивних залів у селах Заріччя, Перерісль, спортивного залу із плавальним басейном ДЮСШ відділу освіти РДА, спортивних майданчиків зі штучним покриттям у Крас­ній, Биткові, Ланчині, Верх­ньому Майдані, Цуцилові, а також актового залу Білоославської ЗОШ І-ІІІ ст.

Проведено тендер та розпочато роботи із реконструкції приміщення під ДНЗ у с. Пасічна. Завершуємо роботи із берегоукріплення річки Бистриця Надвірнянська в зоні відпочинку м. Надвірна.

На другий етап робіт із розробки схеми планування територій району в районному бюджеті на 2011 рік заплановано 99,9 тис. грн.

Протягом 4-го кварталу торік та у 2011 році активізувалась робота інвесторів щодо будівництва об’єктів малої гідроенергетики на гірських річках району.

Опрацьовуємо варіанти з інвесторами будівництва комплексу вітрових гідро­електростанцій.

Триває робота щодо створення в селищі Битків музею Надвірнянської нафти.

У галузі освіти особливу увагу приділяли енергозбе­рігаючим заходам. Зокрема, протягом цього часу частково проведено заміну вікон у 9 навчальних закладах на загальну суму майже 400 тис. грн. Всього замінено вікон майже у 75 відсотків освітніх закладів.

Протягом цього часу проводили ремонти котелень у Ланчинській ЗОШ І-ІІ ст. та внутрібудинкових систем опалення у Надвірнянських ЗОШ І-ІІІ ст. У Делятинському навчально-виховному комплексі проведено капітальний ремонт котельні із заміною котлів на енергозберігаючі та заміни 420 м/п теплових мереж на поліуретанові.

Незважаючи на досягнення, продовжив Володимир Калічко, у районі є ряд проблемних питань, які потребують негайного вирішення. Тривожить неритмічна робота протягом року основних промислових підприємств, перш за все пов’язаних із випуском нерудних будівельних матеріалів, меблів, столярних виробів; завершення будівництва другої черги підвідного газопроводу Надвірна-Ланчин; виготовлення генерального плану забудови селища Битків та виготовлення і коригування генпланів ін­ших населених пунктів району; ремонт доріг обласного і державного значення та комунальних доріг; впорядкування й очищення придорожніх канав та проведення благоустрою в населених пунктах району.

В інвестиційній діяльності проблемним залишається питання залучення інвестицій в економіку району. Зокрема є ряд вільних виробничих площ, де є потреба залучення інвестицій, з метою відновлення виробництв та створення нових робочих місць, зокрема, відновлення виробництва у РайСТ у с. Лісна Тарновиця, ЗАТ «Харчопродукт» у сели­щі Делятин.

Необхідно завершити виготовлення правоустановчих документів на землю під нав­чальні заклади; забезпечити фінансування робіт із будівництва другої черги Битків­ської ЗОШІ-ІІІ ст.; виготовити проектно-кошторисну документацію на будівництво Верхньомайданської ЗОШ І-ІІ ст., актового залу Білоославської ЗОШ І-ІІІ ст.; акти­візувати пошук джерел фі­нан­сування для добудови та реконструкції шкіл у Крас­ній, Чорному Потоці та Назавизові; відкриття ДНЗ у с. Білі Ослави; забезпечення підвезення дітей до навчальних закладів району згідно із Законом України «Про освіту»; відкривати додаткові групи дошкільного виховання дітей в інших населених пунктах.

Щодо галузі охорони здоров’я, то, на думку Володимира Калічка, необхідно прискорити реконструкцію пологового будинку ЦРЛ та оновити деяке рентгенологічне обладнання.

На запитання щодо реальних кроків розвитку туризму в районі Володимир Калічко сказав, що керівництво РДА зустрічалося з представниками ТзОВ «Скорзонера», яка сьогодні розробляє загальний план використання територій Бистрицької та Зеленської сільських рад з метою показу перспективи і можливостей Надвірнянщини в галузі розвитку туризму в рамках проведення в Карпатах зимової Олімпіади у 2022 році.

Спільно із ТРК «Надвірна» проводимо презентацію населених пунктів району, вивчаючи всі можливі варіанти задіяння інвестиційних проектів. В одному з урочищ села Білі Ослави маємо намір відкрити літній оздоровчий табір для дітей. Започатковуємо виготовлення проектно-кошторисної документації на цей об`єкт. У стадії виготовлення проект відновлення клубу дельтапланеризму в околицях цього ж села. Від­працьовуємо уможливлення табору «Здоров`ячко» в колишньому профілакторії ПАТ «Укрнафта» – «Плай» у селищі Битків.

Невдовзі делегація з Надвірнянщини знову відвідає Польщу для запозичення досвіду із відкриття музею під відкритим небом – музею нафтогазовидобутку в Биткові. Є щодо нього напрацювання, є проект. Залучено до цього науковців та студентів Івано-Франківського національного технічного університету нафти і газу. Триває маркування маршрутів, адже голова ОДА Михайло Вишиванюк зобов`язав і лісівників, і керівників районів створити умови на туристичних маршрутах, щоб під час пішохідних переходів любителі мандрівок мали де відпочити, сховатися від дощу та приготувати їжу. У нашому районі створимо для цього п`ять рекреацій­них зон. Між Красною і Надвірною вона вже діє. Анало­гічні комплекси запрацюють на Явірнику в Бистриці, між Парищем та Гаврилівкою, між Волосовом і Гаврилівкою. Дані маршрути уможливлять велосипедні та пішохідні переходи. Місця для цього відведено.

У Надвірнянщині вже діють 24 садиби сільського зеленого туризму. Звичайно, це дуже мало, тому зусилля спрямовуємо на розширення їх мережі.

Тепер у районі проходять практику студенти Івано-Франківського національного технічного університету наф­ти і газу, то ж ми залучили їх до написання своїх курсових робіт на основі інвестпроектів, які хочемо реалізувати у Биткові, Молодкові, Білих Ославах та Перерослі. Опісля, за завданням голови ОДА Михайла Вишиванюка, з кожного району відберуть по п`ять проектів для представлення в Мініс­терство закордонних справ України для поширення їх в іноземних державах, котрі, можливо, зголосяться для проведення спільних ро­біт на нашій території.

– У контексті цього дедалі гострішою стає проблема забезпечення туристів та жителів району екологічно чистою сільськогосподарською продукцією.

– На порядку денному – вивчення можливостей району щодо заготівлі екологічно чистої продукції. Як правило, продукція, котру вирощують селяни на своїх сільгоспугіддях, насправді такою є. А не на зразок тієї, яку пропонують ті держави, котрі володіють ринком, утримуючи високі ціни.

Головне наше завдання – створення заготівельно-збутових кооперативів, активізація роботи райспоживтовариства із притаманними йому функціями заготівельними та збутовими. Бо якщо селянин відчує, що має можливість здати вирощений урожай, то це заохочуватиме його до ще продуктивнішої праці на землі, розширення своєї господарки.

Проблема із гречкою у 2011-му багато чому нас нав­чила. Тому в районі цьогоріч ми посіяли 41 га гречки, збіль­шивши на 12 га площу від прогнозованої.

– Володимире Івановичу, Україна готується подати заявку на проведення Олім­пійських зимових ігор у 2022 році, яка має відбутися на території ТК «Буковель». Надвірнянщина дотична до даної місцевості. Чи пропрацьовуєте певні варіанти задіяння району в цій події?

– Щодо задіяння можливостей Івано-Франківщини, то залучать до Олімпіади-2022 не один Надвірнянський район чи місто Яремче. Є великі можливості в Долинського, Богородчанського та Верховинського районів, Ворохти та ТК «Буковель». Ми – в дуже вигідному положенні, оскільки на території, яка прилягає до нас, уже створена необхідна база, що є ареною для змагань міжнародного рівня. ТК «Буковель» у межах села Поляниця уже за­тісний. Адже гори доокіль цього населеного пункту не відповідають тим вимогам, які сьогодні пред`являє Між­народний Олімпійський комі­тет. Відсутній перепад гірсь­ких вершин від 860 до 630 метрів. Необхідні природні умови існують на територіях Бистрицької та Зеленської сільських рад. Очевидно, основні події розгортатимуться тут. Бо маємо вихід із Бистриці на Яремче, Закарпаття, а із Максимця – у Богородчанський район.

Якщо б ми зберегли вузькоколійку до перевалу Столи, звідки колись вивозили деревину, то нині могли б запустити нею «Карпатський трамвай» до ТК «Буковель», працював би уже на цьому відтинку сполучення туристичний маршрут. Не без того, що запропонуємо варіант-проект відновлення вузькоколійки інвесторам, оскільки в багатьох місцях збереглися сам насип для прокладання залізничної вітки і мости.

– Що роблять райдержадміністрація та районна рада для покращення якості наших доріг?

– Ми прекрасно все розуміємо, не сидимо, склавши руки, з надією, що до нас хтось прийде та відремонтує наші дороги.

Якщо в цьому році область з усіх ресурсів виділила нам для ремонту центральних автошляхів тільки 12 тонн бітуму, то власними зусиллями ми закупили і використали його вже 45 тонн із Кременчуцького та Лисичанського нафтопереробних підпри­ємств. Відпрацьовуємо ще один із варіантів – відремонтовано окислювач, виготовлено компресори, що уможливить виготовлення бітуму з гудрону, котрий випускає ПАТ «Нафтохімік Прикарпаття» у Надвірній. Сподіваємось на розуміння керівництвом ПАТ «Укрнафта» позиції РДА та ОДА щодо відпуску району гудрону не за перед­оплатою, а з послідуючою оплатою протягом 60 банкових днів. Якщо настане таке пого­дження, то ми готові окислювати гудроном 100 тонн бітуму та вкладати його в центральні дороги.

Район отримав транш у розмірі 4672 тис. грн. на ремонт комунальних доріг у населених пунктах. Визначаємо, які з них підлягають першочерговому полагодженню, а на яких зробити ямковий ремонт. Вважаю, що до кінця 2011-го ситуація на автошляхах району значно покращиться, якщо сприятиме погода.

– Збір, вивезення та ути­лізація сміття – неабияка проблема Надвірнянщини. Поки що протягом кількох років про це тривають лише розмови, а діюче сміттєзвалище у Надвірній уже вичерпало свій ресурс. Можливо, нарешті, напрацьовано якісь ефективні варіанти виходу зі складної ситуації?

– Ставимо питання, щоб на виділеній 20-гектарній земельній ділянці між Добротовим, Красною та Делятином розташувати сміттєсортувальний завод. Разом з тим в Івано-Франківську, Калуші і Коломиї передбачають реа­лізувати проекти з будів­ництва сміттєпереробних заводів, що уможливить і здачу туди сміття з нашого району. Активізовуємо роботу комунальних підприємств, які створені при Делятинській, Ланчинській селищних та Цуцилівській сільській радах. Фінансово ми їм допомагаємо – виділено з райбюджету на цей рік 120 тис. грн. Половину вже профінансовано, решту розпочнемо скеровувати, починаючи з липня.

– Чи може районна виконавча влада спільно з міською радою впливати на регулювання процесів цінового ажіотажу напередодні державних та релігійних свят?

– Звичайно, може. Але тільки за умови розширення райспоживтовариством мережі спеціалізованих магазинів. Це дозволить робити інтервенцію продукції на наш ринок, заготовленої за дешевшими цінами. Слушну пропозицію підтримано на зборах колективу райспоживтовариства. Водночас райдержадміністрація запропонувала ОДА уможливити використання овочево-продуктової бази райспоживтовариства, що у с. Лісна Тарновиця, для Богородчанського, Косівського, Верховинського, Надвір­нянського районів та Яремчанської міської ради за умови будівництва у Крихівцях поблизу Івано-Франківська обласної оптової продовольчої бази. Наразі цей об`єкт площею 1800 кв. м для зберігання овочів і фруктів у Лісній Тарновиці пустує. Всілякими способами намагатимемося її задіяти, бо сьогодні безпека продовольча передує безпеці енергетичній.

– Що стане родзинкою цьогорічних святкувань 20-ї річниці Незалежності Укра­їни?

– На мій погляд, у нас є хороший задум. Розпочато під­готовку для його втілення. Хочемо один із заходів, які проводитимемо, запропонувати до Книги рекордів України. Зокрема, створимо вишивану Книгу Надвірнянщини, основу якої складатимуть вишиті сторінки із символами кожного населеного пункту. Потішимо учасників ювілейних святкувань також іншими захоплюючими родзинками.

– Очевидно, зважаючи на те, що голова РДА Володимир Калічко родом із Житомирщини, один із журналістів поцікавився в нього, яку Укра­їну він будує в Надвірнянському районі. А то видається, що нас затискає проросійське життя.

– Я не відчуваю подібного у Надвірнянщині чи в Івано-Франківщині. Якщо ми хочемо, щоб воно нас затискало, то так воно і буде. Все залежить від позиції громадянина.

Україну в Надвірнянщині я будую українську, таку, яку з гордістю можна називати Батьківщиною. Хочу державу бачити саме такою. Соці­ально захищену, соціально справедливу, щоб люди в ній жили з високо піднятою головою. Це має бути Українська держава у центрі Європи. А ще – міцною та процвітаючою.

Я у Галичині – з 1981 року. Тут народилися мої діти і внуки. І тому не поважати традицій, культуру, людей, які тебе прийняли, з якими живеш, то і не варто тут жити, треба забиратися. Всіма зусиллями підтримую західноукраїнську колоритну культуру, трудолюбивий народ, щирий, відвертий, відкритий. На своїх плечах він переніс не одні незгоди, лихоліття. Але ніщо не зламало його волю до свободи, до своєї держави, щоб вона була незалежною, самостійною – такою, якою її бачили наші провідні діячі політичні і культурні.

Микола ПИТЛЮК

«Народна Воля»

 

Прокоментуй!

Залиште коментарій

*

!!! Коментарій буде розміщено після погодження модератором !!!